Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Melioracje w powiecie są potrzebne

Piotr Keil
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
W Starostwie Powiatowym w Czarnkowie, odbyło się zebranie informacyjne Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Podsumowano wykonanie zadań w roku ubiegłym oraz poinformowano o planach na przyszłość. Kierownicy miejscowych spółek wodnych przedstawili swoje sprawozdania oraz dyskutowali o lokalnych problemach.

Spotkanie otworzył wicestarosta Tadeusz Teterus, a prowadził Adam Rogoziecki – dyrektor oddziału rejonowego WZMiUW Poznań.

Powiat czarnkowsko-trzcianecki zajmuje w Wielkopolsce miejsce szczególne. Lesistość sięga 52 %, a użytki rolne zajmują 41 % jego powierzchni. Długość cieków wodnych nie licząc Noteci, wynosi ponad 500 kilometrów. Liczby te obrazują specyfikę i unikalność krajobrazu na mapie całego regionu.

Zobacz też: 20 procent interwencji strażackich więcej
O potrzebie gruntownych melioracji przekonały w ubiegłym roku powodzie w Dolinie Noteci, które miały miejsce w styczniu, lutym i marcu oraz ulewne deszcze w lipcu. W celu zapobieżenia takim sytuacjom, konieczne jest zwiększanie przepustowości Noteci, a także utrzymanie w wysokiej sprawności urządzeń melioracyjnych.

W ostatnich dwóch latach wykonano następujące duże inwestycje: odbudowa jazu Molita i kanału Drawka w gminie Krzyż oraz odbudowa koryta rzeki Gulczanki w gminie Lubasz. W dziedzinie mniejszych projektów wykonano trzy zbiorniki małej retencji w Radolinie, Kuźnicy Czarnkowskiej oraz Łomnicy.

W projekcie programu inwestycji melioracyjnych i gospodarki wodnej w województwie wielkopolskim na rok 2012 przewidziano dla powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego środki przekraczające 1,5 miliona złotych. Kontynuowane będzie podpiętrzenie jeziora Królewskiego i odbudowa jazu Brzegi w gminie Krzyż.

Rozpocznie się też odbudowa stopni piętrzących na rzece Stara Noteć II oraz odbudowa kanału Mohylewskiego na wysokości gminy Trzcianka. Zarząd przygotował również szczegółowy plan inwestycyjny krótkoterminowy na lata 2013-2016 oraz długoterminowy do roku 2031.

Podczas spotkania głos zabierali kierownicy lokalnych spółek wodnych. Do największych trudności zaliczyli zły stan przepustów, słabą ściągalność składek oraz szkody powodowane przez bobry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto