Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPPP Gniezno: wykonaj ilustrację trójwymiarową [FOTO]

Paweł Brzeźniak
Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprosiło na kolejne spotkanie z cyklu „Zrób w Muzeum”. Tym razem uczestnicy rodzinnych warsztatów wzięli udział w tworzeniu trójwymiarowych ilustracji do dziejów powstania Polski. Inspiracją do ich wykonania była nowa książka Biblioteczki edukacyjnej Muzeum Początków Państwa Polskiego – „Tysiąc lat temu w Gnieźnie”, autorstwa Jarosława Grygucia.

Książka skierowana jest do młodego czytelnika, którego autor zabiera w podróż w czasie do wczesnośredniowiecznego Gniezna. Prowadzi go od legendarnych początków, poprzez czasy pogańskie, kolejne etapy budowy grodu, aż do roku 1038, kiedy po najeździe czeskiego księcia grody Wielkopolski straciły znaczenie, a nową stolicą został Kraków. W trakcie tej narracji czytelnik poznaje życie codzienne zwykłych mieszkańców grodu, takich jak rzemieślnicy, kupcy, ale też tych, którzy tworzyli drużynę książęcą. W książce nie zabraknie również ważnych dla miasta wydarzeń oraz związanych z nimi zabytków. Na jednej ze stron można znaleźć ilustrację prezentującą sposób wykonania Drzwi Gnieźnieńskich, najcenniejszego zabytku sztuki romańskiej w Polsce. Ilustracje to jeden z ważniejszych powodów, dla których książkę po prostu należy mieć. Kolejnym jest jej zintegrowanie ze znaną już muzealną aplikacją „W gnieźnieńskim grodzie”. Wybrane strony książki są znacznikami do trójwymiarowych makiet, które pojawiają się na ekranie telefonu lub tabletu z zainstalowaną aplikacją, tak jakby w danej chwili znajdowały się nad jej papierową ilustracją.

Do tworzenia iluzji głębi zostali zachęceni również uczestnicy rodzinnych warsztatów. Z kartonowych pudełek i dostępnych materiałów plastycznych wykonali dioramy inspirowane historią wczesnośredniowiecznego Gniezna. Przy tej okazji poznali odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: do określenia czego chrześcijanie używali słowa „bałwan”, czy mieszkańcy grodu korzystali z łaźni parowych, ile drzew należało ściąć do wzniesienia wałów?

W trakcie edukacyjnego spotkania odbyła się prezentacja oryginalnych rysunków i szkiców Jarosława Grygucia, autora książki „Tysiąc lat temu w Gnieźnie” oraz pokaz działania mobilnej aplikacji „W gnieźnieńskim grodzie 3D”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto