Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPPP Gniezno zaprasza na wystawę "Wielkie Morawy"

Paweł Brzeźniak
Zabytki wielkomorawskie - po raz pierwszy w Polsce! 16 grudnia w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarta zostanie wystawa „Wielkie Morawy”. To wydarzenie bez precedensu! W jednym miejscu pokazanych zostanieok. 700 zabytków archeologicznych. Nigdy wcześniej nie były one prezentowane poza Słowacją i Czechami.

MPPP Gniezno zaprasza na wystawę "Wielkie Morawy"
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. przepiękna biżuterię złotą i srebrną, bogato zdobioną broń, ozdobne przedmioty codziennego użytku. Zabytki te nie opuszczają z reguły granic Republiki Czeskiej. Dodatkowym elementem naszej ekspozycji będą również makiety pokazujące jak wyglądała wielkomorawska architektura.
Wszystkie eksponaty, które zaprezentujemy na wystawie, związane są z państwem wielkomorawskim - jednym z pierwszych państw słowiańskich. To z nim łączone są postacie takie jak np. święci Cyryl i Metody. Państwo wielkomorawskie rozkwitło w IX w. wokół terenów dzisiejszych Moraw, a swoim zasięgiem obejmowało być może obszary dzisiejszej Małopolski i Śląska.

Ekspozycję będzie można oglądać do 24 czerwca 2018 r. Towarzyszyć jej będą wydarzenia popularyzujące wiedzę o przeszłości. Kierujemy ja zarówno do dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych. Znajdą się wśród nich: „Rodzinne niedziele”, zajęcia z cyklu „Zrób to sam w muzeum” - w ich trakcie będzie można zobaczyć m.in. w jaki sposób dawni jubilerzy wykonywali ozdoby; konferencja popularnonaukowa; z myślą o osobach, które nie mogą dotrzeć do Gniezna - zwiedzanie wystawy w relacji live na Facebooku.

Wystawa „Wielkie Morawy” powstała przy współpracy instytucji polskich i czeskich: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, oddział w Brnie, Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie.

Patronat honorowy nad Wystawą „Wielkie Morawy” objęli: Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kuratorami wystawy są: Jana Gryc (Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk), Łukasz Kaczmarek (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Zdenka Kosarová (IA CAN), Lucie Valášková (Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie). Opracowanie części merytorycznej: Doc. Dr hab. Luděk Galuška (MZM w Brnie) Doc. Dr hab. Pavel Kouřil (IA CAN).

Czym tak naprawdę są Morawy i gdzie się znajdują? To kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej, jedna z trzech krain (obok Czech i Śląska Czeskiego) wchodzących w skład tego państwa. W starożytności Morawy były zamieszkane przez Celtów, później przez germańskich Kwadów, a od VI wieku przez Słowian. Pierwsze wzmianki o ośrodkach politycznych na Morawach pojawiają się w kronikach Fredegarda w VII wieku.Na przełomie VIII i IX wieku powstało tu Państwo wielkomorawskie, a w 862 roku, na prośbę patriarchy Konstantynopola, przybyli z misją ewangelizacyjną Cyryl i Metody. Najprawdopodobniej w roku 991 Morawy (lub ich stolica) pojawiają się w dokumencie Dagome iudex jako Alemure (spisał go Mieszko I, określając granice swojego państwa).

W historii są też ważne daty w kontekście Moraw i Polski. Oto bowem w 1003 roku Morawy zostały zdobyte przez Bolesława Chrobrego i włączone przez niego do Królestwa Polskiego.

Dwa lata później doszło do najazdu Węgrów na Morawy. W 1031 roku doszło do utraty tego regionu przez Polskę (za panowania Mieszka II Lamberta). Ponad 150 lat później, bo w 1182 roku utworzona została Marchia Morawska.
W latach 1182-1526 Marchia Morawska była w różnym stopniu zależna od królestwa czeskiego, którego władcy stale dążyli do pełnego jej podporządkowania. W roku 1348 doszło do inkorporacji (wcielenia) Moraw do nowo utworzonej Korony Królestwa Czech. W 1423 roku Zygmunt Luksemburski jako król czeski przekazał Morawy (ściślej, ich południową część) w zastaw swemu zięciowi Albrechtowi Habsburgowi.

We współczesnych czasach Morawy są jednym z najpopularniejszych regionów do uprawiania turystyki rowerowej na terenie Czech. Wytyczono tu ponad 1200 kilometrów szlaków rowerowych, wraz z infrastrukturą, jak warsztaty rowerowe czy punkty gastronomiczne.

***
Jak nie wpaść w przedświąteczną gorączkę zakupów?

Źródło: Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto