Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzealny piknik na wyspie już w niedzielę

Iza Budzyńska
Muzealny piknik na wyspie odbędzie się w niedzielę, 21 września
Muzealny piknik na wyspie odbędzie się w niedzielę, 21 września Iza Budzyńska
Warsztaty z wyplatania wikliny, tworzenia pocztówek, "oldschoolowy" aerobik - to tylko niektóre punkty niedzielnego pikniku, który organizuje Muzeum Początków Państwa Polskiego wraz z grupą młodzieży. Będzie można także wypełnić ankietę i porozmawiać z architektami o tym, jak wyspa na jeziorze Jelonek powinna być zagospodarowana.

Impreza potrwa w niedzielę od 11.00 do 16.00 na samej wyspie oraz w holu muzeum. Piknik na wyspie jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

- W tym roku odbywają się pod hasłem "Dziedzictwo - źródło tożsamości". Właściwie hasło dość uniwersalne, ale my je interpretujemy w ten sposób, że chcemy opowiedzieć lokalnej społeczności związku wody z kulturą i historią. O takim związku możemy mówić w kontekście właśnie jeziora Jelonek. Dlatego na naszym pikniku muzealnym zaplanowaliśmy nie tylko pogawędki historyczne, ale również warsztaty architektoniczne, które będą poświęcone samej wyspie. Chcemy zapytać mieszkańców o ich wspomnienia związane z tym terenem, a także zapytać o to, czy mają jakieś pomysły na jego rewitalizację - mówi Magda Robaszkiewicz z Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Mile widzianą będą zdjęcia z domowych archiwum gnieźnian, zrobione na terenie wokół jeziora. Zostaną na miejscu zeskanowane, będzie można od razu zabrać je z powrotem do domu. Posłużą do przygotowania wystawy w październiku. Wspomnienia związane z wyspą i jeziorem będą też wykorzystane jako wideo-pocztówka.

Jezioro wiąże się nierozerwalnie z historią Gniezna i do dziś nie zostało dokładnie przebadane. Nurkowie zajmujący się archeologią podwodną podjęli taką próbę, jednak muliste dno i słaba widoczność uniemożliwia prowadzenie tego typu prac.

- My jako archeolodzy z Muzeum Początków Państwa Polskiego badaliśmy okolice jeziora od strony tak zwanej "Weneji", czyli nabrzeże wschodnie, zlokalizowane w pobliżu wałów trzeciego podgrodzia wczesnośredniowiecznego gnieźnieńskiego zespołu grodowego. Natrafiliśmy na pierwotną linię brzegową tego jeziora, oddaloną od obecnej na wschód o około trzydzieści metrów. Czyli, krótko mówiąc, to jezioro jest dzisiaj mniejsze, niż kiedyś było. Charakteryzowało się zapewne nie tak regularną jak dzisiaj linią brzegową i terenami zalewowymi. Znaleźliśmy też bardzo dobrze zachowany pomost browarny, związany z zamkiem arcybiskupa Jana Łaskiego. Był to zamek z początku wieku szesnastego, którego koncepcji nie zrealizowano do końca ze względu na śmierć arcybiskupa. Mamy w planie badania sondażowe związane ze wschodnim brzegiem jeziora, mamy pewne przesłanki, by sądzić, że ta znajdują się pochówki szkieletowe być możne związane z poszukiwanym od dawna cmentarzyskiem związanym z zespołem grodowym - mówi Tomasz Sawicki, p.o. dyrektora MPPP w Gnieźnie.

W trakcie pikniku na wyspie odbędą się warsztaty dla młodszych i starszych.

- Będą warsztaty architektoniczne, rodzaj konsultacji społecznych, prowadzone przez projektantów, architektów, architektów krajobrazu skupionych w grupie "Wędrowni architekci". To będą warsztaty otwarte dla wszystkich, od najmłodszych do najstarszych wiekiem. Każdy będzie mógł się wypowiedzieć, co chciałby, żeby się tutaj znalazło, zostało stworzone, zorganizowane, zaprojektowane. Efektem tych warsztatów będzie raport i propozycje konkretnych realizacji do wykonania. Będą także warsztaty wyplatania z wikliny, oplatania małej architektury i tworzenia małych form z wikliny, prowadzone przez panie z grupy "Żywa architektura" - zapowiada Marta Karalus-Kuszczak z MPPP.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto