Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum, centrum hotelowo-rekreacyjne, mieszkania, przemysł - realne pomysły na parowozownię

Sona Ishkhanyan
Muzeum, centrum biznesowo-hotelowe, rekreacyjno-sportowe,mieszkania i tereny przemysłowe, są to realne pomysły na tereny parowozowni w Gnieźnie. Podsumowane został trwające od tygodnia warsztaty urbanistyczne dotyczące zagospodarowania terenów pokolejowych obejmujących 25 ha. Pozostaje poszukać inwestorów.

Muzeum, centrum hotelowo-rekreacyjne, mieszkania, przemysł - realne pomysły na parowozownie
Zespół architektów, projektantów innych specjalistów podczas tygodniowej, wytężonej pracy wypracował realny projekt, który ma szansę na urzeczywistnienie. Pozostaje poszukać inwestorów.

-Warsztaty, które trwały ostatnie kilka dni, to praca bardzo wielu ludzi, zarówno przedstawicieli PKP, firmy Xcity Investment, a także pracowników Urzędu Miasta. Ta praca została poprzedzona kilkoma miesiącami przygotowań i analiz, co, mam nadzieję, wpłynęło w istotni sposób na podsumowanie, przed którym dzisiaj stajemy - rozpoczął wiceprezydent Jarosław Grobelny.

- Jedno z najważniejszych pytań, na które odpowiedzieliśmy podczas naszej kilkudniowej pracy, jest to, że te stare i mocno już zniszczone budynki da się rewitalizować, pomimo wszystko. Da się je przekształcić na pomieszczenia biurowe,muzeum,sale ekspozycyjne - Maciej Mycielski, prezes warszawskiej pracowni projektowej Mycielski Architecture & Urbanism, która organizowała i prowadziła kilkudniowe warsztaty w Gnieźnie.

-Jeżeli chodzi o przeznaczenie tych terenów, można powiedzieć, że nie jest ono dla nas zaskoczeniem. Także my wnioskowaliśmy o pewne rozwiązania, które zostały uwzględnione w tych warsztatach. Są to kwestie komunikacyjne - wygenerowanie miejsc parkingowych po stronie południowej, możliwość przejścia na stronę północna miasta poprzez przejście podziemne, czy możliwość połączenia ul. Składowej z ul. Słoneczną. Podczas warsztatów propozycji padło wiele, niektóre wręcz kosmiczne, inne bardziej realne. Natomiast myślę, że zakończenie jest satysfakcjonujące dla miasta, dla PKP oraz dla Xcity Investment, która to spółka będzie odpowiedzialna za komercjalizację tychże terenów - mówił Jarosław Grobelny.

Zadaniem władz miasta bedzie przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania, który będzie podstawą do rozpoczęcia wdrażania pomysłów wygenerowanych podczas warsztatów. Według Jarosława Grobelnego, będzie on gotowy w ciągu kilkunastu miesięcy.

Ostatecznie podczas warsztatów zostały wygenerowane trzy główne przeznaczenia. Pierwsze z nich to przeznaczenie zabytkowe. -Tutaj, można powiedzieć, że łączy się część muzealna z częścią komercyjną. W części komercyjnej będziemy dążyć, by powstały tam centra biznesowe, hotelowo-biznesowe lub rekreacyjno-sportowe. jest to rzecz możliwa do zrealizowania, bo pamiętajmy, ze mamy niecałe 50 km do Targów Poznańskich, gdzie w okresie wystawienniczym, są problemy z noclegami, z prowadzeniem różnego rodzaju eventów, czy spotkań firmowych. Dlatego też to zastosowanie mogłoby mieć miejsce - tłumaczy J. Grobelny. Jeżeli natomiast chodzi o część muzealną, to są możliwe dwa rozwiązania, zależne od tego czy uda się uzyskać środki zewnętrzne. -Jeżeli się uda pozyskać zewnętrzne środki finansowe, to jak najbardziej kibicujemy idei powstania Narodowego Muzeum, natomiast jeżeli tych środków nie będzie, to samorządy ni są w stanie wydatkować środki nawet w tej wersji minimalnej, jaka została przedstawiona, czyli 30-40 mln zł. Wszyscy więc liczymy na to, że inicjatywa senatora Roberta Gawła, przy wsparciu pozostałych parlamentarzystów partii rządzącej zyska środki finansowe na realizację muzeum - mówi dalej J. Grobelny. Gdyby jednak nie udało się pozyskać finansów, to władze miasta biorą pod uwagę możliwość, by ta część również została spożytkowana na cele komercyjne.

Drugie z kolei przeznaczenie, tychże terenów to część mieszkaniowa. -Ta część stosunkowo jest niewielka, bo na około 450 mieszkań, więc jest to rzecz jak najbardziej realna. W tej części powstanie także mnóstwo zieleni, by zwiększyć jej atrakcyjność - podsumował J. Grobelny.

Ostatnie z kolei przeznaczenie to część przemysłowa, która docelowo ma zostać skomunikowana od ulicy Słonecznej.

- Wierzymy, że te rozwiązania, wypracowane z trudem, oparte o bardzo szczegółową analizę, zostaną zrealizowane. Miasto ze swojej strony deklaruje pełne wsparcie dla spółki Xcity w pozyskaniu inwestorów, a także w promowaniu tych idee, które zostały wypracowane.

Na pytanie na ile te plany są realne do urzeczywistnienia w przyszłości Jarosław Grobelny odpowiada, że najtrudniej będzie znaleźć inwestorów na remont budynków zabytkowych, jednakże jego zdaniem ogólna prognoza na zagospodarowanie i uzyskanie inwestorów, jest jak najbardziej realna. Jak twierdzi przeprowadzone zostały wnikliwe analizy zarówno popytowe, jak również podażowe, do tego jeżeli dołożymy starania i pomoc PKP oraz spółki Xcity, możemy liczyć, że wkrótce znajda się inwestorzy chętni do współpracy. -Cały czas wierzymy także, że uda się pozyskać środki finansowe na realizację części muzealnej, czy zabytkowej Parowozowni - dodaje na koniec wiceprezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto