Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyka Ensemble Peregrina idealnie wpasowała się w klimat gnieźnieńskiej katedry

Magdalena Smolarek
W sobotę, w katedrze gnieźnieńskiej wystąpiła grupa Ensemble Peregrina. Ten wspaniały skład grający muzykę dawną przeniósł wszystkich słuchaczy w czasy św. Wojciecha, Bolesława Chrobrego i Ottona III.

Muzyka Ensemble Peregrina idealnie wpasowała się w klimat gnieźnieńskiej katedry

Ensemble Peregrina - grupa ze Szwajcarii zagrała w sobotni wieczór w gnieźnieńskiej katedrze. Na koncert zespołu składały się utwory związane z osobą św. Wojciecha, Bolesława Chrobrego i Ottona III. Koncert w Gnieźnie był jednym z czterech, które zespół zagrał właśnie w Wielkopolsce. Pozostałe koncerty odbyły się w katedrze poznańskiej, Dolsku oraz w kaliskim ratuszu.

- Koncert był bardzo piękny, dlatego że jest to szczególne miejsce na koncert oparty o średniowieczne teksty, które głosiły cześć św. Wojciecha i jednocześnie też pochwałę Bolesława Chrobrego. Taki koncert tutaj w katedrze to jest szczególna modlitwa i szczególne uwielbienie tego świętego, którego relikwiami tu się cieszymy. To jest rzeczywiście wieczór uczty duchowej dla nas wszystkich - podzielił się swoimi przemyśleniami po koncercie ks. Wojciech Polak, Prymas Polski.

Ensemble Peregrina został założony w 1997 roku w Bazylei przez Polkę - Agnieszkę Budzińską-Bennett. Była ona dwukrotnie nominowana do prestiżowego „Paszportu Polityki“. Agnieszka Budzińska-Bennett koncentruje swoje zainteresowania na świeckiej i religijnej muzyce europejskiej z okresu od IX do XIV wieku. Główny obszar badawczej i artystycznej działalności zespołu to wczesna polifonia i monodia Saint Martial i paryskiej szkoły Notre Dame. Celem śpiewających w ensemble Peregrina wokalistek jest poszukiwanie repertuarów mniej znanych, tworzących zaskakująco oryginalny kontrapunkt dla repertuaru uznawanego za „klasyczny”. Zespół stara się zbliżyć jak najbardziej do praktyki wykonawczej, której obraz wyłania się z przekazów źródłowych, ale nie rezygnuje z poszukiwania stylu, w którym w sposób naturalny przemawiać będzie do dzisiejszych słuchaczy.

- Przed gnieźnieńską publicznością występowało nam się dobrze, natomiast nam występowało się bardzo szczególnie w katedrze, ponieważ nasz program pasuje absolutnie do tego wnętrza. Program naszego koncertu jest o tym miejscu, o św. Wojciechu, Bolesławie Chrobrym i Ottonie III - to są postaci historyczne tak szczególnie związane z tym miejscem - podkreślała Agnieszka Budzińska-Bennett, śpiewaczka z Ensemble Peregrina.
- Wykonujemy muzykę średniowieczną różnych lat, bo średniowiecze obejmuje kilka dobrych stuleci. Ten repertuar jest znacznie późniejszy, jednak mówi o czasach wcześniejszych, o około roku tysięcznym (jeden z utworów jest z roku 1002) - dodała Agnieszka Budzińska-Bennett.

Program, który zaprezentowano w gnieźnieńskiej katedrze miał swoją premierę w Nowym Jorku, a w Europie w brukselskim Bozarze. Został też bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy radiostacji europejskich, po transmisji w ramach Europejskiej Unii Radiowej. Koncert ten finansowany jest z budżetu Województwa Wielkopolskiego.

Zespół w Gnieźnie wystąpił w następującym składzie:
Agnieszka Budzińska-Bennett (śpiew, harfa),
Hanna Järveläinen (śpiew),
Lorenza Donadini (śpiew),
Baptiste Romain (fidel).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto