Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najciekawsza inicjatywa społeczna: Fundacja Miejska

Marcin Walków
W ramach naszej akcji Patriotycznie Zakręceni szukamy najciekawszej Inicjatywy Społecznej w naszym regionie! Oto kolejny kandydat - fundacja Miejska.

Szczepin jest szczególnym miejscem na mapie Wrocławia - znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, składa się głównie z zaniedbanych blokowisk i głośnych miejskich arterii. Jego wyróżnikiem jest budynek Muzeum Współczesnego Wrocław MWW, mieszczący się w historycznym bunkrze na pl. Strzegomskim.

Anna Zielińska i Karolina Kaznowska założyły fundację Miejską. Jej główną misją jest wykorzystanie potencjału lokalnej społeczności, jej inspiracji i potrzeb do tworzenia dobrych przestrzeni publicznych. Dobrych, czyli takich, które sprzyjają zdrowiu ludzi, ich poczuciu szczęścia i dobremu samopoczuciu. Od września dziewczyny prowadzą wraz wrocławskimi architektami warsztaty projektowania przestrzeni publicznej na Szczepinie.

- Muzeum było bodźcem do rozpoczęcia warsztatów. MWW działa na wysokim poziomie, tydzień w tydzień dzieją się tam przeróżne wystawy, czy ciekawe spotkania, jednak z racji jego położenia, tworzy się rodzaj mentalnej bariery, która nie sprzyja odwiedzaniu instytucji. Punktem wyjścia dla warsztatów było właśnie wykorzystanie potencjału MWW i próba zneutralizowania odległości dzielącej je od centrum miasta za pomocą różnych zabiegów projektowych, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę. Im jednak dłużej trwają warsztaty, tym bardziej skupiamy się na mieszkańcach i samym osiedlu - tłumaczą założycielki fundacji.

- Warsztaty miały potrwać dwa weekendy, a trwają już ponad pół roku. Z ogromną przyjemnością obserwujemy entuzjazm i rozwój uczestników, przecież poświęcają swój wolny czas, który mogliby przeznaczyć na odpoczynek i zabawę, na doskonalenie swoich umiejętności i poszerzaniu perspektyw. Uczą się obserwacji społecznej, analizy kontekstu miejsca, doskonalą swój warsztat pod okiem znakomitych architektów, wreszcie samodzielnego pisania wniosków o granty i aplikacji konkursowych, w których można wygrać środki na realizację ich projektów. Jeden z projektów wypracowanych przez tych młodych ambitnych ludzi został złożony w tegorocznym budżecie obywatelskim. To pomysł na zagospodarowanie pl. Strzegomskiego wokół lokomotywy - dodają.

Dziewczyny cały czas starają się rozwijać formułę warsztatów. Nie ukrywają, że ogromnym wsparciem są dla nich przede wszystkim wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, która włączyła warsztaty w program nauczania pracowni sztuki interaktywnej oraz Muzeum Współczesne Wrocław MWW. Zostały zaproszone do udziału w wystawie „Było, jest, będzie”, której kuratorem jest Bartosz Lis. Wystawa traktuje o tożsamości wrocławskich dzielnic Nadodrza i Szczepina. Po raz pierwszy projekty zostaną zaprezentowane szerszej publiczności. Wystawa startuje 7 maja.

TUTAJ ZOBACZYSZ WSZYSTKIE INICJATYWY I ZAGŁOSUJESZ NA SWOJEGO FAWORYTA

- Wszystkie wypracowane koncepcje muszą być możliwe do zrealizowania, bo realizacja jest naszym celem. Chciałybyśmy też przełamać pewien sposób myślenia o architekturze miasta - nie tylko pomniki w postaci spektakularnych budowli decydują o charakterze Wrocławia. Równie ważna jest mała architektura, niedroga, nastawiona na interakcję z użytkownikami, dająca poczucie więzi z miejscem i poczucie współkształtowania przestrzeni przez mieszkańców. To oni są miastem, miasto jest ich - wyjaśniają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto