Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz biskup nowym Prymasem?

Paweł Brzeźniak
Nasz biskup nowym Prymasem?
Nasz biskup nowym Prymasem? Dawid Stube/Agencja Fotostube
Już niebawem powinniśmy oficjalnie poznać nazwisko nowego Prymasa Polski. Prawdopodobnie będzie nim biskup Wojciech Polak, wywodzący się z naszej Archidiecezji!

Nasz biskup nowym Prymasem?

Najprawdopodobniej w najbliższych dniach ma nastąpić ogłoszenie nazwiska nowego Prymasa Polski. W sierpniu ubiegłego roku Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk zrezygnował z pełnionej funkcji. Po ukończeniu 75 lat zobligowały go do tego przepisy kościelne. Papież Franciszek sam decyduje o tym, czy decyzję przyjąć i kogo mianować w to miejsce.Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jeszcze w maju poznamy następcę abpa Kowalczyka. Prawdopodobnie ma nim zostać Wojciech Polak, biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej, obecnie sekretarz Konferencji Episkopatu Polski (od 15 października 2011 roku). Biskup Wojciech Polak jest także członkiem przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP. To tylko niektóre z funkcji biskupa pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej sprawowanych w Warszawie.

Raz już był kandydatem
Co ciekawe, nazwisko bpa Polaka pojawiało się na spekulacyjnej giełdzie już w 2010 roku, kiedy z tego stanowiska (również ze względu na wiek) odchodził ks. abp Henryk Józef Muszyński. – Trzeba zrobić miejsce młodszym – mówił wtedy o swoim potencjalnym następcy odchodzący Prymas.Ostatecznie, wybrano jednak ks. abpa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce, który od abpa Muszyńskiego jest młodszy o... 5 lat. Czy teraz również nazwisko bpa Polaka znajduje się na liście kandydatów bezpodstawnie? Z naszych informacji wynika, że jest to nominacja już postanowiona. Jako sekretarz Konferencji Episkopatu Polski stał się bardziej rozpoznawalną postacią w polskim Kościele i zapewne jego rola uległa zwiększeniu. – Z pewnością, ma istotną pozycję. Jako sekretarz KEP wyróżnia się swoją pracowitością i sumiennością – podkreśla Marek Zając, dziennikarz katolicki. – Bardzo dobrze radzi sobie w Warszawie. Jest zdolny, otwarty, lojalny, dyskretny, a także skuteczny w działaniu. Gdyby został powołany na stanowisko Prymasa Polski, byłby to bardzo dobry wybór – podkreśla Marek Zając.

Posiada wiele atutów
Nie jest tajemnicą, że bp Wojciech Polak jest powszechnie lubiany w środowisku hierarchów polskiego Kościoła. Bardzo duży akcent kładzie na ewangelizację, ekumenizm, a także dobre relacje ze świeckimi w Kościele. Stara się na bieżąco utrzymywać kontakt z ogólnopolskimi mediami, co nie jest bez znaczenia dla wizerunku potencjalnego Prymasa Polski. Na liście atutów bpa Polaka z pewnością jest znajomość ludzi i problemów na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Należy jednak przyjąć, że po pewnym czasie może się to także okazać ciężarem. Ks. abp Kowalczyk przychodził do Gniezna bez pogłębionej znajomości naszego regionu, ale też zapewne bez uprzedzeń, które muszą powstać po dłuższym przebywaniu w jednym miejscu.

Zobacz więcej:

Bp Wojciech Polak nowym Prymasem Polski?

Księża niechętnie wypowiadają się o tym, czy bp Polak zostanie Prymasem. Ani nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają. Duchownym łatwiej przychodzi ocena osoby potencjalnego Prymasa Polski. – Biskup Polak to człowiek szlachetny, serdeczny i wyważony w ocenach – przyznaje ks. kan. Andrzej Grzelak z parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie. Duchowni nabrali wody w usta, ale to nie powinno szczególnie dziwić. Muszą oni czekać do momentu wydania aktu, który poinformuje polski Kościół o następcy ks. abpa Józefa Kowalczyka. Osobą, na której skupione będą oczy polskich wiernych będzie nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Celestino Migliore. To on ogłosi nominację papieża Franciszka. Czy w czerwcu czeka nas ingres nowego Prymasa? Wiele wskazuje na to, że tak. Z naszych informacji wynika, że stanie się to 7 czerwca.

Kto wybiera prymasa?
Decyzję o wyborze prymasa podejmuje papież spośród biskupów polskiego Kościoła. Nominację ogłasza nuncjusz apostolski, czyli w przypadku Polski abp Celestino Migliore.

Powrót do Gniezna
W 1992 r. doszło do rozwiązania unii personalnej między archidiecezją warszawską i gnieźnieńską. Kard. Józef Glemp był pierwszym prymasem, który nie był metropolitą gnieźnieńskim. Ten stan przejściowy trwał do 2009 r., kiedy tytuł prymasa wrócił do Gniezna. Tę funkcję (do 2010 r.) sprawował abp Henryk Józef Muszyński, którego następcą jest abp Józef Kowalczyk.

Ranga prymasa
Rola prymasa obecnie jest niewielka z punktu widzenia władzy w Kościele, to tytuł honorowy. Prymas Polski nie jest nawet określany jako rzeczywisty przywódca polskiego Kościoła. Większe znaczenie ma przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, czyli abp Stanisław Gądecki. Hierarcha, pełniący funkcję prymasa Polski, jest jedynym niewybieralnym członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto