Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie bądźmy obojętni! Policyjny apel ws. bezdomnych i potrzebujących. Jeden telefon może uratować czyjeś życie

Redakcja
fot. KWP w Gdańsku
Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku, czy pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Niskie temperatury i zimowe warunki bywają przyczyną nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Każdego roku policjanci odnotowują przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. W okresie zimowym, funkcjonariusze kontrolują miejsca, w których mogą przebywać lub przebywają osoby bezdomne.

Policjanci „pierwszego kontaktu”, czyli dzielnicowi, kontrolują parki, dworce piwnice, klatki schodowe, opuszczone budynki oraz pozostałe miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Informują o adresach noclegowni oraz miejscach, gdzie mogą otrzymać prowiant dla potrzebujących. Policjanci troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia.

Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko policji i innych służb, ale każdego człowieka, który może mieć w swoim otoczeniu potrzebującą osobę. Dlatego mundurowi apelują do mieszkańców, którzy zauważą bezdomnych przebywających w miejscach zagrażających ich zdrowiu lub życiu, aby przekazywali takie informacje do właściwych instytucji.

Informację taką należy w pierwszej kolejności przekazać do funkcjonujących na terenach miast i gmin ośrodków pomocy społecznej, a jeżeli nie ma takiej możliwości lub sytuacja rozgrywa się poza godzinami urzędowania tych instytucji należy poinformować policję lub straż miejską.

Policjanci przypominają, że problem wychłodzenia dotyczyć może również osób znajdujących się pod wpływem alkoholu bądź środków działających podobnie, czy też starszych i niedołężnych mieszkających samotnie. Właściwa reakcja, czyli np. jeden telefon czy sygnał do odpowiednich służb, może uratować ich życie.

Atak zimy w Karkonoszach. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego i zamknięto wiele szlaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto