Nie dostaniesz pieniędzy za nadgodziny. Pojawia się nowe rozwiązanie

Rewolucyjnych rozwiązań nowego kodeksu pracy 2018 ciąg dalszy. Pracownik będzie musiał wziąć nadgodziny, ale nie dostanie za nie wynagrodzenia wypłacanego wraz z normalną pensją.
Nie dostaniesz pieniędzy za nadgodziny. Pojawia się nowe rozwiązanie
 pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Należność trafi na specjalne konto – o charakterze rachunku powierniczego. O losie zgromadzonych tam środków decydował będzie jednak wyłącznie pracodawca. Właściwie jedyna sytuacja, w której pracownik otrzyma wprost gotówkę z takiego konta, to rozwiązanie umowy za pracę, choć też nie zawsze.

Generalnie utrzymany zostanie dotychczasowy czas pracy. Pięć dni w tygodniu, dniówka osiem godzin i 40 godzin w sumie tygodniowo. Praca ponad ten wymiar czyli praca w godzinach nadliczbowych będzie wyceniana, ale należności nie będą co miesiąc wypłacane pracownikowi, który przepracował czas ponad normę, ale będą księgowane na specjalnym koncie. Pracodawca będzie mógł wypłacić je pracownikowi w kilku przypadkach. Po pierwsze wysyłając go na bezpłatny (formalnie) urlop gdy np. spadnie zamówienie na produkty firmy. W takiej sytuacja także mógłby obniżyć mu wymiar czasu pracy, np. do czterech godzin dziennie albo co drugi dzień. Za ten czas nieprzepracowany zaś wypłacałby pieniądze z konta za godziny nadliczbowe. By otrzymać pieniądz zgromadzone na takim koncie pracownik będzie mógł też sam wystąpić o urlop bezpłatny, jednakże zgoda na jego udzielenie to suwerenna decyzja pracodawcy.

Konto ulegnie likwidacji wyłącznie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Wtedy formalnie pracodawca powinien pracownikowi wypłacić zgromadzone na nim pieniądze. Może jednak np. zwolnić pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia i pensję za ten czas wypłacać właśnie z konta.

Z konta za nadgodziny będzie mógł w takiej sytuacji wypłacić też należność za niewykorzystna przez pracownika płatny urlop. Takie rozwiązania na pewno są korzystne dla pracodawców – ułatwiają im stosowanie form tzw. elastycznego czasu pracy oraz działanie w kryzysowych dla firmy sytuacjach. Czy są korzystne dla pracownika – oceńcie sami. Każdy kto pracował w korporacji – ale nie tylko – wie, że spóźnienie się do pracy to afera. Równa tej jak odmowa zostania z ważnych powodów „godzinkę” dłużej – oczywiście bez potraktowania tego czasu jako formalnych nadgodzin. Teraz może łatwiej będzie wymusić na pracodawcy, by te nieformalne były zapisywane na koncie jak oficjalne nadgodziny. Tylko czy kiedykolwiek ujrzy się za nie „prawdziwe” pieniądze?


Wideo

Zbigniew Biskupski AIP

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.10.2018, 16:15

pracodawcy będą ogłaszać upadłość i wmawiać że kasę przeznaczali na utrzymanie firmy i forsy za nadgodziny nie będzie przy upadku pod firmy

09.09.2018, 23:05

To wasz koniec debile Pisiory, za prace należy się wynagrodzenie . Zobaczymy awarie w bankach nie ma kasy nie ma pracy. Idioci do entej potęgi . Wstyd mi za to państwo żyje tu ale Polakiem się nie czuje przez takich debili.

05.09.2018, 21:21

Totalna bzdura jest to że pracownik dostawał pieniądze za nadgodziny... mało kto miał takie przywileje... a przytoczę na przykład za pracę ponad ustalony wymiar czasu w przedszkolu dlaczego samorząd nie pokrywa nadgodzin nauczycieli w przedszkolu tylko płacą rodzice...w sumie i po to ta zmiana też jest..

04.09.2018, 13:31

To totalna bzdura na niekorzyść zapracowanego już pracownika a dodatkowa premia dla pracodawcy i tak już niema komu pracować bo na rynku pracy są duże braki pracowników.Jak to wejdzie w życie to w kraju zostaną tylko emeryci i chorzy ręciści ja sam choć mam już trochę lat nie mam zamiaru pracować w takim kraju z takim absurdem i pakować kasę do kieszeni pracodawcy za moje nadgodziny więc wyjdę do innego państwa gdzie szanują pracownika i jego ciężką pracę a nie okradają to z jego zarobionych ciężko piemiędzy

10.04.2018, 11:19

I co jeszcze może za darmo Polak własnym kraju ma robić a taki Ukrainiec lub innego pochodzenia typ ma lepiej niż Polak co tu się ku*wa robi

06.04.2018, 13:24

Dymanie na zywca...

04.04.2018, 22:47

Odajmy pracodawcy prywatne konta bankowe i nich nam wydzielają pieniądze na życie

04.04.2018, 22:40

Nich pracodawca zapłaci za możliwość korzystania z konta połowę wynagrodzenia pracownikowi to może bym się zgodził na nadgodziny a jnaczej to niech sp.............!!

30.03.2018, 13:47

W Chinach w ogóle w żaden sposób nie płacą za nadgodziny. Nawet tak jak podali wyżej.

30.03.2018, 12:07

Proponuje lepsze rozwiązanie, które jest bardzo dobre dla pracowników. Miedzy innymi pracownicy nie dostaną pensji za swoją pracę co wiecej jesli nie wystawią się do pracy będą musieli wypłacić pieniądze pracodawcy w ramach odszkodowania. Zobaczymy wtedy jaka fala ludzi wemigruje i zostaną tylko pracodawcy i "mądrzy" politycy

30.03.2018, 00:16

kolejna odsłona solidarnego bandyctwa, sługusów kapitalistycznych świń i gangsterów. i dobrze tak wam debile z klasy robotniczej co w ciemno poszła za s.s. nawet kamienie jej zabrano na budowy pałaców partyjnych kacyków i została sama kupa. jeszcze przyjdą następne pomysły. nie po to wymyślono indywidualne konta zusowozdrowotne by bank chwalił się ilością kont. dostaniesz tyle ile wpłacisz i za tyle cię poleczą ! to teraz powalcz jeszcze proletariat o koryto dla solidarnych gangów.

29.03.2018, 18:45

Najlepszy komentarz tego chorego pomysłu ludzi oderwanych od rzeczywistości!

29.03.2018, 17:10

brawo p i s państwo nienawidzę ich

29.03.2018, 16:06

Tak jak w Chinach.

29.03.2018, 15:39

Jawny czysty wał!

29.03.2018, 15:29

Tak czy nie kto wie

29.03.2018, 15:22

Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin on

29.03.2018, 13:58

Co zapłacą mi za mój urlop z moich pieniędzy? Trzeba uciekać z tego kraju

29.03.2018, 13:56

Coraz lepiej ciężko pracującemu człowiekowi utrudniają należne pieniądze a patologii za nic nie robienie 500 plus plus inne dodatki

29.03.2018, 13:31

A jak to się ma do przedsiębiorstw nieprodukcyjnych, w których nie ma ryzyka przestojów? Ja pracuję na PKP i nie ma czegoś takiego, dlaczego mają moje wypracowane pieniądze gromadzić na jakimś subkoncie zamiast dać mi je do pensji?

29.03.2018, 13:29

Rodzi się pytanie kiedy ludzie wyjdą na ulice..

29.03.2018, 12:57

Chyba ich popier...liło!!! Ilu ludzi utrzymuje się z samych nadgodzin, bo kur... podstawa ledwo starcza na rachunki. Nienawidzę tego chorego systemu - dobrze tylko dla złodziei, oszustów i kryminalistów!!!!

29.03.2018, 12:14

Czy ich już do końca popier.....ło.

29.03.2018, 09:24

Wiecie zdaje mi się że rządzących strasznie boli głowa ja mam na to receptę ,przypierd....ć jednemu.,drugiemy ,trzeciemu to może nie będą im się gówniane pomysły trzymały,po co nam pensje wypłacać,pracujmy charytatywnie i na bezwględnych warunkach pracodawcy i będzie super a karuzela się kręci i rząd zaciera ręcę bo przecież coś robią ,uchwalają no to nagrody się należąa Ty człowieku zapierd....j a ktoś inny niech profity zbiera

29.03.2018, 07:13

Nie no to jakiś chory żart nie dosyć że pracodawca może mi odmówić urlopu z "ważnych przyczyn", to urlop ten ma mi przepadać bo go nie wykorzystałem i nie jest ważne że nie ze swojej winy to jeszcze jak pracodawca zgodzi się łaskawie zapłacić mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop to zrobi to z moich wypracowanych pieniędzy. No to jest jakaś masakra to może w ogóle zacznijmy płacić pracodawcom pensje za to że u nich pracujemy.