Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe autobusy, wspólny bilet na kolej, oraz nowa identyfikacja, czyli zmiany w MPK

Aleksander Karwowski
A.Karwowski
Zapowiadane od kilku miesięcy zmiany w gnieźnieńskim MPK powoli się realizują. Dziś zaprezentowano jeden z 6 używanych autobusów kupionych przez spółkę. Rusza także wspólny bilet na przejazdy autobusem w Gnieźnie, oraz koleją do Poznania.

Zapowiadany od kilku miesięcy wspólny bilet na przejazdy gnieźnieńskimi autobusami i pociągami Kolei Wielkopolskich rusza już 1 marca. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom Gniezna wygodne dostanie się do Poznania, ale także pomóc im zaoszczędzić trochę pieniędzy. - Ten bilet upoważnia do przejazdu pociągami Koleje Wielkopolskie do Poznania i jednocześnie służy jako bilet sieciowy na całą komunikację miejską w Gnieźnie. On jest znacznie tańszy niż dwa połączone bilety. Kupując jeden taki bilet zaoszczędzamy 19 %, czyli 66 złotych - mówi prezydent Tomasz Budasz.

Wspólny bilet ma kosztować 285 złotych i ma on pozwalać na nieograniczoną ilość przejazdów autobusami w Gnieźnie, oraz pociągami Kolei Wielkopolskich na trasie Gniezno-Poznań. Bilety będą do nabycia tylko w kasach biletowych znajdujących się na dworcu kolejowym w Gnieźnie.

Ta oszczędność ma przede wszystkim spodobać się gnieźnieńskim studentom, uczniom, oraz osobom pracującym w Poznaniu, dojeżdżającym do stolicy Wielkopolski.

Przy okazji spotkania z dziennikarzami prezydent podsumował także rok funkcjonowania w Gnieźnie biletów dla rodziny wielodzietnych, które miały zachęcić rodziny z co najmniej trójką dzieci do korzystania z usług miejskiego przewoźnika. W takim bilecie osoba dorosła ma 25 % ulgi, a dziecko ma 75 % ulgi na przejazdy. Jak przedstawia dane prezydent Gniezna, z takiej formy wsparcia korzysta kwartalnie około 1000 gnieźnieńskich rodzin wielodzietnych.

Bilety to jednak nie wszystko. Bilet bez autobusu byłby tylko świstkiem nic nie wartego papieru. Gnieźnieńskie MPK przygotowuje się do zakupu autobusów ze środków Unii Europejskiej, które spłyną do Gniezna w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI). Za nim do tego dojdzie, MPK odświeża swój tabor kupując autobusy używane. W zeszłym roku do zajezdni przy ulicy Wesołej wjechało 6 takich autobusów, dwa marki Man i cztery marki Mercedes. - Mercedesy Citaro są dwunastometrowe, z mocnymi silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro 2, doposażonymi w katalizatory - przedstawia zakupy spółki prezes Piotr Stasiak. - Pojemność wynosi 100 osób w każdym pojeździe. Planujemy, że posłużą gnieźnianom przez około 6 do 8 lat. Koszt jednego pojazdu to 10 000 euro.

Prezes MPK Piotr Stasiak zwrócił również uwagę na nową identyfikację wizualną przedsiębiorstwa, która ma swoje logo, barwy, oraz nową, przejrzystą stronę internetową. Osoby korzystające z internetu mają teraz także możliwość zakupu biletów przez internet, co było dotychczas wieloletnim zaniedbaniem. Pasażerowie musieli do tej pory udawać się do jednego z dwóch punktów sprzedaży biletów.

- Myślę, że proponowane zmiany, to dobre wyjście na przeciw mieszkańcom ze strony MPK - zakończył Tomasz Budasz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto