Każdy uczestnik pochodu dostanie papierową koronę i śpiewnik Każdy uczestnik pochodu dostanie papierową koronę i śpiewnik

(© Iza Budzyńska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Orszak Trzech Króli, czyli uliczne kolędowanie, ma już swoją kilkuletnią tradycję. Po raz pierwszy wśród ponad 20 miast, którymi przejdzie barwny korowód połączony z charytatywną zbiórką dołączy w tym roku Gniezno.

Orszak wyruszy o godz. 13 sprzed Kościoła Garnizonowego. Pół godziny wcześniej w różnych miejscach spotkają się orszaki w trzech kolorach, prowadzone przez Kacpra, Melchiora i Baltazara. W ich pochodach pójdą przede wszystkim przebrani uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gniezna, ale też na przykład Niechanowa. Jednak każdy może przyjść i dołączyć do orszaku. Królowie pojadą konno, stroje dla towarzyszących im postaci przygotowali rodzice uczniów.

Ks. Jacek Orlik, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie, jeden z organizatorów przemarszu, przyznaje, że ma nadzieję, iż widowisko skłoni przy okazji do refleksji nad znaczeniem tego święta w Kościele.

- 6 stycznia jest ustawowo dniem wolnym od pracy, akurat w tym roku tak się składa, że to jest niedziela. Ludzie mogą zastanowić się nad tym, że wszyscy idą pokłonić się Dzieciątku Jezus. Kiedyś był taki zwyczaj, że chodzono do kościoła bardzo licznie, gromadząc się przy żłóbku, śpiewać kolędy. Dzisiaj w niektórych parafiach to już zanika i stąd taka inicjatywa, żeby wyjść, przejść się ulicą i wspólnie kolędować - mówi ks. Orlik.

Pochodowi ulicami miasta do katedry, gdzie uczestnicy będą śpiewali kolędy i pastorałki, towarzyszyć będzie zbiórka charytatywna na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która funduje stypendia zdolnej i ubogiej młodzieży. Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Gnieźnie, obok parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, są Stowarzyszenie Katolickie Civitas Christiana i Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzice - Dzieciom. Kościelną inicjatywę wsparli też sponsorzy, a patronatem objęli w przypadku Gniezna prezydent miasta, starosta i prymas Polski.
Każdy z uczestników pochodu dostanie papierową koronę oraz śpiewnik z kolędami i pastorałkami. Oprócz tekstów pieśni, znajdą się w nim przesłania od patronów Orszaku Trzech Króli.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!