Kolejnym krokiem ku walce z zanieczyszczonym powietrzem w Gnieźnie jest fakt podpisania przez włodarzy umowy z certyfikowanym laboratorium na badania próbek paleniskowych. Strażnicy Miejscy, którzy przeszli specjalne szkolenie, otrzymali certyfikat i zostali wyposażeni w specjalny sprzęt do pobierania próbek paleniskowych będą mogli udowodnić nielegalne spalanie śmieci. Co z kolei przełoży się na większą liczbę ukarań mandatami

Palą śmieci w piecach? Nie wywiną się od kary. Straż Miejska z nowym sprzętem
Na mocy upoważnienia wydanego przez prezydenta Gniezna Tomasza Budasza, Straż Miejska ma możliwość wykonywania funkcji kontrolnych w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Takie działania podejmowane są przez gnieźnieńskich funkcjonariuszy regularnie. To m.in. kontrole deklaracji śmieciowych, ale także, od ubiegłego roku, tzw. kontrole spalania. W 2017 roku, w okresie od stycznia do października, gnieźnieńska Straż Miejska dokonała 302 kontrole pod kątem spalania odpadów, z czego aż 46 zakończyło się nałożeniem mandatów.

-Dotychczas w trakcie kontroli nie zawsze mogliśmy udowodnić nielegalne spalanie śmieci w domowych warunkach, dlatego często nasze wizyty kończyły się pouczeniami - twierdzi komendant Straży Miejskiej w Gnieźnie Tomasz Francuszkiewicz.

W tym sezonie grzewczym Straż Miejska została dodatkowo wyposażona w specjalny sprzęt, a przede wszystkim przeszła specjalistyczne szkolenie. 4 funkcjonariuszy otrzymało certyfikaty do pobierania próbek paleniskowych, a Miasto Gniezno podpisało umowę z certyfikowanym laboratorium na badanie próbek paleniskowych.

Funkcjonariusz dokonujący takiej kontroli ma do dyspozycji specjalny pojemnik, do którego trafi popiół, który później zostanie poddany specjalistycznej ekspertyzie. -Strażnicy podczas kontroli będą mieli specjale wiaderko do którego trafi próbka paleniskowa z danego pieca. Następnie przy delikwencie zostanie ono zaplombowane z nadaniem jednorazowego, specjalnego kodu, po czym strażnik spisze protokół ze zdarzenia. Unikniemy w ten sposób domniemań zmiany zawartości ww. wiadra. Próbka zostanie przekazana do laboratorium, gdzie stwierdzona zostanie czy zawartość wiadra jest legalna, czy też nie. Co jest istotne w tej sprawie to fakt, iż jeżeli udowodnimy delikwentowi winę zostanie on nie tylko ukarany mandatem, ale także obarczony kosztem związanym z przeprowadzaniem badań laboratoryjnych - mówi komendant Straży Miejskiej.

Jak podkreśla dalej Tomasz Francuszkiewicz, kontrole strażników będą następowały tam, gdzie istnieje uzasadnione podejrzenie spalania odpadów niedozwolonych, czyli takich jakie nie powinny trafiać do pieców w domach, firmach i instytucjach. – Będziemy bezwzględni wobec osób spalających śmieci w domach, wyciągając konsekwencje karne. Władze Miasta Gniezna apelują także do mieszkańców o informowanie o podejrzeniach nielegalnego spalania odpadów pod numerami telefonów: 61424 10 50 lub 604 512 000.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!