Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki i położne w Gnieźnie - czy ich brakuje?

Paweł Brzeźniak
Był to jeden z tematów III Powiatowego Forum Zdrowia, które we wtorek odbyło się w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Pielęgniarki i położne w Gnieźnie - czy ich brakuje?

W ramach forum odbyło się także szkolenie dla samorządowców w zakresie zasad wystawiania skierowań, zlecania badań diagnostycznych itp. przez lekarza POZ. Na ten temat mówiły przedstawicielki NFZ w Poznaniu. Zaprezentowano także program kształcenia i doskonalenia zawodowego kadr dla potrzeb ochrony zdrowia. Wykład zaprezentowały przedstawicielki Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie.

Najbardziej palącą kwestią jest jednak to, jakie działania systemowe należy podjąć, aby pozwalały one na realne zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w publicznym systemie opieki zdrowotnej. - Jeśli chodzi o nasz powiat, to sytuacja nie jest jeszcze taka tragiczna. Na 141 mieszkańców przypada 1 pielęgniarka, a na 1 położną przypada ok.1934 mieszkańców powiatu. Jeśli zatem chodzi o położne, to jest to wynik znacznie poniżej średniej dla kraju i naszego województwa. Mamy trudności z pozyskiwaniem nowej kadry, w tym specjalistycznej dla takich miejsc, jak zakłady opiekuńczo-lecznicze. To są placówki o profilu psychiatrycznym, jest konieczność kształcenia kadry w tym kierunku - mówi Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - A będzie jeszcze większa taka potrzeba, bo trzeba pamiętać, że społeczeństwo się starzeje, wymogi społeczne i demograficzne są nieubłagane. Trzeba pamiętać, że jest coraz wyższa średnia wieku pielęgniarek. Ok. 50% z nich to osoby powyżej 50 roku życia, a brak jest młodszych osób, które naturalnie by je zastępowały. Te, które się kształcą, wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej albo pracują w polskich placówkach medycznych, ale nie w Gnieźnie. Tylko nieliczne przypadki absolwentek pielęgniarstwa na PWSZ w Gnieźnie pozostają w Gnieźnie, pozostałe migrują - dodaje.

M. Cichomska-Szczepaniak podkreśla, że Ministerstwo Zdrowia podjęło szereg działań systemowych, które mają przyczynić się do zwiększenia liczby pielęgniarek i położnych w publicznym systemie opieki zdrowotnej. - Chodzi o rozwój kompetencji zawodowej kadry pielęgniarskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, czyli POWER. Chodzi przede wszystkim o kształcenie przeddyplomowe pielęgniarek i położnych. Ministerstwo ogłasza konkursy na projekty rozwojowe dla uczelni kształcących pielęgniarki i położne. Dzięki temu, szacuje się wzrost absolwentów o 25% - mówi Cichomska-Szczepaniak. - W ramach POWER ministerstwo rozpoczęło projekt, którego celem jest poprawa kształcenia pielęgniarek i położnych. Swoje kwalifikacje mogą podnosić także podczas kursów i studiów podyplomowych - dodaje.

Pogodnie we wtorek i w kolejnych dniach. Na niekorzyść może działać wysokie ciśnienie, które będzie rosnąć

źródło: TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto