Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymi drogi św. Wojciecha w Gnieźnie

jan
Pielgrzymi drogi św. Wojciecha w Gnieźnie
Pielgrzymi drogi św. Wojciecha w Gnieźnie
Polak, Włoch i Francuz po 16-dniowej wędrówce dotarli do grobu św. Wojciecha w Pierwszej Stolicy

Pielgrzymi drogi św. Wojciecha w Gnieźnie

Założeniem wędrówki było promowanie niezwykłego doświadczenia, jakim jest piesze pielgrzymowanie. Mężczyźni wyruszyli na szlak z Magdeburga 8 kwietnia 2015, aby po ponad dwutygodniowej wędrówce i przejściu około 500 km dotrzeć do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie.

- To oni są dzisiaj bohaterami. Po 16-dniowej wędrówce przyszli do Gniezna odwiedzić grób św. Wojciecha. Bardzo się cieszymy, że właśnie podczas dzisiejszego święta możemy ich gościć - mówi Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna.

Jest to symboliczna pielgrzymka, którą jako pierwszy odbył Otton III w 1000 roku. Kolejną osobą na szlaku był Kajetan Pyrzyński, który w 2014 roku przeszedł 80 km z Dolska do Gniezna.

- Dwa dni jechaliśmy do Magdeburga autostopem, tak właśnie zaczęła się nasza przygoda - tłumaczy Karol Pawłowski, jeden z pielgrzymów - Takim dowodem i pamiątką naszej pielgrzymki jest symboliczny paszport, który podbija się na poszczególnych etapach trasy. Pieszą wędrówkę można było śledzić na naszej stronie internetowej. Tam publikowaliśmy wszelkie informacje, ale też niespodzianki, które nas spotykały. Po powrocie strona zostanie zaktualizowana i dodamy więcej zdjęć. Zapraszam tym samym na strone www.droga-swietywojciech.pl.

- Zachęcamy także wszystkich innych do wędrówki, ale też przestrzegamy. Pielgrzymując wyznaczamy sobie cel za którym podążamy. Kończąc wędrówkę pojawia się taka obawa i pytanie "co dalej?", z którym właśnie musimy się zmierzyć - dodaje Karol.

- To właśnie Karol namówił mnie na pielgrzymkę. Ten pomysł wydał mi się wspaniały. Bardzo lubię Polskę i uważam, że ten kraj jest piękny. Nie obyło się jednak bez trudności i z powodu zbyt szybkiego tempa dokucza mi teraz ból nogi - opowiada opierający się o kij Germano Calisti.

W wędrówce wziął także udział Olivier Ingelaere z Francji.

Pomysł wędrówki swoim młodszym kolegą podrzucił Kajetan Pyrzyński.
- Podczas wędrówki do Santiago de Compostela często spotykałem się z taką opinią, że ludzie pielgrzymują tam ponieważ nie znają innego szlaku. Pomyślałem, że warto byłoby rozpocząć pielgrzymowanie właśnie do Gniezna. Panowie, których dziś powitaliśmy w Gnieźnie przebyli tą trasę w bardzo dobrym czasie. Początkujący pielgrzymi mogą utrzymywać mniejsze tempo. Z myślą o nich właśnie wyznaczona zostanie trasa do groby św. Wojciecha z miejscami noclegowymi co około 20 km. - tłumaczy Kajetan Pyrzyński, i dodaje - Do Santiago de Compostela pielgrzymuje rocznie 3 mln osób. To świadczy o tym, że takie miejsca są potrzebne.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto