Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 4 tysięcy biegaczy na trasie tegorocznego Biegu Lechitów. Impreza już za tydzień!

Inf. prasowa
Ponad 4 tysięcy biegaczy na trasie tegorocznego Biegu Lechitów. Impreza już za tydzień!
Ponad 4 tysięcy biegaczy na trasie tegorocznego Biegu Lechitów. Impreza już za tydzień! UM
16 września uczestnicy 41. edycji Biegu Lechitów wystartują z Ostrowa Lednickiego w kierunku Pierwszej Stolicy Polski. Na liście startowej najstarszego polskiego biegu masowego znajduje się rekordowa liczba ponad 4 tysięcy biegaczy.

Start biegu z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim zaplanowano na godzinę 11:00, a pierwsi zawodnicy finiszować będą na Placu ś. Wojciecha tuż po godzinie 12:00. Zawody organizowane są od 1978 roku, od 2004 roku Bieg Lechitów jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Pierwotnie limit uczestników tegorocznego biegu organizatorzy ustanowili na poziomie 3 tysięcy uczestników, ale z powodu wielu próśb od biegaczy zdecydowali się zwiększyć liczbę dostępnych miejsc o dodatkowy tysiąc. W ubiegłym roku do mety gnieźnieńskiego biegu dotarło 3110 uczestników. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie rekord frekwencji.

- Cieszymy się, że nasz półmaraton cieszy się rosnącym zainteresowaniem biegaczy, nie tylko z Gniezna, ale praktycznie z całego kraju. Tym, co wyróżnia gnieźnieński bieg wśród innych jest jego historyczny klimat. Znajduje on odzwierciedlenie w koszulkach, które uczestnicy otrzymują w pakietach startowych czy też w uroczystej koronacji na tronie zwycięzców zawodów. – powiedział Andrzej Krzyścin, dyrektor 41. Biegu Lechitów.

- Bieg Lechitów to wielki prestiż dla miasta. Świetne sportowe wydarzenie i dobra zabawa także dla kibiców. Cieszę się, że cały czas współpracujemy ze sprawdzonymi, bardzo solidnymi partnerami – bankiem PKO i firmą Altom – mówi Tomasz Budasz prezydent Gniezna, który po raz kolejny sam aktywnie weźmie udział w biegu.

- Podczas 41. Biegu Lechitów zawodnicy mogą przyłączyć się do akcji charytatywnej „Biegnę dla…” na rzecz 21 – letniego Damiana, który od 7 lat choruje na zapalenie rdzenia kręgowego. Jest sparaliżowany, porusza się na wózku. Jak można mu pomóc? Wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „Biegnę dla Damiana” i dotrzeć z nią do mety - mówi Tomasz Frąckowiak z PKO Banku Polskiego.

- Altom, jest firmą rodzinną, a wśród wartości, które cenimy zarówno w życiu osobistym i działalności biznesowej, ważne miejsce zajmuje kultura fizyczna. Kochamy bieganie, bo jako najprostsza forma aktywności, nie wymaga profesjonalnego sprzętu, zespołu, boiska czy specjalnej sali do ćwiczeń. Biegać możemy o każdej porze, w każdym miejscu i niemal przy każdej pogodzie - mówi Mateusz Wrzesiński, Przedstawiciel rodziny założycielskiej firmy Altom. - Za pośrednictwem Klubu Sportowego Altom od kilkudziesięciu lat wspieramy Bieg Lechitów i z dumą patrzymy na rozwój tej imprezy, która dziś jest w Koronie Polskich Półmaratonów. Włączamy się w organizację biegów ulicznych, nie tylko ze względu na widowiskowe współzawodnictwo, ale również dlatego, że dają one możliwość promowania pozytywnych wartości, jakie niesie kultura fizyczna i zarażają innych pasją biegową.

Średniowieczni wojowie na koszulkach biegu

Na oficjalnych koszulkach biegu znajdzie się grafika, która przywołuje pamięć o piastowskiej epoce i roli Gniezna w kształtowaniu się polskiej państwowości. – Liczymy, że średniowieczni wojowie, którzy znajdują się na koszulce dodadzą biegaczom jeszcze więcej animuszu, co będzie procentować nowymi rekordami życiowymi na mecie naszego biegu. – dodaje Andrzej Krzyścin. Taki sam nadruk jak koszulka zawierać będzie również wielofunkcyjna chusta, którą biegacze znajdą w pakietach startowych.

Historyczna kolekcja medali
Medale gnieźnieńskiego Biegu Lechitów tworzą niezwykłą kolekcję. Tegoroczny krążek będzie już szóstym z serii „Historia Godła Polski”. Od lat medale mają taki sam kształt, a w popiersie orła wpisywane jest godło z określonej epoki historycznej. Pierwszy medal z tej serii w roku 2013 roku zawierał Denar Chrobrego, w kolejnym roku na medalu znalazła się Pieczęć Majestatyczna Przemysła II, a w 2015 roku orzeł z pieczęci Władysława Łokietka z 1312 roku. Na krążku z 2016 roku widniał orzeł z czasów Kazimierza Wielkiego, a na ubiegłorocznym medalu pojawił się orzeł Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1386-1795. W tym roku na krążku przedstawione zostanie godło Polski z lat 1919 – 1927.

Organizatorzy włączyli imprezę w obchody 100-lecia polskiej niepodległości, dlatego na plecach oficjalnej koszulki biegu znajdzie się okolicznościowe logo „Niepodległa”. To wierna kopia odręcznego podpisu wykonanego przez Józefa Piłsudskiego. Oprócz biegu głównego, wzorem ostatnich edycji organizowane biegi młodzieżowe dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych, oraz Staropolskie Igrce Młodych Lechitów skierowane do najmłodszych amatorów biegania.

Sponsorem Generalnym biegu jest PKO Bank Polski a Sponsorem Strategicznym jest gnieźnieńska firma Altom. Organizatorem biegu z ramienia Miasta Gniezna jest Klub sportowy ALTOM Gniezno oraz Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Bieg Lechitów w 2017 roku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto