Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie Bronisława Pawlickiego

Paweł Brzeźniak
Pogrzeb Bronisława Pawlickiego
Pogrzeb Bronisława Pawlickiego Dawid Stube/Fotostube
Dziś po południu na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie odbył się pogrzeb Bronisława Pawlickiego, reprezentanta Polski w hokeju na trawie na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku.

W piątek w wieku 88 lat zmarł, najstarszy dotąd polski Olimpijczyk w hokeju na trawie, gnieźnianin Bronisław Pawlicki. Jego pogrzeb odbył się w środę na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie. Pożegnała go najbliższa rodzina, znajomi, a także władze miasta, przedstawiciele Gnieźnieńskiego Klubu Olimpijczyka (z którym Bronisław Pawlicki był związany do swoich ostatnich dni) oraz innych organizacji sportowych. Bronisław Pawlicki ciężko chorował.

Bronisław Pawlicki nie żyje!

– Dziadek był prawdziwym wzorem do naśladowania – mówi Arkadiusz Zawada, były zawodnik Stelli Gniezno. – Często wiele osób miało okazję rozmawiać na Winiarach ze starszym panem, który był zawsze bardzo uśmiechnięty i towarzyski. Szczególnie lubił rozmawiać z Mieczysławem Kuklińskim, obecnie szefem Gnieźnieńskiego Klubu Olimpijczyka. Kiedy odchodził, to dziadek następnego dnia zawsze pytał: „A kiedy Mieciu jeszcze raz przyjdzie?”. Za to poświęcenie i czuwanie nad moim dziadkiem serdecznie dziękuję, panie Mieczysławie! Dziś mój dziadek jest już na niebieskiej, a nie zielonej murawie, z którą tak był związany przez niemal całe swoje życie – powiedział w mowie pożegnalnej Arkadiusz Zawada. – Drogi Bronku, dla nas wszystkich wielkim zaszczytem była możliwość spotykanie się i rozmawiania z tobą. Kiedyś spotkamy się wszyscy razem – przyznał Mieczysław Kukliński.

Bronisław Pawlicki, pseudonim boiskowy „Dziadek” (urodzony 28 grudnia 1925 roku w Zakrzewie), polski hokeista na trawie. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku w Helsinkach. Syn Bronisława Pawlickiego i Antoniny Grajek. Szkołę podstawową ukończył 1939 roku i od pierwszych dni okupacji wywieziony transportem na roboty przymusowe do Niemiec. (był więźniem obozu pracy). Po powrocie w 1945 roku aż do emerytury pracował w Zakładach Mięsnych w Gnieźnie jako mechanik. Karierę sportową jako hokeista na trawie rozpoczął w 1945 roku. Zawodnik Klubu Sportowego Stella, Spójnia oraz Sparty Gniezno. Od 1947 roku 11-krotnie zdobywał tytuł drużynowego mistrza Polski w hokeju na trawie. Na boisku występował na pozycji obrońcy. Był czołowym zawodnikiem polskiej reprezentacji na XV Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku. W latach 1952-1956 rozegrał 12 spotkań barwach narodowych i zdobył 1 bramkę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto