Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gd.: IV edycja Powiatowego Konkursu dla dzieci niepełnosprawnych o twórczości Aleksandra Fredry [ZDJĘCIA}

Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim odbył się konkurs, w którym wzięli udział uczniowie z OREW w Pruszczu Gdańskim oraz Szkoły Specjalnej w Warczu. Uczestnicy Powiatowego Konkursu mieli do rozwiązania 5 zagadek związanych z twórczością Aleksandra Fredry.

Do konkursu stanęły cztery zespoły - dwa z OREW w Pruszczu Gdańskim i dwa ze Szkoły Specjalnej w Warczu.

- Przygotowania do konkursu zaczynamy od czytania wierszy w całej klasie - mówi Genowefa Milińska, nauczycielka ze Szkoły Specjalnej w Warczu.

Później wybieramy te dzieci, które najlepiej go zapamiętały. W tym roku było pięć wierszy do nauczenia. Niektóre bardzo trudne ze względu na słownictwo. Ale dzieci pięknie sobie poradziły. W zespole nr 1 były młodsze dzieci - klasa I-II, w zespole nr 2 - klasa III i Zespół Terapeutyczny nr A.

Dzieciom bardzo się podobały zadania konkursowe.
Olafowi ze Szkoły Specjalnej w Warczu, który starał się jak najszybciej rozwiązywać zadania ze swoją grupą, najbardziej spodobały się wiersze Paweł i Gaweł i Małpa w kąpieli.

ZobaczRodzice z dziećmi obejrzeli nowo wybudowany żlobek miejski w Pruszczu Gdańskim

Najśmieszniejszy dla Kasi z OREW w Pruszczu Gd., która bierze udział w konkursie od pierwszej edycji, był wiersz o dwóch kogutach. - W końcu biblioteka to książki, a ja lubię czytać - mówi z entuzjazmem dziewczynka.

- Przygotowania do takiego konkursu odbywają się na różnych etapach - - mówi Agnieszka Pelc, wychowawca grupy z OREW w Pruszczu Gdańskim. - W grupach są to zajęcia tematyczne prowadzone przez wychowawców. Drugim etapem jest sprawdzenie wiedzy, testy. Kolejnym etapem jest praca w zespołach, które biorą udział w konkursie. Dużą uwagę przykładamy do zajęć uczących współpracy, bo to się liczy też w tym konkursie. Dzieci muszą ze sobą współpracować. Druga kwestia to przygotowanie naszych uczniów do reprezentowania szkoły. Tu są zadania na czas, zgłaszanie się. Efekt jest zaskakujący. Dzieci muszą sobie same poradzić. Niektóre przejmują zadania. Dla nas najważniejszy jest ten udział. Dzieci są zaangażowane w przygotowania, rodziny też.

Zobacz także: Występ podopiecznych OREW w przedstawieniu "Królewna i herbatnik"

Dzieci z OREW i ze Szkoły Specjalnej w Warczu cyklicznie uczęszczają na zajęcia do biblioteki.

- Na zajęcia do biblioteki z naszego OREW uczęszcza sześć grup - dodaje Agnieszka Pelc. - Widzimy, że nasze dzieci mogą się rozwijać podczas tych spotkań.

Mają kontakt z innymi dziećmi, atmosfera jest przyjemna i też opieka pani Ani, która prowadzi te zajęcia jest wspaniała. Pani Ania potrafi świetnie zmotywować dzieci. A nasi podopieczni to dzieci autystyczne, z róznymi niepełnosprawnościami - motorycznymi, intelektualnymi. Te zadania, które tu muszą wykonać umożliwiają włączenie się każdemu dziecku.

Zobacz: Przedstawienie młodzieży z OREW Pruszcz Gdański "Królewna i herbatnik"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto