Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prymas Polski abp Wojciech Polak: "Niepodległa Polska to nie mury i zasieki"

Łukasz Cieśliński
Niepodległa Polska to nie mury i zasieki, wznoszone z lęku czy nienawiści, ale dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia i miłości, jedni ku drugim - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas niedzielnej mszy św. w Inowrocławiu. Msza w  kościele pw. Zwiastowania NMP odprawiona była za uchodźców i wygnańców.
Niepodległa Polska to nie mury i zasieki, wznoszone z lęku czy nienawiści, ale dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia i miłości, jedni ku drugim - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas niedzielnej mszy św. w Inowrocławiu. Msza w kościele pw. Zwiastowania NMP odprawiona była za uchodźców i wygnańców.
Niepodległa Polska to nie mury i zasieki, wznoszone z lęku czy nienawiści, ale dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia i miłości, jedni ku drugim - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas niedzielnej mszy św. w Inowrocławiu.

Prymas Polski abp Wojciech Polak: "Niepodległa Polska to nie mury i zasieki"

Podczas swojej homilii Prymas Polski abp Wojciech Polak apelował, abyśmy dostrzegli Jezusa w migrantach i uchodźcach. - W ludziach, którzy giną na morzach w drodze do lepszego świata, w cierpiących w Iraku czy Syrii. Udział w Eucharystii zobowiązuje nas, wierzących, abyśmy nie zajmowali się kwestią uchodźców i migrantów, ale przychodzili im konkretnie z pomocą - apelował Prymas.

Jak zaznaczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, jesteśmy zobowiązani, by otwierać nasze serca na tych, którzy cierpią i potrzebują pomocy. - Byśmy z nimi byli – na modlitwie i wołaniu przed obliczem Matki Bożej Współczującej, ale i w konkretnie wyciągniętej do pomocy dłoni, także tutaj, otwierając nasze serca na tych, którzy przychodzą. To nie lęk czy strach ma nami kierować, ale miłość Chrystusa - apelował w kontekście uchodźców Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Niepodległa Polska to nie mury i zasieki, wznoszone z lęku czy nienawiści, ale dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia i miłości, jedni ku drugim

- To nie nasze uprzedzenia i słabości mają nas prowadzić, ale Bóg, któremu ufamy i wierzymy - mówił Prymas.
Abp Wojciech Polak nawiazał też do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym kontekście cytował papieża-Polaka, św. Jana Pawła II, który mówił, że Polska wolna, Polska niepodległa, że polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie. Prymas Polskii abp Wojciech Polak powtórzył za Janem Pawłem II, że "niepodległa Polska to nie mury i zasieki, wznoszone z lęku czy nienawiści, ale dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia i miłości, jedni ku drugim".

Prymas Polski o uchodźcach
To nie pierwsze nawiązanie Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka do kwestii uchodźców. Przypomnijmy, że w podobnym tonie również w Inowrocławiu metropolita gnieźnieński wypowiadał się w styczniu. Wtedy Pymas Polski abp Wojciech Polak w swojej homilii powtórzył za papieżem Franciszkiem, że każdy wygnaniec i uchodźca pukający do naszych drzwi jest „okazją do spotkania z Jezusa”. - Bóg powierza macierzyńskiej miłości Kościoła każdą osobę ludzką zmuszoną do ucieczki, do opuszczenia ojczyzny w poszukiwaniu lepszej przyszłości - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak. - A wszystko to po to, byśmy nauczyli się kochać bliźniego - obcego - jak siebie samego - mówił w kazaniu prymas.

A wszystko to po to, byśmy nauczyli się kochać bliźniego - obcego - jak siebie samego

W podobnym tonie abp Wojciech Polak wygłosił kazanie noworoczne w katedrze gnieźnieńskiej. - To prawda, że przyjęcie drugiego wymaga konkretnego zaangażowania, czujnej i wyrozumiałej uwagi, że trzeba postępować zgodnie z cnotą roztropności, że właśnie na rządzących spoczywa konkretna odpowiedzialność wobec własnych społeczeństw. Czy jednak oprócz tej jasnej świadomości, która wzywa do rozsądku i roztropności, nie trzeba nam dziś usłyszeć z papieskiego przypomnienia, że w tym wszystkim rozpowszechniła się retoryka, która wyolbrzymia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego lub koszty przyjęcia nowych przybyszów, lekceważąc w ten sposób godność ludzką, którą należy uznać we wszystkich, bo są synami i córkami Boga - mówił abp. Wojciech Polak podczas kazania.

Jak wtedy dodawał, ci, którzy podsycają strach przed migrantami być może w celach politycznych, zamiast budować pokój, sieją przemoc, dyskryminację rasową oraz ksenofobię, które są źródłem wielkiego niepokoju dla tych wszystkich, którym leży na sercu ochrona każdego człowieka – cytował fragment orędzia papieża Franciszka metropolita gnieźnieński.

Prymas Polski: Bierzmy na nasze barki troski uchodźców i migrantów. To jest to okazja do spotkania Jezusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto