Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prymas Polski mówi słowami papieża Franciszka o uchodźcach

Paweł Brzeźniak
arch.
Podczas mszy świętej noworocznej w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski ks. abp Wojciech Polak zacytował ważne słowa papieża Franciszka dotyczące uchodźców z Syrii.

Prymas Polski zacytował słowa papieża o uchodźcach
- Pokój, który aniołowie głoszą pasterzom w noc Narodzenia Pańskiego, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku – cytował orędzie papieskie abp Polak podkreślając, że w tym roku wśród tych ludzi papież Franciszek wskazuje szczególnie na migrantów i uchodźców, którzy, by żyć w pokoju, gotowi są ryzykować życie.

- To prawda – cytował dalej Prymas – że przyjęcie drugiego wymaga konkretnego zaangażowania, czujnej i wyrozumiałej uwagi, że trzeba postępować zgodnie z cnotą roztropności, że właśnie na rządzących spoczywa konkretna odpowiedzialność wobec własnych społeczeństw. Czy jednak – pytał dalej – oprócz tej jasnej świadomości, która wzywa do rozsądku i roztropności, nie trzeba nam dziś usłyszeć z papieskiego przypomnienia, że w tym wszystkim rozpowszechniła się retoryka, która wyolbrzymia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego lub koszty przyjęcia nowych przybyszów, lekceważąc w ten sposób godność ludzką, którą należy uznać we wszystkich, bo są synami i córkami Boga.

- Ci, którzy podsycają strach przed migrantami być może w celach politycznych, zamiast budować pokój, sieją przemoc, dyskryminację rasową oraz ksenofobię, które są źródłem wielkiego niepokoju dla tych wszystkich, którym leży na sercu ochrona każdego człowieka – cytował w odpowiedzi znaczące słowa papieskiego orędzia metropolita gnieźnieński.

Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, że „jeśli wielu ludzi podziela marzenia o świecie, w którym panuje pokój, jeśli docenimy wkład migrantów i uchodźców, ludzkość może coraz bardziej stawać się rodziną wszystkich, a nasza ziemia prawdziwie wspólnym domem”.

- Wśród tych, którzy uwierzyli w to marzenie byli także i nasi przodkowie, którzy sto lat temu, także tutaj, w Wielkopolsce i na Kujawach, uwierzyli w marzenie o wolnej i niepodległej Polsce – mówił abp Polak.

- Rok 2018 będzie dla nas wszystkich szczególną okazją do wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Będzie okazją do wdzięczności za przelaną na polach bitew krew. Będzie też okazją do wdzięczności za tych wszystkich, którzy odważnie wznosili nasz wspólny dom, opierając go na fundamentach solidarności, jedności i troski o wszystkich, którzy potrzebują pomocy: dom otwarty i gościnny, pełen miłości i szacunku, wrażliwy na tych, którzy uciekają od wojen i głodu, od dyskryminacji, prześladowań czy ubóstwa. Czy to jest naprawdę niemożliwa do zrealizowania utopia? A może trzeba nam z głębi naszych serca z wiarą zawołać: niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy łaską – mówił na koniec Prymas Polski.
(za archidiecezja.pl)

***

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto