Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prymas Wojciech Polak na otwarcie Zjazdu: "Jesteśmy w błogosławionym miejscu, szczególnie nacechowanym, z którego może płynąć dobro"

Paweł Brzeźniak
Prymas Wojciech Polak na otwarcie Zjazdu: "Jesteśmy w błogosławionym miejscu, szczególnie nacechowanym, z którego może płynąć dobro"
Prymas Wojciech Polak na otwarcie Zjazdu: "Jesteśmy w błogosławionym miejscu, szczególnie nacechowanym, z którego może płynąć dobro" Łukasz Cieśliński
Rozpoczynają się trzydniowe obrady Zjazdu Gnieźnieńskiego. Organizatorzy spodziewają się ok. 1000 uczestników z Polski i Europy. Przewidziano 7 paneli, 4 wykłady, które poprowadzi ok. 40 prelegentów, do tego 22 warsztaty, które poprowadzi 27 trenerów. Uczestnicy Zjazdu pochodzą z 14 krajów.

- Cieszymy, że mamy XI Zjazd Gnieźnieński. Nie tylko chcemy słuchać, ale też współtworzyć. Warsztaty polegają na wymianie doświadczeń, co możemy zrobić jako wspólnota. Zjazdprzygotowywało 14 organizacji. Ma wymiar ekumeniczny. Co to znaczy? Każda sesja będzie rozpoczęta modlitwą trzech wyznań: katolickiego,protestanckiego i prawosławnego - mówi Marta Titaniec, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej przyznaje, że jest pod dużym wrażeniem, że Zjazd nie jest lokalną inicjatywą, a dotyczy Polski i Europy. - Współpraca między PRE a innymi Kościołami jest bardzo szeroka. Wiem, że podczas Zjazdu będzie rozdawana Biblia w tłumaczeniu ekumenicznym. Dążenie do jedności jest czymś bardzo ważnym, nie tylko w chrześcijaństwie. Bardzo ważna w kontekście ekumenizmu jest pomoc dla biednych regionów na całym świecie. Także w Polsce taką efektywną pomoc w różnych przestrzeniach prowadzimy. Hasło Zjazdu „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” jest bardzo ważne. O wolności powinniśmy prowadzić.To, jak sami siebie ograniczamy, wynika z naszej odpowiedzialności i dojrzałości - zaznacza bp Samiec.

W ocenie Prymasa Polski ks. abp Wojciecha Polaka, te trzy nadchodzące dni są wielkim darem. - Jestem szczęśliwy, że po ponad roku intensywnej pracy możemy zacząć jej etap. Mam nadzieję, że jest to dzieło, które będzie kontynuowane. Sama data Zjazdu została uwarunkowana tym, że chcieliśmy poprzedzić to wydarzenie, jakim będzie Święto Niepodległości. Jutro zaczyna się pielgrzymka papieża w krajach bałtyckich, więc jesteśmy duchowym wsparciem dla papieża poprzez refleksję ekumeniczną, która jest tak bliska jego sercu. Życie ludzi wolnych to życie ludzi odpowiedzialnych, którzy są zdolni do dialogu i budowania - mówi ks. abp Wojciech Polak. - „Wolność to dar i zadanie” - tak powiedział papież Jan Paweł II. W ludzkich sercach pojawiają się mury, z różnych powodów. Jesteśmy tutaj po to, żeby je burzyć i budować mosty pomiędzy różnymi sytuacjami, w których żyjemy. Ideowo nawiązujemy do pierwszego Zjazdu z 1000 roku, ale każdorazowy Zjazd jest odwołaniem się do rzeczywistości, wktórej żyjemy. Jesteśmy w błogosławionym miejscu, szczególnie nacechowanym, z którego może płynąć dobro - dodaje prymas.

O 12:00 prezydent Andrzej Duda wygłosi swoje przesłanie. Transmisję na żywo zobaczycie u nas!

Zobacz program Zjazdu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto