Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przełomowe badania archeologów w Polskiej Wsi? [FOTO]

Paweł Brzeźniak
Fragment drewnianej konstrukcji przybrzeżnej
Fragment drewnianej konstrukcji przybrzeżnej Łukasz Kaczmarek
Od lipca do połowy sierpnia Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, pod kierownictwem Łukasza Kaczmarka, archeologa będącego pracownikiem muzeum, prowadziło sondażowe badania wykopaliskowe w Polskiej Wsi w gminie Kłecko.

Celem przeprowadzonych badań było rozpoznanie jednego z elementów sieci osadniczej związanej z funkcjonującym na przełomie X/XI w. grodem w Kłecku. Impulsem do przeprowadzenia omawianych badań były wyniki tzw. badań nieinwazyjnych, polegających na prospekcji terenu grodziska oraz jego najbliższego otoczenia bez konieczności ingerowania w jego struktury.

W wyniku badań prawdopodobnie udało się uchwycić fragment grobli, która przebiegała przez silnie zabagniony teren wokół grodu a także fragment infrastruktury strefy brzegowej związanej z funkcjonującą w bliskim sąsiedztwie grodu osadą wczesnośredniowieczną chronologicznie odpowiadającą czasom użytkowania grodziska w jego początkowych fazach tj. na przełomie X/XI w. Poza wspomnianym fragmentem grobli, służącej prawdopodobnie do komunikacji pieszej odsłonięto również fragment umocnienia brzegu składającego się z pionowo wbitych palików (faszyny), wyznaczających prawdopodobny jego przebieg, a także relikty palenisk oraz konstrukcji drewniano-kamiennych związanych z znajdującymi się na brzegu niezidentyfikowanymi strukturami.

Wstępne wyniki badań przeprowadzonych w Polskiej Wsi niewątpliwe przybliżyły wiedzę na temat osadnictwa funkcjonującego w bliskim sąsiedztwie kłeckowskiego grodu, sposobów adaptacji warunków ówczesnego środowiska naturalnego, a także przyniosły potwierdzenie silnie rozwijającego się osadnictwa w okresie kształtowania początków państwa piastowskiego na ziemi gnieźnieńskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto