Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSZ Gniezno: praktyki zawodowe drogą do kariery

SI(opr.)
PWSZ w Gnieźnie rozpoczęła realizację projektu „Program Praktyk Zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych”. 25 studentów weźmie udział w praktykach w roku akademickim 2016/17 oraz 10 studentów w kolejnym roku. Rezultatem projektu będzie rozwój kompetencji studentów, zwiększenie elastyczności uczelni w zakresie tworzenia programów kształcenia oraz zacieśnienie współpracy między pracodawcami a uczelniami.

PWSZ Gniezno: praktyki zawodowe drogą do kariery

Do Kampusu PWSZ w Gnieźnie przybyli przedstawiciele firm produkcyjnych i usługowych z Gniezna, Wrześni oraz Chodzieży zainteresowani przyjęciem studentów na sześciotygodniowe, trzymiesięczne i pięciomiesięczne praktyki zawodowe. Wiele firm zadeklarowało, że pozytywne ukończenie praktyki u nich może zaowocować pracą. Przedstawiciel firm spotkali się ze studentami ale również z uczelnianymi opiekunami praktyk.

Jak podkreśla K. Kierzkowska – Kierownik działu Promocji, Rozwoju, Praktyk i Staży PWSZ w Gnieźnie Wiele dużych firm z regionu nawiązuje z Uczelnią współpracę ponieważ potrzebują specjalistów z wykształceniem technicznym. Dzięki Giełdzie staramy się zacieśniać relacje z firmami w celu doskonalenia programów studiów, ażeby studenci czuli się przygotowani do przyszłej pracy i mogli wpisać w swoje CV kompetencje, które są oczekiwane przez pracodawców. Przez organizację spotkań z pracodawcami pokazujemy studentom jakie mają możliwości rozwoju oraz jak wygląda rynek pracy dla inżynierów. W tegorocznej II już Giełdzie wzięło udział 10 firm a ponad 20 firm przysłało oferty praktyk, wszystkie oferty szczegółowo analizujemy i dopasowujemy do kierunków studiów i zainteresowań studentów opracowując indywidualne ścieżki rozwoju studentów.

Giełdę rozpoczął Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. dr hab. Jerzy Siepak, który poinformował studentów, że w ciągu najbliższych dwóch lat mogą realizować oprócz trzymiesięcznych praktyk kursowych (przewidzianych regulaminem studiów) również 5 miesięczne praktyki (w tym trzy miesiące dodatkowych praktyk pilotażowych). Za praktyki pilotażowe studenci będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 2300 zł miesięcznie. Uczelni bowiem rozpoczęła realizację projektu „Program Praktyk Zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach projektu 25 studentów weźmie udział w praktykach w roku akademickim 2016/17 oraz 10 studentów w kolejnym roku. Rezultatem projektu będzie rozwój kompetencji studentów, zwiększenie elastyczności uczelni w zakresie tworzenia programów kształcenia oraz zacieśnienie współpracy między pracodawcami a uczelniami.

Szczegóły projektu oraz regulamin praktyk przedstawił Pełnomocnik Rektora ds. Praktyk dr Sławomir Binkowski. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potrzebę ścisłego kontaktu studentów z uczelnianym i zakładowym opiekunem praktyk.

Prorektor J. Siepak poinformował o rozpoczęciu realizacji również innego projektu ściśle związanego z pracodawcami pt. „Akademia kompetencji kluczowych na rynku pracy” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu w Programie Rozwoju Kompetencji.

W projekcie przewidziano różne ścieżki wsparcia dla studentów dwóch ostatnich semestrów kierunków: pielęgniarstwo, informatyka, elektronika i telekomunikacja, inżynieria środowiska, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji. Studenci tych kierunków będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach warsztatowych kształcących specjalistyczne kompetencje językowe. (j. niemiecki lub j. angielski -opcjonalnie), z zarządzania jakością, trening interpersonalny oraz z administrowania sieciami CISCO CCNA. W projekcie przewidziano dodatkowe zadania praktyczne dla studentów realizowane w formie projektowej, w tym w ramach zespołów projektowych - narzędzia skutecznego rozwiązywania problemów w firmie oraz dodatkowe zajęcia realizowane wspólnie z pracodawcami - Dodatkowe wykłady z udziałem otoczenia biznesu- organizacja 9 spotkań opracowanych tematycznie przez opiekuna merytorycznego we współpracy 9 przedstawicielami otoczenia biznesu.

Podczas Giełdy Praktyk pracodawcy z firm z różnych branż przedstawili profile działalności swoich firm oraz oferty praktyk. Na początek zaprezentowana została firma NB Polska i jej 2 fabryki w Gnieźnie przy ul. Słonecznej jak i Kolejowej (Fabryka Okuć). Następnie o swojej działalności opowiedzieli przedstawiciele SITECH Sp. z o.o.Zakład Września, oddział w Chociczy Małej Technika Siedzeń Volkswagen, Flex Films Europe Sp. z. o. o. we Wrześni, Kirchhoff Automotive w Gnieźnie, Jenox Akumulatory, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie, Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie URBIS w Gnieźnie, firmy CreaNET w Gnieźnie oraz 1MM Limited. Pełnomocnik Rektora ds. praktyk poinformował o ofercie praktyk firmy CEMBRIT SA w Trzemesznie.

Po prezentacjach każdy student mógł swobodnie porozmawiać z przedstawicielami firm. Szczegółowe informacje o ofertach praktyk zostaną zamieszczone w zakładce praktyki inżynierskie (moje studia).
Serdecznie dziękujemy firmom za aktywny udział w Giełdzie Praktyk.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto