Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakl historyczny na Wzgórzu Lecha w wykonaniu grupy "Asocjacja 2006" podczas Koronacji Królewskiej

SI(opr.)
fot. nadesłane
W sobota 28 lipca, o godz.20.45 zapraszamy na artystycznie i wizualnie piękny spektakl historyczny „Imperium Dobrawa: Chrzest” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Asocjacja 2006" z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przedstawienie zostanie wystawione na Wzgórzu Lecha (przed pomnikiem B. Chrobrego).

Spektakl historyczny na Wzgórzu Lecha w wykonaniu grupy "Asocjacja 2006" podczas Koronacji Królewskiej
Spektakl „Imperium Dobrawa : Chrzest” to swobodna interpretacja przekazów historycznych dotyczących początków polskiej państwowości. Twórcy spektaklu skupiają się na zderzeniu kultury chrześcijańskiej z pogańską obrzędowością panującą dotychczas w kraju Polan. Książę piastowski Mieszko I musi podjąć strategiczną i trudną decyzję o chrzcie, tym samym zrywając z tradycją swoich przodków i włączając swoje państwo w krąg kultury chrześcijańskiej. Symbolem nowej wiary jest księżniczka czeska Dobrawa z którą Mieszko bierze ślub. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z tej zmiany, pogańskie kapłanki nie mogą wybaczyć księciu, że zdradził swoich dawnych bogów.

Spektakl nabiera dodatkowego znaczenia w miejscu swojej prezentacji. Wzgórze Lecha na którym stoi gnieźnieńska katedra, symbol chrześcijaństwa było wcześniej miejscem obrzędów pogańskich. Na bohaterów spektaklu z wysokości pomnika będzie patrzył Bolesław Chrobry syn Mieszka i Dobrawa, a całą opowieść spuentuje Ibrahim Ibn Jakub, kupiec i podróżnik żyjący w czasach pierwszych Piastów.

Scenariusz: Przemek Prasnowski, Piotr Tetlak
Reżyseria: Przemek Prasnowski
Choreografia: Adrian Rzetelski
Scenografia i obiekty: Martyna Stachowczyk, Krzysztof Urban
Kostiumy: Natalia Rejszel
Pomysł, inscenizacja, kierownictwo artystyczne: Piotr Tetlak
Producent: Renata Stolarska

Interdyscyplinarna Grupa Teatralna „Asocjacja 2006" zajmuje się głównie realizacją widowisk plenerowych, na pograniczu różnych dziedzin sztuki. Teatr przyjął alternatywną formę realizowania spektakli teatralnych opartych na wizji plastycznej. Tym samym wpisuje się w bogatą tradycję polskiego teatru plastycznego. Teatr tworzą głównie pedagodzy i absolwenci UAP pod wodzą dr hab. prof. ndzw. UAP Piotra Tetlaka.

Gniezno: zobacz prace prowadzone w Parku Trzech Kultur

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto