Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakl taneczno-muzyczny "Mój Świat się zaczął dziś" w zimowej aurze i z kubkiem kakao w ręce [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Mimo zimowej aury i kilku stopni poniżej zera publiczność dopisała podczas spektaklu taneczno-muzycznego "Mój Świat się zaczął dziś". Zobaczcie co działo się dziś po zmroku w Dolinie Pojednania!

Spektakl taneczno-muzyczny "Mój Świat się zaczął dziś" w zimowej aurze i z kubkiem kakao w ręce

W sobotni wieczór, w nieco zimowej aurze, na terenie Doliny Pojednania w Gnieźnie odbył się wspaniały spektakl taneczno-muzyczny "Mój Świat się zaczął dziś". Jest to finał trzymiesięcznych działań wielu młodych i ambitnych ludzi, którzy pod okiem Dominiki Sochackiej-Drzewieckiej z fundacji Przestrzeń i choreografki Joanny Szymczak-Imbierowicz, przygotowali ok. 30-minutowe wydarzenie, jakiego w Gnieźnie jeszcze nie było.

- Wszystko stało nam naprzeciw, by tego spektaklu nie robić - zima, miesiąc luty, miejsce, w jakim odbywa się spektakl, ale właśnie dlatego się za to zabraliśmy - żartuje Dominika Sochacka-Drzewiecka, organizator wydarzenia od strony muzycznej, fundacja Przestrzeń.

- Tak naprawdę mobilizując się do tego działania chciałam przede wszystkim odczarować Gniezno zimą, odczarować plener zimą i to, że podobno młodym ludziom zimą się nic nie chce. To nie jest tak jak widać młodzi artyści czekają zwarci i gotowi. Spektakl potrwa ok. 30 minut, 30 żywych minut pełnych ekspresji i tańca, ale też śpiewu. Założenie jest taki, że ci młodzi ludzie śpiewają na żywo, jednak mamy taką pogodę, takie warunki, a oni są początkującymi osobami w tej dziedzinie, dlatego zdecydowaliśmy się na odwiedzenie studia nagraniowego i nagranie części, w jakich oni śpiewają. Stąd też dziś będzie można ich posłuchać z nagrania. Natomiast plan jest, by oni zaśpiewali sami, na żywo dla publiczności podczas dwóch, trzech kolejnych występów - podkreśla Dominika Sochacka-Drzewiecka.

Spektakl ten to połączenie występu tanecznego i muzycznego do polskiej muzyki z lat 20' i 30' ubiegłego wieku. Wśród wykonywanych utworów znalazła się m.in. piosenka "Już nigdy", autorstwa Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Własta. Wydarzenie to jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

- Udało się nam zorganizować takie przedstawienie, ponieważ Dominika połączyła swoja silną ekipę śpiewającą z naszą euforyczną - tańczącą i znalazła po prostu na to złoty środek. Tancerzy zachęciła do tego, by zaangażowali się w ten spektakl, a od śpiewających osób wymagała, by dali od siebie trochę więcej emocji i ruchu na scenie - mówi Joanna Szymczak-Imbierowicz, organizator od strony tanecznej, studio tańca Euforia Gniezno.

- W naszym występie staraliśmy się nawiązać do właśnie tej epoki, do początku XX wieku, i pokazać młodym ludziom, że wtedy zupełnie inaczej się żyło, inne wartości miały znaczenie i naprawdę młodzież weszła w to całą sobą, ponieważ oprócz tej strony muzyczno-tanecznej wspaniale przygotowali się też pod względem charakteryzacji. Poprosili swoich rodziców, dziadków, sąsiadów, by ci opowiedzieli im o tamtych czasach, o tym, jak wtedy się ubierano, co robiono na co dzień. Dzięki temu wyglądają dzisiaj jak wyjęci z tamtych czasów, po prostu wspaniale - podkreśla Joanna Szymczak-Imbierowicz.

Zobaczcie fragmenty spektaklu:

- Moja rola w tym całym przedsięwzięciu polegała przede wszystkim na tym, by zarazić tych młodych artystów muzyką, muzyką sprzed stu lat i mam nadzieję, że mi się to udało. Nasz spektakl był też dofinansowany w zakresie działań dotyczących Powstania Wielkopolskiego i wiedziałam, że ma dotyczyć tamtych czasów. Jednak zdając sobie sprawę, że przeróżnych rekonstrukcji historycznych jest dużo postanowiłam skupić się na pokazaniu zwyczajnego, codziennego życia lat 20' i 30'. Młodzież, z jaką pracowałam, jak się okazało nie znała ani jednego utworu, więc chociażby to cieszy mnie w tym projekcie, że uwrażliwili się oni na taką muzykę, poznali zarówno style wokalne, jak i taneczne z tamtych lat - mówi Dominika Sochacka-Drzewiecka.

- W Euforii staramy się na co dzień podążać za najnowszymi trendami muzycznymi, tanecznymi, ale wiadomo, że wszystkie tańce współczesne mają swój początek w tańcach z poprzednich epok. Wszystkie bazowe kroki, jakie pojawiały się w tańcach z lat 20' są obecnie wykorzystywane w obecnych stylach tanecznych i to też starałyśmy się przekazać młodzieży, pokazać szersze tło tego, nad czym pracowaliśmy wspólnie przez 3 ostatnie miesiące - dodaje Joanna Szymczak-Imbierowicz.

Młodzi artyści nie kryli swojego zadowolenia i podekscytowania z możliwości wzięcia udziału w tym wyjątkowym projekcie.
- Zaangażowałam się w to wydarzenie, ponieważ fajnie jest wystąpić przed publicznością w takiej charakteryzacji z tej epoki. Co prawda trudno było nam zebrać te wszystkie ubrania, poszukać odpowiednich strojów, bo już trochę czasu minęło od początku XX wieku. Jednak popytałyśmy o nie nasze babcie, panie z teatru także użyczyły nam elementy strojów i cieszymy się, że nam się to udało, bo wyszły nam niezłe kreacje - mówi 15-letnia Nicole.

- Dla mnie natomiast jest to świetne doświadczenie, ponieważ lata 20' i 30' to zupełnie inna epoka i fajnie było się wczuć w rolę, w postać właśnie z tamtych czasów - dodaje 14-letnia Ania.

Ze względu na iście zimowe warunki atmosferyczne organizatorzy zapewnili publiczności małą "rozgrzewkę", czyli kubek kakao lub herbaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto