Dyrekcja ZOZu chce zmienić system pracy z dwunasto- na ośmiogodzinne zmiany. Przeciwne temu rozwiązaniu pracownice zwróciły się do czołowych polityków z partii rządzącej w powiecie. Dziś poznaliśmy stanowisko PO w Gnieźnie w sprawie szpitala.

Stanowisko PO w Gnieźnie w sprawie szpitalaW stanowisku zarządu powiatowego PO, które przedstawił radny Radosław Sobkowiak, ugrupowanie opowiada się za pozostawieniem 12-godzinnych zmian. Jak mówi radny PO, podyktowane jest to między innymi sytuacją finansową, biorąc uwagę koszty dojazdu do pracy. Wyraził przekonanie, że każda pielęgniarka w pracy daje z siebie wszystko, bez względu na to, czy pracuje przez osiem, czy dwanaście godzin.

Senator Piotr Gruszczyński, szef PO w powiecie, przyznaje, że sprawa reorganizacji szpitala budzi duże emocje.
- Uznaliśmy, że Platforma Obywatelska powinna zająć stanowisko. Przedstawiliśmy nasze zdanie, być może ono zostanie uwzględnione przez dyrekcję szpitala. Niezależnie od tego stanowiska prowadziłem rozmowy z dyrekcją szpitala i myślę, że w tej sprawie możemy jednak znaleźć kompromis, natomiast stanowisko jest naszą zdecydowaną odpowiedzią - mówi senator.

Czytaj też: Laryngologia w Gnieźnie do likwidacji?

Jednym z argumentów było to, że pracując w obowiązującym systemie pielęgniarki poukładały swoje życie zawodowe, pracując też dla innych podmiotów.

Zarządzanie dyrekcji szpitala ma wejść w życie od 1 lipca 2014.


Stanowisko Zarządu Powiatowego PO RP w Gnieźnie

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszego Powiatu, jako Zarząd PO chcemy podkreślić, że jesteśmy przeciwni komercjalizacji lub przekształceniu w spółkę naszego szpitala w Gnieźnie.
Mając na uwadze aktualne uregulowania prawne, zdajemy sobie sprawę, że w przypadku ujemnego wyniku finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej, podmiot tworzący zobowiązany jest do pokrycia tego wyniku lub zmiany formy organizacyjno-prawnej. Dlatego też działania podejmowane przez Dyrekcję Zespołu Opieki Zdrowotnej mają na celu nie dopuszczenie do pojawienia się straty na koniec roku. Proces zmian zachodzących w szpitalu pozwoli ograniczyć koszty jego funkcjonowania, nie wpływając na bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów.
Platforma Obywatelska do tej pory nie zajmowała stanowiska w sprawach dotyczących działalności szpitala, ponieważ obdarza pełnym zaufaniem jego dyrekcję. Mamy świadomość, że proces reorganizacji w placówkach medycznych niesie za sobą ryzyko niezadowolenia oraz niepewności zarówno wśród pracowników jak i społeczeństwa. Pragniemy podkreślić, że wszystkie działania zmierzające do utrzymania szpitala w obecnej formule prawnej posiadają nasze poparcie.
Zarząd Platformy Obywatelskiej nie wyraża jednak aprobaty na zmianę harmonogramu czasu pracy pielęgniarek z 12 na 8 godzin i w tym w temacie nie zgadza się z propozycja dyrekcji ZOZ.

Nasze stanowisko w żaden sposób nie wywiera wpływu na decyzje podejmowane przez dyrekcję, bowiem za funkcjonowanie i zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego odpowiada przede wszystkim dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej. To na nim ciąży największa odpowiedzialność, by nasz szpital nadal funkcjonował w takich warunkach jak obecnie, albo i lepszych.
Szpital nie może być upolityczniony, a przecież tak było wcześniej (obecni dyrektorzy nie należą do żadnej lokalnej frakcji politycznej). Pragniemy przypomnieć, że w poprzedniej kadencji pojawiały się spekulacje, że decyzje dotyczące funkcjonowania jednostki zapadają w Starostwie. Za wszystkie zmiany organizacyjne i personalne odpowiedzialność ponosi kierownik podmiotu leczniczego, jako jednostki posiadającej osobowość prawną.
Raz jeszcze zaznaczamy, że podejmowane w obecnej chwili decyzje mają na celu nie dopuszczenie do komercjalizacji gnieźnieńskiego szpitala i dlatego, mając na uwadze aktualną sytuację finansową, niezbędna jest jego wieloaspektowa reorganizacja. Nasz szpital takie próby już przechodził w poprzednich kadencjach. Wtedy to sprywatyzowano dochodową pracownię hemodynamiki, stację dializ, cały system podstawowej opieki zdrowotnej oraz pracownie RTG.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

zzz (gość)

A dlaczego Dyrektor miałby nie zmienić zdania przecież Senator namaścił go na te stanowisko, więc nie wierze aby szedł przeciwko swoim pracodawcom.