Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie KGW "Razem": ponad 75-letnią tradycję łączą z nowoczesnością

Sona Ishkhanyan
Gospodynie działające w ramach Stowarzyszenie KGW "Razem" we wsi Trzemżal (gm. Trzemeszno).
Gospodynie działające w ramach Stowarzyszenie KGW "Razem" we wsi Trzemżal (gm. Trzemeszno). Sona Ishkhanyan
W zapoczątkowanym przez nas cyklu chcemy zaprezentować koła czynnie działające w naszym powiecie. Zaczniemy od jednego z najstarszych Kół Gospodyń, które w 2016 uroczyście obchodziło swój jubileusz 75 -lecia.

Koła Gospodyń Wiejskich działają już od 1877 roku i nadal cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkanek wsi.Choć przez te lata zmienił się wizerunek typowej gospodyni wiejskiej, członkinie tych organizacji nie zapominają o realizacji tradycyjnych działań na rzecz aktywizacji środowiska wiejskiego.

W wsi Trzemżal, w gminie Trzemeszno w 1946r zostało założone Koło Gospodyń Wiejskich, które działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Obecnie liczy 22 członkinie. Trzemżal w gminie Trzemeszno Koło Gospodyń Wiejskich i działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, liczy 22 osoby. Ich poprzedniczki przez kilkanaście lat organizowały zakup piskląt drobiu i paszy dla gospodyń . Zajmowały się także organizowaniem. warsztaty szycia, makramy, pieczenia oraz brały udział w kursach kulinarnych. Biorąc udział w konkursach ogródków warzywnych i kwiatowych na szczeblu województwa zdobywały czołowe miejsca i nagrody. Wprowadzały nowości w gospodarstwach domowych i rolniczych. -Nasze Koło nadal stoi na straży potrzeb kobiet i ich rodzin organizując inne zapotrzebowania - twierdzą gospodynie z Trzemżalu.

Swoim sukcesem nazywają fakt, że w 2001 roku udało się zarejestrować Koło w KRS jako Stowarzyszenie KGW „Razem”. -Mając osobowość prawną, rozwinęłyśmy skrzydła występując o środki finansowe na rozwiązywanie potrzeb i problemów naszego środowiska lokalnego - twierdzą panie. Pod przewodnictwem Pani Eleonory Mądrej i dzęki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego wyposażyły świetlicę wiejską w krzesła , stoły, RTV. Ze środków własnych z kolei zakupiły urządzenia kuchenne i zastawę stołową na 120 osób, z których korzystają mieszkańcy z okazji rodzinnych uroczystości, a także tych organizowanych przez Stowarzyszenie. - Organizujemy Dzień Kobiet, sylwestra czy zabawy karnawałowe, które jednoczą nas jeszcze bardziej - zaznaczają.

Prócz pielęgnowania tradycji panie stawiaja na nowoczesność. Promują m.in. profilaktykę zdrowego stylu życia i walki z nadwagą oraz organizowanie wolnego czasu dla najmłodszych podczas ferii i wakacji m.in. z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności czy Fundacji Wspomagania Wsi. -Organizujemy rajdy rowerowe i piesze. Wyjeżdżamy na zawody z nordic walking .

Dzięki takim działaniom w 2017r Stowarzyszenie KGW „Razem” zostało laureatem programu Wielkopolska Odnowa Wsi ,otrzymując statuetkę i nagrodę pieniężną w kwocie 3000 zł. - Staramy się promować nasze KGW i gminę nie tylko w powiecie czy w województwie ale poza granicami kraju i to nam się udaje - dodają na koniec.

Obok wymienionych aktywności, paniom fascynuje gotowanie. Łączą smaki, modyfikują stare receptury, po to by było najsmaczniej. Jeden z ich przepisów znajdzie się w najnowszej publikacji Książki Kucharskiej, w której znajdą się przepisy z całego regionu województwa wielkopolskiego. Książka kucharska, w której zaprezentowane będą najlepsze przepisy z bogatej kuchni naszego województwa, zainicjowana została przez Głos Wielkopolski pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

**Panie Polecają!

Polędwiczki w borowikach (podany przepis jest na 4 porcje)**

Składniki potrzebne do przygotowania dania:
2 szt. polędwicy wieprzowej, 30g - 40g grzybów - najlepiej borowiki lub kurki ,
1/2 kart. małej śmietanki słodkiej 30% ,
1/2 szkl. białego wina lub 1 kostka bulionu,
1-2 łyżek margaryny lub masła ,
1 łyżka pokrojonej natki pietruszki,
mała cebula
sól, pieprz, słodka mielona papryka do smaku

Przygotowanie:
Grzyby namoczyć , najlepiej na noc.
Polędwicę umyć , pokroić na 2 cm plastry i trochę rozbić , przyprawić solą, pieprzem , słodką mieloną papryką . Odstawić na 3 godz. w chłodne miejsce.
Następnie pokrojone polędwiczki podsmażyć na patelni, aż się zrumienią.
Na patelni rozgrzać 1-2 łyżek tłuszczu , dodać drobno pokrojoną w kostkę cebulę i zeszklić ją na umiarkowanym ogniu. Do cebuli dodać borowiki i smażyć przez około 5 minut mieszając. Do cebuli i borowików dodać podsmażone polędwiczki i zalać ½ szklanki białego wina lub bulionu i odparowywać przez około 2 min. na większym ogniu, mieszając . Następnie całość prużyć przez około 45 min. Gdy polędwiczki są miękkie zagęścić śmietanką i dosypać 1 łyżkę drobno pokrojonej zielonej pietruszki.

Świnka, praska, silikonowa stolnica, karuzela na jaja. Kuchenne gadżety

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto