Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces uczniów z Trzemeszna!

Paweł Brzeźniak opr.
Od lewej: Wiktor Kłos, Konrad Niecikowski, Bartosz Jagła, Kacper Pietraszewski, Szymon Lubiński, Jolanta Świerkot
Od lewej: Wiktor Kłos, Konrad Niecikowski, Bartosz Jagła, Kacper Pietraszewski, Szymon Lubiński, Jolanta Świerkot mat. nadesłany
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Trzemesznie zostali laureatami pierwszej edycji projektu „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”.

Jury konkursu nagrodziło pracę uczniów, którzy opisali życie Henryka Wrzeszczyńskiego, dyrektora szkoły w Niewolnie-Trzemesznie oraz więźnia obozu Mauthansen-Gusen.Zadanie, które stanęło przed uczniami nie tylko szkoły w Trzemesznie, ale także 225 podstawówek w całej Wielkopolsce nie należało do łatwych. Młodzież biorąca udział w innowacyjnym projekcie edukacyjnym „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” miała stworzyć biogram lokalnego bohatera. W każdej szkole, pod opieką nauczyciela, powstały dwa zespoły projektowe. Do pracy nad biogramem młodzież korzystała z laboratorium projektowego – laptopów i tabletów oraz bezprzewodowego Internetu w szkole. O tym, kto znalazł się w tej niezwykłej publikacji decydowali sami jej twórcy. Warunek był jeden – bohaterowie encyklopedii musieli być związani z gminą, w której mieszka i uczy się młodzież tworząca ich biogram.

– „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” to pierwsza taka publikacja w naszym kraju – przyznaje Piotr Gmerek, koordynator działań partnera projektu, Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej. – W ramach zajęć pozalekcyjnych dwie grupy z każdej szkoły pracowały nad stworzeniem biogramów zasłużonych Wielkopolan. Warunek był tylko jeden – postaci musiały być związane z ich gminą.

Na przygotowanie biogramu młodzież miała kilka miesięcy. Prace odbywały się według metody projektów, co pozwoliło na dużą swobodę twórczą uczniów. Młodzi badacze odwiedzali muzea, archiwa i parafie w poszukiwaniu informacji o swoich bohaterach. Przeprowadzali z nimi także wywiady, albo rozmawiali z osobami z ich otoczenia – rodziną, czy współpracownikami. Efekty ich starań można obejrzeć w „Cyfrowej Encyklopedii”. Kilkaset haseł opisujących życie zasłużonych Wielkopolan opatrzonych jest zdjęciami, nagraniami wideo oraz zapisami dźwiękowymi wywiadów i spotkań.

Uczniowie z Trzemeszna udowodnili, że na pamięć zasługują nie tylko osoby powszechnie znane, ale także te, które poświęciły życie swojej małej ojczyźnie. Tak jak Henryk Wrzesczyński, która po II Wojnie Światowej objął funkcję dyrektora miejscowej szkoły, został dyrygentem Ludowego Zespołu Śpiewaczego im. Feliksa Nowowiejskiego w Trzemesznie oraz stworzył Izbę Pamięci w Szkole Podstawowej w Niewolnie, w której znalazły się przedmioty pochodzące z obozu w Mauthansen-Gusen.

– Rezultaty i oddziaływanie projektu „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” przeszły nasze oczekiwania. Odkrywanie zarówno odległych jak i bliskich kart historii było wspaniałą podróżą zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli – podsumowuje pierwszą edycję Agnieszka Stefańska, koordynator projektu z ramienia Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, lidera projektu. – W czasie pracy nad biogramami uczyli się wszyscy – nie tylko młodzież, ale także władze lokalne oraz mieszkańcy. Metoda projektów pokazała, że lekcja nie musi być nudna, wręcz przeciwnie – pomaga wykorzystać niezmierzony potencjał dziecięcej kreatywności.

Uroczyste zakończenie pierwszej edycji projektu oraz nagrodzenie członków dziesięciu zwycięskich zespołów odbędzie się 12 listopada w poznańskim Teatrze Polskim. Projekt CDEW jest kontynuacją cyklu „eSzkoła”, w którym wcześniej uczestniczyli gimnazjaliści i licealiści z naszego powiatu. O wszystkich aktualnościach i postępach prac uczniów można przeczytać na stronie: www.cdew.pl lub na fanpage’u: www.facebook.com/projekt.cdew.

***
Projekt „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” realizowany jest przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Nagrodzony zespół: Jolanta Świerkot (opiekun uczniów), Szymon Lubiński, Wiktor Kłos, Bartosz Jagła, Kacper Pietraszewski, Konrad Niecikowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto