Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta zadumy, modlitwy, ale także radości ze Zmartwychwstania

Paweł Brzeźniak
Dziś Wielki Czwartek – obrzęd mycia nóg
Dziś Wielki Czwartek – obrzęd mycia nóg Jolanta Pierończyk/tychy.naszemiasto.pl
Dziś rozpoczyna się okres Triduum Paschalnego – jest to najważniejsze święto religijne dla chrześcijan w roku liturgicznym.

Święta zadumy, modlitwy, ale także radości ze Zmartwychwstania

Jutro będziemy obchodzić Wielki Piątek. Dla chrześcijan jest to czas refleksji i smutku. Tego dnia odbywa się Droga Krzyżowa – ostatnia wędrówka Jezusa Chrystusa na Golgotę. W tym dniu w kościołach nie odprawia się mszy świętych. Odbywają się wieczorne liturgie, w czasie których odczytywany jest tekst Męki Pańskiej. Najczęściej wygląda to tak, że lektorzy czytają kwestie narratora i pozostałych osób, a ksiądz – kwestie Jezusa.
Podczas liturgii odbywa się obrzęd całowania ran Chrystusa. Wierni podchodzą do wyłożonej figury Jezusa znajdującej się na krzyżu.

Wielka Sobota to czas adoracji. Wierni przychodzą do kościoła, aby modlić się przy grobie Jezusa. W ciągu dnia święcone są pokarmy, które przynoszone są do kościoła. Niemal każdy z nich ma swoją symbolikę. Jedną z najważniejszych ma jajko, które jest symbolem życia, które nigdy się nie kończy. Wieczorem odbywa się uroczysta msza święta, która składa się z liturgii światła, słowa i chrztu (szerzej na ten temat – ramka obok). Jest to nabożeństwo składające się z największej ilości funkcji i zadań do wykonania. To największe wyzwanie dla służby liturgicznej. Podczas mszy świętej w Wielką Sobotę odnawiane są chrzty, odbywa się procesja rezurekcyjna i Zmartwychwstanie Jezusa.

Dalszy ciąg świąt wielkanocnych ma w Wielką Niedzielę. Jezus powstaje z martwych i w kościołach wybrzmiewa symboliczne „Alleluja!”. W ten dzień wierni mogą spożywać pokarmy ze święconki. W tzw. „pierwsze święto” odwiedzamy swoich bliskich – niektórzy wciąż jeszcze kultywują tradycję dzielenia się jajkiem. Kontynuacja rodzinnych spotkań ma miejsce w drugie święto, czyli w Lany Poniedziałek. Zgodnie ze starym zwyczajem, tego dnia obchodzimy śmigus - dyngus, który jest kultywowany szczególnie na wsiach. W mieście bardzo często przybiera on formę chuligańskich wybryków polegających na wylewaniu wody z balkonów na niczego nie spodziewających się przechodniów.

Czy wiemy, co obchodzone jest w czasie świąt, które właśnie się rozpoczęły?
Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: eucharystii i kapłaństwa. Wspominana, a zarazem upamiętniana jest Ostatnia Wieczerza. Wówczas Chrystus spożywał ją ze swoimi apostołami w ostatnią noc przed męką. Triduum rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, dlatego też liturgia Mszy Krzyżma nie przynależy bezpośrednio do świętowania Triduum Paschalnego. Mszę Krzyżma Świętego, w czasie której dokonuje się poświęcenia olejów, sprawuje się jedynie w tym dniu i to zazwyczaj rano. Mszę celebruje biskup wraz ze swoim prezbiterium diecezjalnym. Podczas obrzędu celebracji dochodzi do odnowienia przyrzeczeń kapłańskich (po homilii). Celem tej liturgii jest ukazanie się jedności Kościoła w diecezji. Od samego rana trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Adoracji. Bywa nazywana ciemnicą – jest to określenie popularne, ale nieprawidłowe. W Wielki Piątek odprawia się drogę krzyżową. W rzymskim Koloseum jest ona prowadzona przez papieża, widzialną głowę Kościoła. Centrum tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej. Co ważne, ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, obrusów, kwiatów i świeczników.

Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się już po zmroku. Bardzo ważne jest to, aby nie rozpoczynać ich wcześniej, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Duchowni ubierają się tego dnia w szaty mszalne koloru białego. Kiedy uczestnicy uroczystości wracają do kościoła, śpiewa się hymn Chwała na wysokości. Po obrzędzie komunii świętej, śpiewa się uroczysty Hymn Te Deum. Od tego momentu, krzyż przy ołtarzu jest ozdobiony czerwoną stułą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święta zadumy, modlitwy, ale także radości ze Zmartwychwstania - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto