Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teren wokół parowozowni zostanie zagospodarowany. To Wy będziecie decydować jak?

Sona Ishkhanyan
Pierwsze kroki ku zagospodarowaniu 25 ha obejmujących m.in. obszar parowozowni w Gnieźnie zostały poczęte.Przedstawiciele PKP S.A, Xcity Investment sp.z.o.o oraz Miasta Gniezno podpisali porozumienie dotyczące przeprowadzenia warsztatów urbanistyczno-planistycznych w Gnieźnie, w celu stworzenia spojnej koncepcji zagospodarowania terenów pokolejowych.

Teren wokół parowozowni zostanie zagospodarowany. To Wy będziecie decydować jak?

Przedstawiciele PKP S.A, Xcity Investment sp.z.o.o oraz Miasta Gniezno podpisując porozumienie zobowiązali się do przeprowadzenia warsztatów charrette, których celem jest umożliwiania mieszkańcom Gniezna realny wpływ na przyszłe plany zagospodarowania obszaru po przeciwległej od dworca PKP stronie torów kolejowych. Plany obejmować będą także kompleks gnieźnieńskiej parowozowni.

- Warsztaty w Gnieźnie to jeden z przykładów szeroko zakrojonych konsultacji społecznych, które spółka realizuje przed wszystkimi większymi inwestycjami - mówi Michał Beim członek zarządu PKP S.A. -Tereny zlokalizowane na południe od stacji PKP Gniezno są jednym z bardzo licznych cennych obszarów leżących w centrach Polskich miast. Jednakże Gniezno jest szczególnie wyróżnione przez PKP. Chcemy więc wspólnie z mieszkańcami wypracować nową jakość przestrzeni, równocześnie szanując dziedzictwo kulturowe, bo wiemy, że w zachodniej części tego obszaru zlokalizowany jest zespół cennych budynków dawniej lokomotywowni. Chcemy wspólnymi siłami zadecydować czy te tereny powinni się rozwijać w kierunku budownictwa mieszkaniowego, zagospodarowania pod usługi handlowe czy przemysłowe. Mając wstępne rozeznanie opinii Gnieźnian, te tereny raczej będą się rozwijać w kierunku budownictwa mieszkaniowego, bo położenie blisko stacji kolejowej zapewnia dużą atrakcyjność. W nieco ponad pół godziny można stąd dojechać koleją do Poznania. W najbliższym czasie koleje uruchomią połączenia do Wrześni, która przecież staje się coraz bardziej atrakcyjnym pracodawcą, chociażby ze względu na fabrykę Volkswagen. Jest to też bardzo interesujący teren na lokalizację hoteli, jako że zarówno Gniezno jest ośrodkiem turystycznym, jak również na potrzeby Poznania i dużych imprez tam organizowanych, jak np. Międzynarodowe Targi. Około trzydziestominutowy dojazd do Poznania praktycznie spod drzwi hotelowych czynią to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów. Większość przecież hoteli na obrzeżach Poznania nie może się poszczycić tak szybkim dojazdem do centrum miasta - tłumaczył Michał Beim. - My jesteśmy otwarci na każdą koncepcję, chcemy wsłuchać się w głos mieszkańców i inwestorów - dodaje przedstawiciel PKP S.A.

- Naszym celem jest, by teren, którego potencjał jest obecnie niewykorzystywany, mógł jak najlepiej służyć miastu i jego mieszkańcom. Warsztaty pozwolą również stworzyć wytyczne dla uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, tak by jak najlepiej odpowiadał na oczekiwania mieszkańców i wszystkich interesariuszy” – wyjaśnia Marek Chibowski, prezes zarządu Xcity Investment.

Według prezydenta Gniezna Tomasza Budasza jest to pierwszy krok dla zmiany oblicza tego terenu.Za otwartość i zaangażowanie prezydent podziękował PKP S.A. - Miastu Gniezno bardzo zależy na zagospodarowaniu terenów pokolejowych - mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz. –Deklarujemy nie tylko wsparcie organizacyjne przy warsztatach, ale także, w oparciu o wypracowaną koncepcję, przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Będzie on stanowił narzędzie do harmonijnego rozwoju tych terenów z pożytkiem nie tylko dla ich właściciela, ale przede wszystkim dla mieszkańców Gniezna - dodał na koniec prezydent i wspomniał, że inicjatywa zagospodarowania tychże terenów wypłynęła przede wszystkim ze strony senatora Roberta Gawła. Był on pomysłodawcą ratowania parowozowni.

- Kluczem ku temu, by przywrócić chwałę parowozowni w Gnieźnie jest odpowiedź tu - z Gniezna. A dzisiaj już jest dobra zapowiedź. Teren jest podzielony na dwie działki. Jedna będzie poświęcona całkowicie komercjalizacji, a druga jest historyczną działką. Mam nadzieję, że obiekty będą tak zaprojektowane, by ich przeznaczeniem było rozwój kultury, historii i muzealnictwa. Jest więc zielone światełko i dużo będzie zależało od naszych mieszkańców, czy będą chcieli kolejnych sklepów, których jest masa, czy też coś co będzie można zachować dla przyszłych pokoleń jako dziedzictwo kulturalne - mówił Robert Gaweł. Senator wspomniał także o kwestiach finansowych. - Pieniądze w Polsce są, tylko chodzi o to, by przekonać w Warszawie, by podzielili się pieniędzmi, które idą na inwestycje warszawskie i przekazali część dla Wielkopolski. My mamy najlepszą infrastrukturę kolejową, najlepiej zachowaną i historycznie najbardziej znaczącą. Wystarczy wspomnieć czynną parowozownię w Wolsztynie, Okrąglak - najpiękniejsza architektura w Pile i Gniezno - największy tego typu kompleks w Europie. Możemy stworzyć naprawdę coś niebywałego - dodał na koniec senator Gaweł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto