Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy Rodzinnej niedzieli w Muzeum poznali zawód archeologa i przyjrzeli się tematowi gnieźnieńskiej archeologii [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Pierwsza po wakacjach Rodzinna niedziela w Muzeum! Uczestnicy przyglądali się pracy archeologa, dowiadywali się jakie zadania mają te osoby w Gnieźnie. Zobaczcie jak to wyglądało!

Uczestnicy Rodzinnej niedzieli w Muzeum poznali zawód archeologa i przyjrzeli się tematowi gnieźnieńskiej archeologii

W niedzielę, tym razem w trzech turach, odbyła się kolejna edycja cyklicznej imprezy "Rodzinna niedziela w Muzeum", organizowanej przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

- Praca archeologa to nie jest łatwa sprawa, nie jest łatwe zajęcie, wymaga ogromnych kompetencji. Gdyby nie ich praca to niewiele byśmy wiedzieli o historii Gniezna, o jakim uczymy się we wszystkich szkołach w Polsce, nie tylko tutaj u nas, także o tym, że jest pierwszą stolicą Polski. Archeolodzy dostarczają bardzo dużo źródeł, konkretnych materialnych źródeł na temat tego, że Gniezno było w przeszłości bardzo ważne i m.in. o tym mówi wystawa "Archeologia Gniezna" i ten fakt chcemy poprzez różne zagadki, zabawy uczestnikom Rodzinnej niedzieli w Muzeum przekazać - mówi Marta Kalarus-Kuszczak, edukator muzealny.

- To hasło "Nowe Muzeum" pokazuje, że chcemy być jeszcze bardziej dostępni dla wszystkich - szczególnie dla dzieci, bo można powiedzieć, że je wychowujemy, pokazujemy im muzeum od innej strony, bo chcemy, by same do nas przychodziły, również jak będą starsze, ale też otworzyliśmy się na nowo dla dorosłych, dla osób starszych, dla osób z niepełnosprawnościami, dla bardzo różnorodnych grup odbiorców - dodaje Marta Kalarus-Kuszczak.

Wszyscy uczestnicy, czyli dzieci wraz z dorosłymi wybrali się do pełnego trudnej, naukowej terminologii świata gnieźnieńskiej archeologii, w ramach nowopowstałej wystawy "Archeologia Gniezna".
Oprócz trudnego słownictwa, jakie powiązane jest z tą dziedziną nauki, dowiedzieli się także kim jest i co robi archeolog, jak również jak można nim zostać.

- Staramy się regularnie bywać na rodzinnych niedzielach w muzeum, ponieważ jest szansa, żeby nieco inaczej wspólnie spędzić czas. Naszym dziewczynkom też bardzo się podoba taka forma zwiedzania muzeum, bo zawsze jest coś nowego przygotowane, nie tylko tak zwane "skorupy". W dodatku pani Marta zawsze ma super pomysły, by pokazać muzeum z zupełnie innej strony - skomentowała swój udział w tym wydarzeniu pani Agnieszka, która przyszła do muzeum z córkami: Natalią i Weroniką, a także z mężem Tomkiem.

- Jestem mieszkańcem Gniezna i zaprosiłem koleżankę z Jarocina z dzieckiem, żeby zobaczyła jakie nasze miasto jest piękne, jego walory - powiedział pan Jacek Walkowiak.

- Jesteśmy tutaj dziś, bo chciałam synowi pokazać pierwszą stolicę Polski i żeby poznał trochę historii, a poza tym lubimy zwiedzać - dodała pani Ela, która przyjechała do muzeum z 7-letnim synem Antkiem.

Zobaczcie jak wyglądała archeologiczna Niedziela w Muzeum:

ZOBACZ TEŻ:Święto Latawca odbyło się w Gnieźnie! Byliście?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto