Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Siostra Felicja Sieracka, "gnieźnieńska Matka Teresa" doczekała się po śmierci wyróżnienia. Dzięki bezprecedensowemu zaangażowaniu setek gnieźnian zdobyła tytuł "Wielkopolanki Stulecia" w plebiscycie organizowanym przez portal naszemiasto.pl!

Plebiscyt portalu naszemiasto.pl oraz naszej redakcji zakończył się dzień przed "Dniem Kobiet". 8 marca zostały ogłoszone oficjalne wyniki. Czytelnicy mogli oddawać głosy na swoje kandydatki na dwa sposoby. Za pośrednictwem internetu lub SMS-ów. W głosowaniu internetowym zwyciężyła Emilia Waśniow-ska, poetka i polonistka. Tuż za nią uplasowała się siostra Felicja Sieracka zwana "gnieźnieńską Matką Teresą". Siostra Sieracka triumfowała jednak w głosowaniu SMS-owym, dlatego kolegium redakcyjne zdecydowało, że miano "Wielkopolanki Stulecia" przypadnie obu paniom.

Ponadto w numerze:

Wicestarosta ucieka!
W ostatnim tygodniu Dariusz Pilak z Platformy umocnił się na pozycji lidera w naszym redakcyjnym plebiscycie. Już drugie notowanie z rzędu, na czele plebiscytowej stawki widnieje Dariusz Pilak z Platformy Obywatelskiej. Wicestarosta gnieźnieński w ostatnim tygodniu jeszcze bardziej odskoczył rywalom (zanotował rekordowy wzrost - ponad 7.700 punktów w porównaniu z ostatnim notowaniem!). Czy polityk PO może spać spokojnie do zakończenia pierwszej tury głosowania, czyli do 29 marca? Chyba raczej nie, bo kupony i esemesy wpływają także licznie na jego konkurentów. Grupa pościgowa też nie zwalnia tempa.

W zimnie przez pomyłkę?
Barbara Zaradzka wraz z dwójką dzieci spędziła cały mroźny luty w lokalu, w którym nie ma wody, ani ogrzewania. Przez nieporozumienie... Mieszka w kamienicy przy ul. Chociszewskiego w Gnieźnie. Lokal jest w remoncie, pozostałe rodziny wyprowadziły się w inne miejsca. Ona została, mimo że w mieszkaniu nie ma wody, toaleta jest nieczynna, a ogrzewanie popsuło się podczas największych mrozów. Została, bo - jak mówi - nie ma się gdzie z dziećmi podziać. Niedawno pojawiła się szansa na poprawę jej losu. Usłyszała, że otrzyma lokal socjalny z puli Urzędu Miejskiego. Była już go już nawet obejrzeć.
Jak opowiada, bez wahania wyraziła chęć zamieszkania we wskazanym lokum. Radość nie trwała jednak zbyt długo. - Zatelefonowali do mnie z Urzędu Miasta z informacją, że pani Mariola Landowska, dyrektor wydziału gospodarowania lokalami, ostatecznie nie zgodziła się żebym tam zamieszkała - wspomina kobieta.

Nocą okradli rolników
Podczas jednej nocy w rejonie Witkowa okradziono dwóch rolników. Najprawdopodobniej uczynili to ci sami sprawcy. Do zdarzenia doszło z niedzieli na poniedziałek. Jak informuje mł. asp. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, według ustaleń funkcjonariuszy sprawcy najpierw z terenu gospodarstwa rolniczego w miejscowości w Ostrowite Prymasowskie, ukradli ciągnik marki Ursus wraz z przyczepą. Następnie z terenu innego gospodarstwa, położonego w Ćwierdzinie, wywieźli 90 prosiąt oraz kolejną przyczepkę.

Chwile grozy w Wierzycach. Koparka uszkodziła gazociąg!
W piątek po południu do komendy powiatowej straży pożarnej w Gnieźnie wpłynęło zawiadomienie o uszkodzonym gazociągu w Wierzycach. - Ze zgłoszenia wynikało, że podczas usuwania korzeni drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej 258, operator koparki przerwał gazociąg średniego ciśnienia - relacjonuje kpt. Bartosz Klich, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej. - Do zdarzenia dyżurny natychmiast zadysponował zastęp ratownictwa technicznego, zastęp gaśniczy OSP Łubowo oraz Pogotowie Gazowe i policję. Na miejscu strażacy zabezpieczyli okoliczny teren. Wraz z policją zdecydowali zamknąć ruch na odcinku drogi. Uszkodzony przez koparkę gazociąg znajdował się metr pod ziemią.

Partyjne doły w gnieźnieńskim PiS-ie
Jan Szarzyński, szeregowym działaczem PiS w Gnieźnie: - (...) pan Dolata zbyt mało rozmawia z szeregowymi działaczami partii, nie słucha ich zdania. Odnoszę wrażenie, że nie zawsze dostrzega osoby sobie życzliwe, takie jak ja, którzy w przeciwieństwie do innych nie knują intryg, przez które partia jest negatywnie postrzegana.

Gminna kanalizacja na półmetku
W tym roku ruszają ostatnie etapy budowy kanalizacji Czerniejewa i Żydowa. Burmistrz Danuta Grychowska kilka dni temu podpisała umowę na wykonanie inwestycji. - Do tej pory w Czerniejewie około 25 procent mieszkańców było podłączonych do sieci kanalizacyjnej, natomiast po zakończeniu robót będzie to prawie 100 procent - mówi z dumą pani burmistrz. - Zostaną niewielkie obszary, które nie spełniały warunków w ramach dofinansowania, dosłownie pojedyncze domostwa. W ramach unijnej dotacji dla obszarów wiejskich na kanalizację w Żydowie gmina otrzymała 800 tys. złotych, a na całą inwestycję w Czerniejewie, rozpoczętą już w ubiegłym roku, w sumie aż 7 mln zł.

Collegium poszerza ofertę
W nowym roku akademickim Kolegium Europejskie w Gnieźnie szykuje dla przyszłych studentów trzy nowe kierunki. Jedne z nich to nowość. (…) Od października w Kolegium uruchomiony zostanie nowy kierunek studiów, jedyny taki w Polsce - europeistyka kulturowa. Jak wyjaśnia prof. Mrozewicz, jest to kierunek, który z jednej strony ma przekazać szeroką wiedzę w zakresie kultury ogólnoeuropejskiej, a z drugiej przygotować młodych ludzi do pracy w placówkach samorządu terytorialnego i instytucjach kultury. - Absolwenci europeistyki kulturowej zdobędą wiedzę, która pozwoli im podjąć pracę specjalisty samorządowego w różnych dziedzinach. W tym także - co staje się coraz ważniejsze - w relacjach z cudzoziemcami, którzy przebywają i osiedlają się w naszym kraju. Taka osoba będzie mogła starać się o zatrudnienie zarówno w komórkach urzędów miejskich, starostw, jak i w placówkach szeroko pojętej kultury - wyjaśnia.

Ekspert ze skarbówki zasypany telefonami
Przeszło 30 telefonów odebrał w ciągu dwóch godzin Daniel Twardy, starszy inspektor z Urzędu Skarbowego, w Gnieźnie, który w miniony czwartek, nieodpłatnie odpowiadał na pytania naszych Czytelników. Dyżur eksperta odbywał się w siedzibie naszej redakcji, przy ulicy Łubieńskiego. Daniel Twardy odpowiadał na wątpliwości dotyczące rocznych zeznań podatkowych. - Powiem szczerze, że jestem zaskoczony tak dużą liczbą telefonów. Zdarzały się sytuacje, że kończyłem jedną rozmowę i momentalnie rozpoczynałem kolejną - przyznaje. Jak mówi, pytania naszych Czytelników były naprawdę bardzo zróżnicowane.

Tele Magazyn – najpopularniejszy dodatek telewizyjny w Polsce
Tele Magazyn – przewodnik po 65 stacjach telewizyjnych. Zawiera pełny repertuar najchętniej oglądanych stacji – w tym wszystkich ośrodków regionalnych TVP – wraz z rekomendacjami najciekawszych pozycji programowych. Kolumnom z repertuarem towarzyszy bogato ilustrowany dział magazynowy. Czytelnicy mogą w nim znaleźć informacje o programach, recenzje i oceny filmów, sylwetki gwiazd oraz łamigłówki – krzyżówki i sudoku. W każdym numerze krótkie omówienia 140 filmów i obszerne recenzje ponad 20. – z informacją co warto, a czego nie warto oglądać.

Czytaj także

  Komentarze (5)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  l (gość)

  LUDZIE cieszmy się, że wygrała SIOSTRA FELICJA, a nie tam jakieś swoje flustracyjki..................

  ola (gość)

  Za komuny nie było u nas internetu, a teraz jest i będę sobie głosowała na swojego a ty nie musisz. Głosuję teraz i pójdę jesienią. Takie mam prawo

  . (gość)

  głosuj sobie na kogo chcesz żyjemy w końcu w wolnym kraju. Śmieszy mnie i krytykuję sposób prowadzenia takiego plebiscytu w którym tak faktycznie to można samemu to ustawić bez żadnego problemu pukając w klawiaturę. To jest absurdalne sterowanie opinią publiczną jak za komuny.

  wyborca (gość)

  Zazdrość na ogół rozum odbiera. Klkaj Komentatorze na swojego kandydata i jemu pomagaj, a nie krytykuj innych.

  :-)))))))))))))) (gość)

  może spać spokojnie , niedługo bedzie miał więcej głosów niż jest mieszkańców bo kliknięć napewno już ma więcej niż jest komputerów nie tylko w Gnieźnie ale i powiecie. Tylko żeby do roboty nie zaspał. W podobny sposób w innym rankingu internetowym prowadzi Masłowski.