Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" w MPPP w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Czy w początkach państwa polskiego grano na jakichś instrumentach muzycznych? A jeśli tak to jak one wyglądały i kto na nich grał? Na te i inne pytanie odpowiedzi można znaleźć na wystawie "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" czynnej od dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Zobaczcie jak prezentuje się ta wystawa!

Wernisaż wystawy "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" w MPPP w Gnieźnie

W niedzielne popołudnie w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy poświęconej muzyce i instrumentom muzycznym na początku istnienia polskiej państwowości. Ekspozycja "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" pokazuje wśród swoich eksponatów zarówno instrumenty muzycznej z dawnych epok, jak i zwraca uwagę na dźwięki, na muzykę towarzyszą ludziom już od dawnych czasów na terenie Polski.

- Ta wystawa jest bardzo nowatorskim, interdyscyplinarnym przedsięwzięciem. Ona ma na celu ukazanie tematu muzyki w sposób wieloaspektowy, by można ją było usłyszeć, zobaczyć instrumenty, poczytać o niej. Ta wystawa ma ukazywać początki, z których czerpiemy do dziś, czyli słowiańszczyzna, pogaństwo. Natomiast później dochodzą kolejne aspekty kultury, które przychodziły do nas wraz z momentem, gdy weszliśmy do Europy - mówi dr hab. Anna Jabłońska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, współautorka wystawy.

- Ta wystawa ma na celu pokazać jak różną rolę pełniła ta muzyka, a przede wszystkim różne instrumenty, które są obecnie chyba jedynym takim zbiorem w Polsce, tematyczno-chronologicznym. Nasz zbiór stanowią zarówno oryginału, jak i też to, co powstało w ich wyniku, już w czasach współczesnych, w procesie rekonstrukcji - dodaje dr hab. Anna Jabłońska.

Najstarszym eksponatem na nowootwartej wystawie jest kościany gwizdek z kości renifera z Jaskini Mamutowej z Wierzchowia. Jego powstanie datowane jest na 30 000-25 000 lat p.n.e. Używano go najprawdopodobniej w myślistwie, ale także mógł być sygnalizatorem i narzędziem związanym z kultem. Co ciekawe nadal wydaje on cichy, lekko przygłuszony głos, podobny do współczesnych gwizdków.

- Instrument ten interpretujemy jako właśnie rodzaj gwizdka, być może wabika. Trzeba wziąć pod uwagę, że mówimy o okresie starszej epoki kamienia, czyli o okresie paleolitu, gdy polowano w sposób grupowy i potrzebne były pewne narzędzia do porozumiewania się na pewne odległości. Sądzimy właśnie, że ten gwizdek mógł służyć do porozumiewania się grupom łowców, którzy wówczas organizowali polowania na zwierzynę - opisuje najstarszy eksponat na wystawie dr Tomasz Janiak, archeolog, kustosz, współtwórca wystawy.

Na wystawie tej można znaleźć też nowsze instrumenty, artefakty archeologiczne związane z kulturą muzyczną z późniejszych wieków, a także nieprezentowane wcześniej instrumenty zrekonstruowane przez Stanisława Mazurka, pomysłodawcę ekspozycji w Gnieźnie.
Oprócz eksponatów wystawę tę dopełniają teksty opisujące wielowieczną kulturę muzyczną na ziemiach polskich, a także oprawa muzyczna, czyli dźwięki, melodie odtwarzane w różnych częściach wystawy, powstałe dzięki YOS Studio z Poznania.

Zobaczcie fragmenty wernisażu:

Autorami wystawy "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" są:
dr hab. Anna Jabłońska,
Stanisław Mazurek,
dr Tomasz Janiak,
Magda Robaszkiewicz.

Konsultantami:
prof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska,
dr Dorota Popławska.

Wystawa ta mogła powstać dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Wystawę "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" można oglądać w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie do 1. września br. Serdecznie zapraszamy.
Oprócz samej wystawy w muzeum planowane są również liczne wydarzenia z nią związane , m.in. pod koniec lutego Rodzinna niedziela z muzykowaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto