Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy „Primas Poloniae. 600-lecie stolicy prymasowskiej w Gnieźnie"

Magdalena Smolarek
W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbył się wernisaż wystawy „Primas Poloniae. 600-lecie stolicy prymasowskiej w Gnieźnie 1417-2017”. Początek obchodów 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie

W sobotnie przedpołudnie odbył się wernisaż wystawy „Primas Poloniae. 600-lecie stolicy prymasowskiej w Gnieźnie 1417-2017” w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Wzgórzu Lecha.
W reprezentacyjnej sali muzeum zgromadzili się dostojni goście, m.in. obecni i byli Prymasi Polski - ks. abp. Henryk Muszyński, ks. abp. Józef Kowalczyk, ks. abp. Wojciech Polak, a także specjalny gość Prymas Hiszpanii - abp. Braulio Rodriguez Plaza z Toledo.

- Wystawa z okazji 600-lecia prymasostwa prezentuje obiekty, których na co dzień nie pokazujemy, a niektórych w ogóle nigdy nie pokazywaliśmy. One wszystkie są oczywiście związane z instytucja prymasostwa, z osobami prymasów - mówi ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej .

Na otwartej wystawie, jak dodaje dyrektor muzeum, oglądać będzie można muzealia i archiwalia związane z osobami i posługą Prymasów Polski. Wśród nich znajduje się m.in. dokument z 1515 roku, sygnowany przez papieża Leona X i nadający Prymasowi Janowi Łaskiemu tytuł legata urodzonego, Złoty Kodeks Gnieźnieński z ostatniej ćwierci XI wieku, ołowianą bullę z 1412 roku, dokumenty królewskie, w których monarchowie zwracali się do arcybiskupów gnieźnieńskich używając tytułu Prymasa Polski.

Warto też dodać, że od dzisiaj w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i na całym Wzgórzu Lecha (czyli także w katedrze) korzystać będzie można z tzw. audioguide'ów, czyli elektronicznych przewodników. Używanie ich, jak podkreśla dyrektor muzeum, jest już standardem w dużych obiektach europejskich; są one użyteczne nie tylko ze względu na występowanie w nich różnych języków, ale również jest język migowy, autodeskrypcja dla osób niewidomych, więc znacznie to ułatwi zwiedzanie osobom niepełnosprawnym, poszerzy spektrum zwiedzających.

Uroczystości inauguracyjne 600-lecia prymasostwa w Polsce połączone są z dorocznymi obchodami ku czci św. Wojciecha – patrona Gniezna i Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto