Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Większy żłobek, większe przedszkole, mniej nauczycieli. Nadchodzą zmiany w lokalnej oświacie.

Aleksander Karwowski
A.Karwowski
Przedszkole nr 12 jednak opuści budynek żłobka przy ulicy Kościuszki, ale nie zostanie zlikwidowane. Znaleziono dla niego nową lokalizację. Będzie trzeba także znaleźć zajęcie dla 20 nauczycieli. Nadchodzą zmiany w gnieźnieńskiej oświacie.

Zmiany są pokłosiem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Na jej mocy zostaje zniesiony obowiązek posyłania dzieci sześcioletnich do szkoły podstawowej. Wymusza to zmiany w lokalnych systemach oświaty. Nie inaczej będzie w Gnieźnie.

Czytaj więcej: Gniezno: Przedszkole do likwidacji? Po przejęciu władzy przez PiS – sprawa zawieszona.

Sprawa likwidacji przedszkola nr 12, która jeszcze kilka tygodni temu budziła kontrowersje wśród rodziców, jest już nieaktualna. Przedszkole zostanie zachowane, jednak zmieni swoją lokalizację. - Jak państwo pamiętacie, postanowiliśmy to przedszkole zamknąć, z uwagi na to, że do tej pory miejsc dla przedszkolaków było za dużo. Z wniosków Komisji Oświaty, chcieliśmy tam stworzyć miejsca żłobkowe. Sytuacja zmieniła się. Po nowelizacji ustawy musimy działać w drugim kierunku, ponieważ tych miejsc przedszkolnych nam brakuje - przedstawił problemy z jakimi musieli się zetknąć urzędnicy Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.

W efekcie prac urzędników, którzy musieli zwiększyć ilość miejsc w przedszkolach wymyślono rozwiązanie, by Przedszkole nr 12 przenieść z ul. Kościuszki na ulicę Pocztową, do obiektu zajmowanego obecnie przez gimnazjum nr 2. Jak się okazuje, gimnazjum nie wykorzystuje w pełnym zakresie sal które posiada i właśnie te pomieszczenia zostaną dostosowane do przyjęcia przedszkolaków.

Przedszkole nr 12 zajmie cały parter budynku gimnazjum. Będzie posiadać własne wejście, a sale mają zostać dostosowane do potrzeb przedszkolaków. Sal dydaktycznych będzie 8, powstanie szatnia, pomieszczenia biurowe i stołówka. Przewidywane jest przygotowanie parkingu dla rodziców przywożących dzieci do przedszkola, a także zbudowanie w części terenu parkowego placu zabaw. Dzięki zmianom, przedszkole będzie dysponować 180 miejscami, czyli liczebność dzieci w tej placówce zwiększy się o 90.

Jak się okazuje, zaproponowane przez Urząd Miejski rozwiązanie odpowiada zarówno rodzicom dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 12, jak i pracownikom tej placówki. - Odbyło się spotkanie z przedstawicielami rady rodziców i grup przedszkolnych. - informuje dyrektor przedszkola Danuta Kropaczewska. Wystosowaliśmy list, w którym rodzice mogli wyrazić opinię. Okazało się, że sto procent osób które się wypowiedziały, wypowiedziały pozytywną opinię. Odbyło się spotkanie z całym personelem przedszkola, podczas którego wszyscy jednogłośnie wyrazili pozytywną opinię. Uważamy, że decyzja jest słuszna, dobra i z korzyścią dla dzieci i personelu - nie kryje zadowolenia dyrektor placówki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nasze przedszkole zostaje, że nie będzie likwidowane. Dla nas najważniejsze jest dobro naszych dzieci. doceniamy to, że państwo wywiązują się z umowy i traktują nas jako stronę. Nas pierwszych poinformowali, jaka będzie decyzja. Uważamy, że to rozwiązanie będzie lepsze. Dzieci będą miały więcej miejsca w przedszkolu, bliskość parku to także atut. Uciekniemy od tego węzła komunikacyjnego, od spalin. To jest dla nas bardzo ważne. Bardzo się cieszymy z tego, że to zostało tak załatwione - mówiła przedstawicielka Rady Rodziców przedszkola Agata Borowska.

To nie koniec zmian. Dzięki przenosinom przedszkola do nowej lokalizacji ilość miejsc w żłobku zwiększy się o ok. 50, czyli obiekt będzie w pełni wykorzystywany na pierwotną działalność. Także nabór do przedszkoli już od 1 marca tego roku będzie wyglądał inaczej. Po raz pierwszy zostanie wprowadzony system elektroniczny, który ma uniemożliwić zgłaszanie dzieci do kilku przedszkoli jako tzw. pierwszy wybór. Dzięki temu ma zostać wyeliminowane blokowanie miejsc.

Mniej pozytywnych informacji przekazał dyrektor Wydziału Oświaty Marian Pokładecki. Według jego informacji od 1 września 2016 roku do pierwszej klasy szkoły podstawowej może pójść około 68 6-latków, oraz 68 7-latków. Tak wynika ze wstępnych deklaracji rodziców, których dzieci chodzą obecnie do przedszkoli. - Nie mamy informacji z przedszkoli niepublicznych. Dlatego przewidujemy, że około 136 uczniów rozpocznie naukę w szkole podstawowej w nowym roku szkolnym. - mówił dyrektor. Dodał także, że rozważa się powrócenie do umieszczenia po jednym oddziale przedszkolnym w pomieszczeniach szkół SP3, SP6 i SP8.

Niestety, tak mała liczba pierwszoklasistów może odbić się na strukturze zatrudniania w szkołach podstawowych. - To może oznaczać, że otworzymy nawet tylko sześć oddziałów. Optymistycznie patrząc, planujemy otworzyć po jednym oddziale w każdej szkole, plus oddział integracyjny w SP12. Obecnie w klasach trzecich mamy 27 oddziałów, w których pracuje 29 nauczycieli. Oni powinni przejąć klasy pierwsze. Niestety, praca może być tylko dla 9 nauczycieli. Zdajemy sobie sprawę, że 20 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej może stracić pracę - informuje Stefan Pokładecki. Jak zaznacza, urzędnicy będą się starać zagospodarować tych nauczycieli i przenieść ich do przedszkoli i żłobka. Mniej uczniów to także mniejsza subwencja oświatowa dla miasta Gniezna.

Jak zapewniał dyrektor Pokładecki, urzędnicy będą starać się łagodzić wszelkie niedogodności związane z tymi zmianami. Planowane zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli, mają dać od 1 września 2016 roku dodatkowych 200 miejsc w tych placówkach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto