Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa fotograficzna i koncert Krystyny Prońko na inaugurację 65. sezonu w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie

Sona Ishkhanyan
Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zaprasza na inaugurację 65. sezonu kulturalnego. O godz. 16.30 odbędzie się wernisaż wystawy Krzysztofa Owczarzaka pt. "Moje życie z fotografią". Zaraz po nim zapraszamy na koncert Krystyny Prońko.

Wystawa fotograficzna i koncert Krystyny Prońko na inaugurację 65. sezonu w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie
W niedzielę 9.września, odbędzie się inauguracja 65. sezonu kulturalnego w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Rozpocznie się ona od wernisażu wystawy fotograficznej Krzysztofa Owczarzaka, gnieźnianina, który obecnie mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, a jego dzieła publikowane i wystawione zostały w znanych gazetach i galeriach za oceanem. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert Krystyny Prońko.

Krzysztof Owczarzak ur. w 1956 roku w Gnieźnie. Z fotografią związany amatorsko od młodzieńczych lat. Profesjonalnie od 1980 r. kiedy otrzymał dyplom mistrzowski fotografa i podjął pracę w Spółdzielni Fotograficznej w Poznaniu. W 1981 r. uzyskał dyplom instruktora fotografii i rozpoczął pracę w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Od 1984 r. pracował w Gnieźnieńskim Towarzystwie Jazzowym. W tym czasie wraz ze Zbigniewem Marczyńczykiem otworzył Zakład Fotograficzny. W latach 1980 - 1987 był członkiem klubu „Format”. W 1987 r. wyjechał z kraju najpierw do Grecji, a w 1992 r. osiedlił się na stałe w Kitchener Ontario w Kanadzie, gdzie mieszka i pracuje do dnia dzisiejszego. Najpierw jako tzw. „wolny strzelec” (Freelancer Photographer), a od 1992 w Ratheford Studio Kitchener Ontario. Od 1994 właściciel „K.O. Artistic Photography “. Współpracuje z „Foto Press International News Serwice” (Toronto) i Devaney Stock Photos Inc. (New York ). Fotografie publikował w gnieźnieńskich „Przemianach” ale także w „Jazz Forum”, „Today’s Photographer”, „Photographers Forum”, Trzykrotnie zdobywał nagrody w corocznym konkursie miesięcznika „Popular Photography” (USA) pt.: „The best of Photography” (w kategorii. „Ludzie” – 1994, 1995, 1997). Fotografie prezentował na kilkunastu wystawach, m.in,. w gnieźnieńskim MOK-u i w Galery University of Waterloo.

-Wystawa to przekrój moich zdjęć, które zostały zrobione od samego początku mojej działalności w sferze fotografii. A zaczynałem w Gnieźnie, w Miejskim Ośrodku Kultury. Najstarsza fotografia jest z 1984 roku. Zdjęcia, które będą prezentowane na wystawie to portrety lub fotografie z różnych moich podróży, a ponieważ muzyka jest drugą moją pasją obok fotografii, to ona również zajmuje istotne miejsce w moich dziełach. Każdy, kto zobaczy te zdjęcia zauważy przełom, który się przejawia zarówno rozwojem technologii, jak również rozwojem mojego warsztatu - zapowiada autor wystawy, Krzysztof Owczarzak.

Po wernisażu o godz. 17.30 zapraszamy na koncert Krystyny Prońko. Bilety w cenie 60 zł. do nabycia w Miejskim Ośrodku Kultury. –Jest to przemyślana propozycja. Z jednej strony mamy głosy mieszkańców, którzy pytali o występ artystki w Gnieźnie, a z drugiej strony, w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę, a piosenki Krystyny Prońko były ważne w ostatnich dekadach XX wieku w kulturze polskiej, także w tym wymiarze społecznym. Artystka była także ikoną budzącej się „Solidarności” - mówił Dariusz Pilak, dyrektor MOK-u.

Krystyna Prońko rozpoczęła karierę wokalną, w rodzinnym zespole „Refleks”. W 1973 r. wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretację piosenek „Po co ci to chłopcze” i „Umarłe krajobrazy”. W 1975 r. powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór „Niech moje serce kołysze ciebie do snu” (J. Koman, M. Dutkiewicz). Piosenki w jej wykonaniu byty stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów np. radiowej listy przebojów „Trójki ” czy telewizyjnego „Studia Gama” a także Listy Przebojów I programu radiowego. Śpiewała (kilkakrotnie) na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Castlebar (Irlandia), Dreźnie. Biorąc udział w KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea i nagrody. W 1980r. została uhonorowana Piosenkarką Roku. Wysoką pozycję Krystyny Prońko potwierdzają zaproszenia do udziału w imprezach zagranicznych w takich krajach jak: USA, Niemcy, Kanada, Szwecja, Norwegia, Austria, Anglia, Australia, Czechy, Słowacja, Kuba, Bułgaria, Grecja, kraje byłego ZSRR – Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Azerbejdżan, Mołdawia. Krystyna Prońko nadal koncertuje i produkuje muzykę i imprezy artystyczne. Wydaje też wyprodukowane przez siebie nagrania pod znakiem Power Music Krystyna Prońko.
W 2007 r. ukazała się płyta „Poranne łzy i inne tęsknoty”. Znajdują się na niej najważniejsze piosenki nagrane od początku pracy artystycznej do września 2007 r. Dwie ostatnie płyty miały swoje koncerty radiowe w studiu „Trójki” im. Agnieszki Osieckiej” w Warszawie. Rok 2008 przyniósł parę nowych piosenek m.in. duet z Tomkiem „Lipą” Lipnickim pt. „Każda chwila” oraz piosenkę „Wpadłam tu”. W tym samym roku otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal Gloria Artis. Krystyna Prońko w 2012 roku wydała płytę pt. „Recital Trio Live: Prońko, Raminiak, Wendt”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto