Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Dolata o zniesieniu obowiązku szkolnego dla 6-latków

Aleksander Karwowski
A.Karwowski
Poseł PiS Zbigniew Dolata podzielił się swoimi refleksjami po ostatnich zmianach w oświacie, oraz przedstawił plany Ministerstwa Edukacji Narodowej na kolejny rok szkolny.

Dzień po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy oświatowej, o jej kształcie opowiedział poseł PiS Zbigniew Dolata. Główną zmianą wprowadzoną przez Sejm jest zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. - Było to przedmiotem sporów w ostatnich kilku latach. PiS stało na stanowisku, że to rodzice powinni decydować o wieku rozpoczynania realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci. Sam obowiązek powinien dotyczyć dzieci siedmioletnich. To wprowadzenie obniżenia wieku szkolnego wprowadzone przez koalicję PO-PSL, należało zmienić. O to walczyli rodzicie przez te ostatnie kilka lat - informuje poseł, dodając. - Rodzice sześciolatków naturalnie mogą podjąć decyzję o posłaniu dzieci do szkoły jeśli było to poprzedzone jednorocznym okresem wychowania przedszkolnego. Jeśli dziecko nie chodziło do przedszkola, wtedy wymagana jest opinia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Daliśmy rodzicom wybór.

Według Zbigniewa Dolaty, samorządy sobie poradzą w zapewnieniu miejsc w przedszkolach. - Odroczonych było 90 000 dzieci sześcioletnich, czyli te dzieci teraz pójdą do szkoły. W związku z tym nie będzie to duży problem dla samorządów i miejsc w przedszkolach nie zabraknie. Poza tym przedszkoli powstaje coraz więcej.

Jak informuje poseł, zniesiono także obowiązek wychowania przedszkolnego dla pięciolatków. - Jeśli rodzice pięciolatka zadecydują, że ich dziecko powinno takie wychowanie odbyć, gmina ma zapewnić warunki do realizacji tego prawa, natomiast nie ma już takiego obowiązku - mówił poseł, przechodząc do kolejnej zmiany. - To jest możliwość, co podkreślam, aby rodzice dzieci sześcioletnich, które poszły do szkoły w tym roku szkolnym, złożyli wniosek aby dziecko mogło powtórnie rozpocząć edukację w pierwszej klasie.To dotyczy przypadków dzieci sześcioletnich, które sobie w szkole podstawowej nie radzą. Tych dzieci nie jest dużo, ale taki wentyl bezpieczeństwa powinien się w systemie oświaty znaleźć.

Poseł nawiązał także do wzmocnienia pozycji kuratora oświaty. Po nowelizacji ustawy, samorząd nie będzie mógł zlikwidować szkoły bez pozytywnej opinii kuratora. Ten zostaje wyposażony w prawo "weta". W następnym roku szkolnym, co zapowiada poseł, zostanie także zniesiony egzamin dla uczniów kończących szóstą klasę podstawówki. W ocenie Zbigniewa Dolaty ten egzamin jest zbędny ponieważ niepotrzebnie stresuje uczniów, a i tak absolwenci szkół podstawowych muszą kontynuować naukę w gimnazjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto