Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ze środków z zeszłorocznej kwesty postawiono nagrobek dla gnieźnieńskiego poety. Na co będą przeznaczone tegoroczne środki?

Paweł Brzeźniak
Ze środków z zeszłorocznej kwesty postawiono nagrobek dla gnieźnieńskiego poety. Na co będą przeznaczone tegoroczne środki?
Ze środków z zeszłorocznej kwesty postawiono nagrobek dla gnieźnieńskiego poety. Na co będą przeznaczone tegoroczne środki? Paweł Brzeźniak
Towarzystwo Miłośników Gniezna, Stowarzyszenie Absolwentów I LO w Gnieźnie oraz Miasto Gniezno już od 14 lat w przeddzień Wszystkich Świętych, wspólnie organizują kwestę, z której wszystkie zebrane środki przeznaczają na renowację nagrobków zasłużonych gnieźnian. We wtorek Jan Wesołowski oraz Jacek Bogacz zaprezentowali nagrobek Tomasza Wincentego Rzepy, który wykonany został z funduszy zebranych podczas zeszłorocznej kwesty.

Tomasz Wincenty Rzepa opublikował łącznie 13 książek, w swojej poezji nawiązywał do nurtu chrześcijańskiego. Studiował filozofię na UW i teologię na Uniwrsytecie Poznańskim. W 1977 roku przedstawił pierwszy tomik poezji, później w 1981 roku wydania książkowe. Jego mottem była ocena kondycji współczesnego człowieka. - Był ogromnym optymistą; chyba nie spodziewał się, że tak młodo zakończy doczesne życie - przyznaje Jan Wesołowski.

Rzepa był laureatem wielu nagród literackich, otrzymał również razem z aktorem Krzysztofem Bieniem nagrodę artystyczną, którą w 2008 roku przyznało mu Towarzystwo Miłośników Gniezna. Był członkiem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich, brał udział w licznych spotkaniach autorskich, ale także wydarzeniach kulturalnych, na których omawiał swoją twórczość. Nieobce mu były także konkursy, których często bywał nagrodzonym laureatem. Zmarł 23 lipca 2016 roku w wieku 67 lat.

- Często odnawiamy groby zaniedbane, bo wiadomo, że te zmarłe osoby nie mają już rodzin - przyznaje Jan Wesołowski.

Zeszłoroczna kwesta, podczas której zebrano 3742 złote, pozwoliła sfinansować nagrobek artysty, z piękną inskrypcją pochodzącą z jednego z jego utworów "To tylko szept".

- Mieszkańcy często pytają nas: "A na co to? A po co to?", więc tutaj mamy odpowiedź na co są wydawane pieniądze - zaznacza Jacek Bogacz, członek Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Gnieźnie. - Na nas, młodych, ciąży obowiązek pamiętania o naszych przodków. Podczas pierwszej kwesty odnowiliśmy grób Józefa Tyca, przewodniczącego Rady Miasta Gniezna w okresie Wiosny Ludów. Potem zajęliśmy się kwaterą nauczycielską, także na cmentarzu św. Piotra. Tam leży nasz nauczyciel Fortunat Jagielski i jego rodzina. Z trzech kwest żeśmy te nagrobki odnowili, usunęliśmy też jedno drzewo, które tam zagrażało. Największą inwestycją było odnowienie pięknego nagrobka mjr. Maryana Burzmińskiego, kawalera Legii Francuskiej na cmentarzu św. Piotra. Jest to piękny nagrobek, na którym Matka Boża trzyma Dzieciątko Jezus. Był bardzo zdewastowany. Sama figura Matki Boskiej wymagała pełnej konserwacji, a figurę Dzieciąta Jezus udało nam odrestaurować przy pomocy pani rzeźbiarz Piotrowskiej - wymienia J. Bogacz.

Tegoroczna kwesta odbędzie się 31 października. Zachęcamy do udziału w niej i przekazywania choć symbolicznych kwot, dzięki którym sfinansowane zostaną remonty nagrobków kolejnych zasłużonych gnieźnian. Najprawdopodobniej środki będą przeznaczone na odnowienie nagrobku profesorów Strzałkowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto