Dlaczego warto wyczyścić pralkę domowymi sposobami - poradnik

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux
Regularne czyszczenie pralki (tak jak innych urządzeń AGD, jak np. zmywarki) wpływa nie tylko na jej bieżącą wydajność, lecz także na trwałość, pozwalając wydłużyć żywotność nawet do kilkunastu lat.

Poszczególne elementy pralki wymagają regularnego czyszczenia, co pewien okres. Ważny jest także okresowy przegląd jej elementów, by w porę wykryć określone problemy. Nie musimy kupować zaawansowanych środków. Możemy skorzystać z czyszczenia pralki domowymi sposobami.

Jak często czyścić filtr pralki?

Jak wyczyścić pralkę? Powinniśmy zacząć od filtra. To jeden z jej najważniejszych elementów. Odpowiada on za wyłapywanie zanieczyszczeń, przez co wpływa na sprawne funkcjonowanie całego urządzenia. Wyczyszczenie filtra jest wskazane mniej więcej co 2 miesiące. Niektóre z modeli dzięki czujnikom informują o takiej konieczności automatycznie, gdy w filtrze zgromadzi się zbyt dużo zabrudzeń. Główne objawy zabrudzonego filtra pralki to niepełne odwirowywanie odzieży, stojąca woda na dnie bębna, a także nieprzyjemny zapach wyczuwalny podczas prania i na ubraniach.

Czyszczenie uszczelek i drzwiczek pralki

Dobrze wyczyszczone uszczelki pozwalają na skuteczne usuwanie brudu z ubrań w bębnie pralki. To dlatego warto ten element regularnie czyścić, co najmniej 2 razy w roku. Jak to zrobić? Wystarczy, że do szczeliny wsypiemy nieco sody oczyszczonej, a następnie spryskamy ją octem. Po 10 minutach moczymy miękką gąbkę i zmywamy z kołnierza mieszankę sody i octu. Dokładne oczyszczenie uszczelki z uporczywych śladów pleśni, możliwe jest przy użyciu starej szczoteczki do zębów. Jeśli chodzi natomiast o drzwiczki, warto wyczyścić je raz na kilka miesięcy płynem do szyb i wytrzeć przy użyciu mikrofibry. Dzięki temu zachowają blask na wiele lat.

Czyszczenie pojemnika na środki piorące

Przy czyszczeniu pralki nie możemy pominąć pojemnika na proszek i inne detergenty (jak płyn do prania lub płyn do płukania). Niestety często o nim zapominamy, dopiero gdy z pralki zaczyna wydobywać się brzydki zapach, zaczynając szukać przyczyny. Czyszczenie dystrybutora na środki piorące powinniśmy wykonywać regularnie, najlepiej raz na 2 miesiące. Sygnałem do podjęcia działania w tym zakresie powinny być:

  • zacieki i brud widoczny na ściankach;
  • zalegające na dnie szuflady resztki płynu czy proszku do prania;
  • czarne plamy na powierzchni dystrybutora, oznaczające zagrzybienie,
  • nagłe zatrzymanie się urządzenia podczas prania;
  • duża ilość detergentu w szufladzie po zakończeniu cyklu, sugerująca zapchanie się komory.

Jak utrzymać pojemnik na środki piorące w czystości? Wystarczy, że przygotujemy roztwór: w wodzie rozpuścimy 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej zanurzymy w niej elementy szuflady. Po zostawieniu go na ok. 1-1,5 h czyścimy wszystkie zakamarki pojemnika na detergenty za pomocą szczoteczki o małej główce. Do trudno dostępnych miejsc używamy patyczków kosmetycznych i drewnianych wykałaczek. Do usunięcia uporczywych zabrudzeń użyjemy octu spirytusowego zmieszanego z wodą w proporcji 1:3. W takim roztworze zanurzamy plastikowe elementy szuflady na kilka godzin, a następnie ponownie myjemy je za pomocą szczotki. Na koniec, wystarczy, że wypłuczemy dokładnie wszystkie elementy szuflady pod bieżącą wodą.

Przeprowadzenie cyklu czyszczenia pralki

Gruntowne czyszczenie całego wnętrza pralki, za pomocą specjalnego programu powinno być wykonywane co 40 cykli prania. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniej higieny tego urządzenia i zlikwidowanie wszelkich osadów. Przed uaktywnieniem programu powinniśmy się upewnić, czy pralka jest pusta. Po naciśnięciu przycisku START, cały proces wykona się automatycznie. Jego długość może się różnić i wynosi od godziny do nawet kilku godzin, w zależności od marki urządzenia. Do przeprowadzenia cyklu czyszczenia możemy użyć samej wody lub specjalnych środków czyszczących dedykowanych przez producenta, np. firmę Electrolux.

Czyszczenie bębna pralki

Ważnym elementem pralki jest bęben. Trzeba pamiętać nie tylko o tym, by po każdym jego czyszczeniu zostawiać drzwi do pralki otwarte. To konieczne, by wnętrze bębna mogło całkowicie i swobodnie wyschnąć. W innym przypadku pojawią się w nim bakterie i pleśń, czego skutkiem jest nieprzyjemny zapach z pralki. Co kilka miesięcy warto profilaktycznie dokonać czyszczenia bębna. Jeśli chodzi o domowe sposoby, można użyć do tego octu. Wystarczy wlać do pustego bębna jego 2 litry i włączyć program z największą temperaturą. Równie skuteczny będzie także kwasek cytrynowy w ilości 2-3 opakowań rozpuszczony w 2 szklankach octu.

Regularne czyszczenie pralki wpływa na jej wydajność i trwałość. Rekomendowane jest czyszczenie jej poszczególnych elementów co najmniej raz na kilka miesięcy. Pralka utrzymana w czystości pozwala cieszyć się zawsze świeżym i czystym praniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto