Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gniezno. Niesamowity ogród mieszkanki wsi. Rosną tu przesadzone 100- letnie pnie drzew! [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Mieszkająca w gminie Gniezno Anna ma niezwykłą pasję – ogrodnictwo. Jej ogród jest wyjątkowy – rosną na nim pnie drzew powalonych w wichurze z 2017 roku! - Te drzewa mają niesamowitą siłę – mówi kobieta.

Kiedy Anna, mieszkanka gminy Gniezno wybudowała wraz z mężem piękny dom na podwójnej działce jednego z osiedli w we wsi niedaleko Pyszczynka, od razu wiedziała, że to tam urządzi swój wymarzony ogród. Kobieta w od dziecka kochała przyrodę i naturę

– Zawsze pomagałam w ogródku i miałam takie marzenie, aby mieć swój własny piękny ogród

– mówi sympatyczna blondynka, stojąc przy pięknych różowych floksach.

Trzy lata temu rozpoczęły się przygotowania jej działki pod nasadzenia roślinności. Jak wspomina kobieta, w miejscu jej obecnie pięknych alejek jeszcze kilka lat temu było pole. Pierwsze prace aranżacyjne ogródka wykonała specjalistyczna firma według firmy Anny. Zaaranżowano kamienne ścieżki wypełnione zielonym mchem i ścieżki pośród nasadzeń różnokolorowych traw. Postał także zbiornik wodny zwieńczony kaskadową fontanną. Po aranżacji firmy, cała reszta nasadzeń pozostała w rękach gospodyni. Jak mówi Anna, drobna blondynka o przyjaznym usposobieniu, praca na ogrodzie to jej sposób spędzania czasu.

- Wolę pracować w ogrodzie niż siedzieć w domu czy oglądać seriale

– mówi młoda gospodyni z uśmiechem. W codziennych pracach pomagają jej synowie Jaś i Kamil, chociaż, jak żartuje, czasem bardziej przeszkadzają niż pomagają.

-Ale tak naprawdę mam dzieci bardzo pracowite. Za kilka lat na pewno będą mi pomagać

– dodaje Anna.

Gmina Gniezno. Stare pnie lip z nowym życiem.

A jest co robić, bo naturalistyczny ogród, który stworzyła, wymaga ciągłych prac. Trawy trzeba przycinać a kwiaty pielić. Te z kolei też mają specjalne miejsce w ogrodzie Anny. Nie tylko floksy zdobią kamienne ścieżki. Specjalne miejsce mają różnokolorowe irysy, które, jak mówi gospodyni miejsca, najpiękniej wyglądają o wschodzie słońca. Przestrzeń wypełniają głównie byliny, o które szczególnie dba Anna.

W jej zamyśle, kiedy wszystkie nasadzone rośliny będą starsze, utworzą naturalne ścieżki i pięknie wypełnią przestrzeń. Nie ma tutaj roślin przypadkowych. Każda nowa sadzonka ma swoje określone miejsce i zadanie. Wszystko to pośród kilkudziesięcioletnich drzew, które sprowadzono ze specjalnej szkółki. Latem ogród dzięki kwitnącym kolorowymi pióropuszami miskantom przybiera niezwykłego, rustykalnego wyglądu.

Kiedy w 2017 roku przez Gniezno przeszła nawałnica, cała gmina stracił kilkanaście wielkich drzew. Dwa pnie, powalone przez wichurę znalazły miejsce w ogrodzie Anny.

- Było mi żal tych drzew, więc postanowiłam je przygarnąć. Bardzo lubię przyrodę i martwi mnie jej niszczenie

– mówi. Pnie dwóch stuletnich lip przeleżały powalone na ziemię przez zimę i wiosnę, zanim znalazły swoje nowe miejsce w ogródku. Wielkim zaskoczeniem było… puszczenie nowych drzewek od korzeni stuletnich lip! Tym sposobem ogród Anny stał się jeszcze bardziej wyjątkowy. -

Ogród kobiety cały czas ewoluuje. Pani domu obecnie pracuje nad stworzeniem kącika kawowego. Blat wykonany z prawdziwego kamienia trafi na stojak po starej, poniemieckiej maszynie. Pośród różnokolorowych kwiatów Anna zyska nowe miejsce do wypoczynku po pracy nad swoim własnym, pięknym ogrodem.

Gmina Gniezno. Niesamowity ogród mieszkanki wsi. Rosną tu przesadzone 100- letnie pnie drzew! [FOTO]

Gmina Gniezno. Niesamowity ogród mieszkanki wsi. Rosną tu pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto