MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Udarówka i neurologia zostają w Gnieźnie. Będzie cesja: udarówka za ZOL somatyczny

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Ponad rok minął, od kiedy rodziny pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego protestowali przeciwko planom przekazania zakładu pod skrzydła „Dziekanki”, która w zamian miała otrzymać cesją oddziały neurologiczny i udarowy. Dopiero w lutym 2022 roku władze powiatu i województwa doszły do porozumienia i zamierzają wymienić się kontraktami z NFZ na prowadzenie oddziałów. Udarówka trafi do Szpitala Pomnik Chrztu, a ZOL somatyczny do „Dziekanki”

- Udarówka i neurologia zostają w Gnieźnie

– ogłosił Starosta Gnieźnieński, Piotr Gruszczyński we wtorek, 1 marca. Zgodnie z jego słowami między „Dziekanką” prowadzoną przez Urząd Wojewódzki i powiatowym szpitalem w Gnieźnie, po długich rozmowach udało się wypracować kompromis, w wyniku którego podmioty niejako wymienią się kontraktami przez cesję.

– W porozumieniu określiliśmy wzajemną współpracę pomiędzy naszymi jednostkami. Najistotniejszy dla mieszkańców jest zapis o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z umowy z NFZ na zakres neurologiczny i leczenia udarów na nasz szpital oraz świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych na szpital wojewódzki. Jednym słowem, my oddajemy kontrakt na ZOL somatyczny, a dostajemy kontrakty na neurologię i leczenie udarów

– relacjonował Dyrektor lecznicy, Grzegorz Sieńczewski.

Co to oznacza w praktyce? Na „Dziekance” powstanie ZOL somatyczny, czyli oddział, na którym przebywać będą pacjenci po pobytach w szpitalu i chorobach, ale jeszcze niezdolni do samodzielnego życia. - Naszym zadaniem będzie ich do tego życia przywrócić. Powstanie około 40 łóżek – relacjonował Marek Czaplicki, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”.

Do szpitala na ul. 3 Maja trafią z kolei oddziały udarowy i neurologiczny. Nieprzypadkowo będą one umieszczone w miejscu po chirurgii, czyli w starym skrzydle szpitala. Dyrektor do spraw medycznych, Mateusz Hen podkreśla, że to miejsce, w bardo bliskim sąsiedztwie SOR-u będzie miało kluczowe znaczenie w leczeniu udarów. Co więcej, szpital patrzy w przyszłość z optymizmem. Placówka bowiem dysponuje dwoma angiografami, które pozwalają na usuwanie przyczyn udarów, czyli usuwanie skrzepów krwi.

- Z medycznego punktu widzenia, ten ruch jest trudny do przecenienia. Od niemal roku Oddział Kardiologiczny wraz z Pracownią Hemodynamiki znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie SOR-u. Leczenie ostrych zespołów wieńcowych, w tym zawałów mięśnia sercowego rozpoczyna się z chwilą przyjęcia pacjenta na SOR. Oddział neurologiczny wraz z oddziałem leczenia udarów, będą w tej samej lokalizacji, dzięki temu pacjenci z udarem mózgu otrzymają pomoc od ręki. Zarówno przy zawale jak i udarze liczy się czas, który dzięki cesji kontraktu zyskali nasi mieszkańcy

– powiedział Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Pomnik Chrztu Polski.

Zamiana ma nastąpić najprawdopodobniej w maju. Personel zarówno lekarski, jak i „biały” ma przejść do nowych miejsc pracy na tych samych zasadach.

Gniezno. Udarówka i neurologia zostają w Gnieźnie. Będzie cesja: udarówka za ZOL somatyczny

Gniezno. Udarówka i neurologia zostają w Gnieźnie. Będzie ce...

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto