Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. W CK eSTeDe świętowano urodziny Jacka Kaczmarskiego

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
CK eSTeDe (transmisja koncertu)
W sobotę odbyła się impreza upamiętniająca Jacka Kaczmarskiego. 64. urodziny poety i barda zorganizowało CK eSTeDe.

Z gnieźnieńskim CK eSTeDe nierozerwalnie związana jest postać Jacka Kaczmarskiego. W urodziny popularnego poety i barda ośrodek cyklicznie organizował szereg imprez, z których najczęściej odbywał się Przegląd Piosenki Poetyckiej. Rocznicę uświetniały także występy takich artystów jak Czesław Śpiewa, Proforma czy Renata Przemyk. Przypadające w tym roku 64. urodziny Jacka Kaczmarskiego planowo miały odbyć się z udziałem niewielkiej publiczności, jednak poprzez wprowadzone obostrzenia impreza została w całości przeniesiona do sieci.

W ramach urodzin do eSTeDe zaproszono osoby związane z postacią Jacka Kaczmarskiego: Krzysztofa Gajdę, profesora z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM i autora biografii barda oraz Krzysztofa Nowaka, znawcę twórczości poety. Goście wraz z prowadzącym Kazimierzem "Tinkersem" Kubówem opowiadali wspomnienia i historie, w których główną rolę odgrywał Kaczmarski.

- Dla mnie Jacek był przede wszystkim mistrzem. Nigdy nie traktowałem go jako kolegi, bo nie umiałem tak na niego patrzeć. Nasza znajomość prywatna w jakiś sposób przebiegała i Jacek kilkukrotnie w mojej obecności nazywał mnie kolegą lub przyjacielem, natomiast dla mnie on był zawsze mistrzem. Nie chodzi o to, że był starszy, tylko o to, że twórczość Jacka zawsze była dla mnie najważniejszym drogowskazem - mówił Krzysztof Nowak.

Wydarzenie zamknął koncert Szymona Podwina, gospodarza Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego oraz projektu muzycznego Triada Poetica. Z wykształcenia filolog, zajmuje się także muzyką. W ramach tej pasji wykonuje zarówno własne piosenki, jak i kompozycje do wierszy znanych poetów.

Podczas występu w eSTeDe muzyk wykonał interpretacje piosenek Jacka Kaczmarskiego, które w przeciwieństwie do "Murów" czy "Snu Katarzyny II" nie są powszechnie znane. Wśród nich pojawiły się "Zmartwychwstanie Mandelsztama", "Zwątpienie", "Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu", "Ballada o bieli". Koncertowy program Szymona Podwina dopełniły utwory własne oraz kompozycje do wierszy Krzysztofa Cezarego Buszmana, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka czy Zuzanny Ginczanki.

Zapis spotkania i koncertu dostępny w serwisie YouTube na kanale "Centrum Kultury eSTeDe".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto