Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno w… Portugalii! Zespół Tańca Ludowego na dalekiej wyprawie

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Na początku sierpnia Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” i przedstawiciele zarządu Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych „GNIAZDO.PL” odbyli podróż do Portugalii, której celem była wymiana kulturalna, promocja polskiej kultury oraz naszego miasta i powiatu. Zespół został zaproszony przez Grupę Folklorystyczną Ranczo „Os Camponeses da Beira Ria” z miejscowości Murtosa w dystrykcie Aveiro w podregionie Baixo Vouga. Co to była za wizyta!

Jak podaje Małgorzata Tomczak, oficjalne rozpoczęcie wizyty odbyło się Urzędzie Miasta Murtosa, gdzie gości z Polski powitały władze miejskie: prezydent- inż. Joaquim Batista, wicepredezynt- inż. Januário Cunha oraz radni miasta- Fátima Arede i inż. Daniel Bastos. Podczas spotkania pani Irena Kolanowska, kierownik i instruktor Zespołu opowiedziała o działalności artystycznej, koncertach i odniesionych sukcesach Zespołu Tańca Ludowego. Pani Małgorzata Tomczak- prezes Stowarzyszenia Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych „GNIAZDO.PL” i pani Donata Dymek-Stefaniak, członek Klubu, zaprezentowały, w jaki sposób Klub promuje kulturę polską na arenie międzynarodowej i wręczyły przedstawicielom władz miasta okolicznościowe upominki.

Gnieźnieńska wizyta w Portugalii

Pobyt reprezentantów Gniezna w mieście Murtosa był zorganizowany w taki sposób, aby umożliwić odwiedzającym poznanie każdego aspektu życia w tej miejscowości i regionie: strukturę społeczną i gospodarczą, zajęcia, zwyczaje, kulturę i życie codzienne mieszkańców. Poprzez uczestniczenie przyjęciach zorganizowanych przez członków portugalskiej Grupy Folklorystycznej można było poznać pełną smaków lokalną kuchnię i życzliwy charakter Portugalczyków. Polska grupa miała też okazję poznać życie religijne Portugalczyków poprzez uczestniczenie we Mszy Św. w kościele pw. Świętego Mateusza w Murtosie i odwiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy.

Krajobraz i zabytki okolicy gnieźnianie mogli poznać poprzez zwiedzanie pobliskich miejscowości. W Murtosie Polacy zwiedzili Muzeum Etnograficzne „Custodio Prato”, Miejskie Muzeum Fabryki Konserw Rybnych „COMUR” i „The Monte Branco Shipyard”- Muzeum poświęcone budowie i sztuce zdobienia łodzi. Uczestniczono też w rejsie po rzece Aveiro i tradycyjnych odbywających się każdego roku regatach. Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego gnieźnianie zobaczyli jedną z największych plaż w Portugalii i byli świadkami typowego dla miejscowości połowu ryb. Uczestnicy pobytu w Portugalii zwiedzili też jeden z największych w Europie kompleksów jaskiń pochodzących z okresu jurajskiego- Grotę „Mira de Aire i miejscową „Wenecję”, czyli malownicze miasto Aveiro słynące z kanałów miejskich i elewacji domów wyłożonych ceramicznymi płytkami zwanymi „azulejos”.

Przedstawicielki KNPiP odwiedziły miejscową Szkołę Agrupamento de Escolas da Murtosa, która obejmuje trzy etapy edukacji- od nauczania przedszkolnego, przez szkołę podstawową, aż po średnią. Dyrektor Szkoły, Nuno Bessa, opowiedział nauczycielkom o portugalskim systemie edukacji i nowatorskich metodach nauczania stosowanych w nauczaniu dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki tej wizycie nauczycielki miały możliwość wymiany doświadczeń dydaktyczno- wychowawczych i nawiązać współpracę z miejscową szkołą. W toku spotkań nawiązano też kontakt z nauczycielami z Kanady i USA.

Portugalski folklor zachwycił gnieźnian

Zarząd Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych GNIAZDO PL i członkowie Zespołu GNIEZNO mieli zaszczyt poznać miejscowych działaczy, naukowców i artystów. Jedną z najwybitniejszych postaci jest António de Abreu Freire- właściciel stadniny koni, doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Paryskim i fizyki na Uniwersytecie Laval w Quebecu w Kanadzie, pisarz, badacz i nawigator, jak również wykładowca na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, rodzinnej Portugalii i wielu państwach europejskich, w tym w Polsce. Nauczycielki uczestniczyły też w spotkaniu z poetą- Antonio Rodrigues, autorem zbioru poezji pt.: „Empresta- me o teu olhar”. Na każdym ze spotkań zapraszały Portugalczyków do poznawania polskiej kultury i odwiedzania Polski, w szczególności Gniezna jako pierwszej stolicy państwa.

W ramach promocji polskiej kultury Zespół Tańca Ludowego „GNIEZNO” brał udział w kilku koncertach w Casa Museu Custódio Prato, Oficina de Artes da Murtosa i Cais do Bico. Każdy z tych koncertów spotkał się z wielkim zachwytem widzów nie tylko z Portugalii, ale także gości z innych krajów europejskich, a nawet zza oceanu. Jako że publiczność była międzynarodowa, Zespół Tańca Ludowego odegrał rolę autentycznego ambasadora państwa polskiego, Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego.

Tekst: Małgorzata Tomczak, Donata Dymek-Stefaniak

Gniezno w… Portugalii! Zespół Tańca Ludowego na dalekiej wyprawie

Gniezno w… Portugalii! Zespół Tańca Ludowego na dalekiej wyprawie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto