18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaromir Trafankowski i Trio Anatevka w katedrze

IB
Koncert w katedrze rozpoczął Gnieźniieńskie Dni Judaizmu.

Wczoraj wiązankę muzyki klezmerskiej przedstawili Jaromir Trafankowski i Trio Atenevka. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się zarówno kompozycje skoczne, biesiadne, jak i te bardziej rzewne. Słuchacze mogli też poznać wywodzące się z żydowskiej kultury kompozycje, które swego czasu były, można powiedzieć, szlagierami znanymi prawie na całym świecie, w różnych wykonaniach i aranżacjach. Z drugiej strony pojawiły się też utwory czerpiące inspiracje z innych kultur, na przykład z krajów bałkańskich.

Prymas Kowalczyk świętuje 50-lecie kapłaństwa [ZDJĘCIA]

Jaromir Trafankowski, solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, występuje z trio od kilku lat. Zapytany, jak można w kilku słowach scharakreryzować żydowską muzykę, przyznaje, że nie da się opowiedzieć o niej w kilku słowach.

- Jest to przepiękna muzyka, bardzo ekspresyjna, czuję się w niej znakomicie. Zajmuję się tym od kilku lat. Akurat z Triem Anatevka współpracuję od niedawna, ale znamy się bardzo długo z teatru - wszyscy razem pracujemy w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Jest oczywiście specyficzna skala żydowska, bardzo charakterystyczna dla tego typu muzyki. To jest bardzo duży przekrój różnego rodzaju muzyki: od muzyki skocznej, wesołej, poprzez muzykę smutną, opiewającą ten los "Żyda - Tułacza", który się tułał po całym świecie, po całej Europie i wszystkie swoje emocje właśnie wkładali w tę muzykę - przyznaje.

Wyjątkowy koncert na rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Koncert rozpoczął Gnieźnieńskie Dni Judaizmu. W ramach tego przedsięwzięcia, przygotowanego przez miasto Gniezno i Instytut Kultury Europejskiej UAM, jutro rozpocznie się konferencja naukowa "Polski obraz Żyda". Także tego dnia o 19.00 w Hotelu Pietrak odbędzie się wieczór kuchni żydowskiej - obowiązują płatne wejściówki. W piątek Kolegium Europejskie zaprasza na wykład otwarty rabina Sachy Pecarica "Nowy przekład Tory na język polski. Trudności i wyzwania".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto