Gnieźnieński blichtr

2013-03-19 15:24:22


Gnieźnieński blichtr
Z toczącej się od pewnego czasu dyskusji wynika, że z pozyskanych środków ze sprzedaży przez miasto Gniezno „złotej działki”, wystarczy tylko na halę widowiskowo-sportową, wymianę trawy na boisku oraz modernizację toru żużlowego.
Wykorzystanie nawet części niniejszych funduszy, w połączeniu z możliwymi do uzyskania środkami unijnymi, może np. znacznie wzbogacić turystyczną ofertę Gniezna.
Mieniące się wszakże „Perłą Szlaku Piastowskiego” miasto winno oferować turystom do zwiedzania coś więcej, niż tylko Katedrę.
Dziś już sama, piękna historia przestała być magnesem przyciągającym turystów, bowiem buduje się nowe ciekawe obiekty, które tworzą nowoczesną i aktualną mapę turystycznych atrakcji, na której Gniezna nie ma!
Włodarze i Radni Gniezna nie mają koncepcji i raczej nigdy takiej nie mieli co, gdzie i dlaczego należałoby zbudować, tak, aby turyści po zwiedzeniu Katedry wyruszyli do miasta w celu obejrzenia jego atrakcji, przy okazji zostawiając w sklepach i lokalach swoje pieniądze.
Wzorem dla Gniezna może być Szymbark i inne miejscowości, o których historia niewiele mówi, a które nowymi, ciekawymi obiektami przyciągają zwiedzających przez cały rok, co przekłada się na rzeczywiste dochody z turystyki i miejsca pracy np.: przy obsłudze wycieczek.
Swego czasu, jeden z gnieźnieńskich radnych wnioskował, by zburzyć obecną fontannę, bo mu się nie podobała. Sugerował, aby ze względu na brak funduszy postawić jakąś inną, a więc kolejne byle co, byle było, byle wykonawca mógł zarobić, by w tej dziedzinie tradycji dochować.
Z samego więc założenia fontanna ta nie będzie dziełem sztuki, a szkoda, bo ozdobą miast są stojące od setek lat fontanny figuralne, pełniące nie tylko funkcje dekoracyjne, ale będące powszechnie rozpoznawanymi symbolami.
Mam w tej dziedzinie odmienne zdanie, niż władze miasta i radni , dlatego uważam, że:
1. Jeżeli już coś budować, to z takim rozmachem, by turyści po zwidzeniu Katedry zapragnęli zwiedzać obiekty nawiązujące do legend i historii tego miejsca, by mogli wykonać na ich tle pamiątkowe zdjęcia z pobytu w Gnieźnie. Wszak „Miasto Królów”, „Stołeczny Gród”, „Pierwsza stolica Polski”, „Miasto św. Wojciecha” zasługuje, by na jego rynku stanęła figuralna „Królewska Fontanna” – prawdziwe dzieło sztuki, które każdego zachwyci – przy którym „Fontanna di Trevi” to będzie „pikuś”.
2. Nawet dziecko w Polsce i rodzinie polonijnej utożsamia Gniezno z legendą o Lechu, Czechu
i Rusie oraz Orle Białym, który stał się naszym Godłem Narodowym. Tę piękną legendę należałoby zmaterializować w formie pomnika – turystycznego klejnotu Gniezna, na tle którego z pewnością chciałaby się upamiętnić każda wycieczka szkolna i turysta odwiedzający Gniezno.
3. Podanie o postrzyżynach Ziemowita Gal Anonim w swej kronice umieścił Gnieźnie i to od niego zaczyna się historia Piatów i Polski, którą można pięknie upamiętnić w formie grupy figuralnej. Legendy to jedna z dziedzin historii, na upamiętnienie której wykorzystywane są środki unijne. O to, jak je zdobyć wystarczy zapytać urzędników ze starostwa, bo taki projekt aktualnie realizują.
4. Dwudziestomilionowa Polska Emigracja miała znaczny udział w budowie Sanktuarium
w Licheniu i będąc w Polsce, odwiedza niniejsze sanktuarium. O ile inne nacje maja w Polsce muzea, tak nasi pobratymcy, których losy nie powinny być nam obojętne, wszak „Stąd ich ród”, nie mają w Polsce swojego miejsca pamięci - w postaci muzeum. W ich symbolicznym gnieździe rodzinnym, nie powinno się o nich zapominać. O ile władzom Gniezna idea Muzeum Polonii jest obojętna, o tyle władzom kościelnym i państwowym, chociażby
z moralnego punktu widzenia, taką być nie powinna. Sadzę, że wizyty polonusów w Gnieźnie powinny stać się tradycyjną formą pielgrzymki - jak muzułmanów do Mekki. Muzeum Polonii
z pewnością byłoby atrakcją nie tylko dla Polonusów.
5. Dotychczas Gniezno utożsamiano z Chrztem Polski i było to tak oczywiste, że w Gnieźnie nie ma nawet pomnika Chrztu Polski, co skrupulatnie wykorzystuje Poznań. Na Ostrowie Tumskim buduje się Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego z przewodnim przesłaniem: „Tu rodziła się Polska”, „Tu odbył się Chrzest Polski.” Dlatego już dziś nie ma wątpliwości, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości związane z 1050 rocznica Chrztu Polski. Obawiam się, że gdy ICHOT otworzy swe podwoje, wizyta w Gnieźnie będzie zbędna.
6. Gniezno jest od tysiąca lat siedzibą arcybiskupów i Prymasów Polski. Wielu z nich swą działalnością zapisało pozytywne karty w historii narodu i państwa. Gniezno – stolicą Prymasów Polski – to część naszego splendoru. W Gnieźnie powinno powstać Muzeum Prymasów Polski. Dziś nie ma nawet izby pamięci im poświęconej.
7. Poznań ma Zamek Przemysła, logicznym byłoby aby w Gnieźnie zbudować replikę osady Polan nad jeziorem Jelonek.
Szanowni Włodarze i Radni
Wizerunku miasta nie tworzy kolor trawy na boisku i szlaki na torze żużlowym, na które to cele
w Gnieźnie są zawsze środki finansowe. Wizerunku miasta nie tworzą samemu przypisywane mu tytuły, organizowane konferencje i otrzymywane certyfikaty. Wizerunku miasta nie tworzą kosztowne imprezy i promocje, które może pomagają błyszczeć medialnie, ale po nich w przestrzeni miasta pozostaje tylko kurz.
Szanowni Włodarze i Radni
Wizerunek miasta tworzą muzea, galerie i pomniki oraz ciekawa aranżacja jego przestrzeni publicznej. Nigdy nie wyszliście do mieszkańców z perspektywiczną koncepcją wizualizacji miasta, obiektami podkreślającymi jego tożsamość, w nawiązaniu do legend i historycznej przeszłości.
Na wszelkie inicjatywy obywatelskie odpowiadaliście zgodnie z formułowaną regułą – brak środków finansowych. Gdy inne miasta w okresie unijnej prosperity takie środki zdobywały bez problemów,
a ich włodarze byli prawdziwymi architektami przemian, w swej bezradności staliście się grabarzami rozwoju miasta w sferze jego turystycznej atrakcyjności i przyjaznego dla mieszkańców centrum. Sądzę, że macie tego pełną świadomość, że obecnie w wiosennej przestrzeni miasta pojawią się jedynie mające mu dodać piękna, splendoru i powagi, pochodzące z poprzedniej epoki, kwiatowe sarkofagi.
Z poważaniem
Zbigniew Jaworski
mieszkaniec Gniezna

Jesteś na profilu Zbigniew Jaworski - stronie mieszkańca miasta Gniezno. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj