Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogórkowe święto w Michalczy: tradycyjne, wiejskie smaki, targi i pokazy rolnicze oraz promocja lokalnych producentów

Redakcja
Dziś w Michalczy odbyło się Ogórkobranie - impreza rolnicza, która z roku na rok zwiększa swój zasięg i i zyskuję coraz większą popularność. Nie było inaczej też w tym roku. Do małej miejscowości gminy Kłecko przyjechało ponad 100. gości z całej Polski. Impreza organizowana została przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Grupę Producentów Warzyw Chrobry, Burmistrza Gminy Kłecko oraz Sołectwo Michalcza.

Ogórkowe święto w Michalczy: tradycyjne, wiejskie smaki, targi i pokazy rolnicze oraz promocja lokalnych producentów
Impreza rozpoczęła się dziś o godz. 9.00 i trwała do wieczora. W trakcie wydarzenia można było posmakować tradycyjnych dań, przysmaków z ogórka i nie tylko, brać udział w rożnych konkurencjach i zdobywać nagrody, a także poznać asortyment lokalnych producentów warzyw i przetworów. Dla rolników odbywały się szkolenia dotyczące funkcjonowania grup producentów rolnych.

- W pierwszej części wydarzenia odbywały się pokazy polowe dotyczące zbioru ogórków. Potem firmy nasiewne przedstawiały swoje propozycje co do uprawy odmian, następnie odbył się przejazd do Kłecka - do Grupy Chrobry, gdzie prezes Zbigniew Stajkowski przedstawił jak jest sortowany ogórek, w jakich kalibrażach, opowiedział o sensie działania grupy - jakie są możliwości i ewentualne zagrożenia. Po prezentacji w Kłecku uczestnicy przyjechali do Michalczy, gdzie odbywała się następnie część artystyczno-kulinarna oraz targi z udziałem firm, producentów warzyw i przetworów - mówi Franciszek Stolarz, przedstawiciel firmy Kłodzin - Grupa Producentów Owoców i Warzyw Chrobry.

Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia jest Zbigniew Stajkowski, wiceprezes Grupy Chrobry, członek zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

- Jesteśmy w sezonie zbioru ogórków. W Kłecku ogórki uprawia się na około 20 hektarach, funkcjonuje bardzo dobrze prosperująca przetwórnia ogórków przy Grupie Producentów Chrobry, która stosuje, jak na warunki Polskie, innowacyjne technologie, jak np. ta która zapobiega nadmiernej utracie wody - nawadnianie jest kropelkowe pod folią, nie ma suszenia bocznego, co jest niezwykle korzystne podczas suszy i ma duży wpływ na stan zdrowotności plantacji. Dziś gościliśmy plantatorów ogórka z całej Polski - ponad 100 osób, którzy z podziwem patrzyli na stan tych plantacji. Ponadto od blisko dekady stosuje się tutaj zbiór na tzw. samolotach. Pomimo tego, że w pobliżu nie ma lotniska, to nasi goście mogli zobaczyć jak samoloty dają radę w ogórkach. Grupa Chrobry funkcjonuje od ponad 20 lat i sam pomysł połączenia się kilku producentów, ich wspólne działania, jest bardzo trafny - wyjaśnia Piotr Walkowski, prezes WIR, poseł na Sejm, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa.

Impreza ma na celu promocję lokalnych producentów, ale także przypomnienie tradycyjnych, wiejskich smaków. W tym celu organizowany został konkurs kulinarny na dania z ogórka i nie tylko, bo z truskawek, czereśni, buraków, koperku i innych sezonowych warzyw i owoców. W konkurencji rywalizowało 7 Kół Gospodyń Wiejskich z Michalczy, Modliszewa, Rybna Wielkiego, Gorzuchowa, Grupa Dobrodzieje oraz spoza naszego powiatu - KGW Możdżanów i Niepart. Panie przygotowały pyszne chłodniki, placki i inne przysmaki, które zrobiły tak wielkie wrażenie na członkach jury, że nie sposób było wybrać tylko jednego zwycięzcę. Wszystkie koła zostały oceniane na równym poziomie i zdobyły nagrody rzeczowe.

- Sporo zaangażowanych pań i dużo potraw. Przy stolikach królowały dania letnie, bardzo szybkie i lekkie do przygotowania, tzw. chłodniki z ogórka, z buraków, pojawiła się również zupa koperkowa, która obecnie jest nieco zapomniana. Oprócz zup panie przygotowały także mufinki z buraków, klopsiki w zalewie octowej. Ten smak wiejski - prosty, które gospodynie wykorzystują w domach, nie zawsze podają gościom, był dzisiaj tutaj czuć. Moim zdaniem dania proste, niezłożone są cudowne, smakowite, nasze tradycyjne - skwitował Witold Wróbel, członek Polskiej Akademii Smaku, który jako jury oceniał prace Kół Gospodyń Wiejskich.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto