Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PEC: Ciepło jednak nie aż takie drogie. Taryfa wyższa ale podwyżki dla mieszkańców niższe

inf. prasowa
Gnieźnieńskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kilka dni temu opublikowało informację o tym, że zmienia się taryfa ciepła. Jak się okazuje dla mieszkańców Gniezna ciepła nie wzrasta o 29,61% tylko o około 8,5%.

- Dla uprawnionych odbiorców ciepła do korzystania z ceny z rekompensatą (gospodarstwa domowe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, szkoły, przedszkola, itp.) Cena Ciepła systemowego nie powinna być wyższa niż 8,5%, natomiast cena ciepła z kotłowni gazowych nie powinna wzrosnąć o więcej niż 40% do końca obowiązywania taryfy, jeśli deklaracje Minister Klimatu i Środowiska, Anny Moskwa zostaną wprowadzone tak jak deklaruje Rząd od lutego br. - podało przedsiębiorstwo.

Podwyżki wynikają z sytuacji na rynku: wzrostu ceny węgla i paliw, a także wzrost minimalnego wynagrodzenia.

To spowodowało konieczność podwyższenia cen ciepła systemowego w taryfie dla ciepła wraz z opłatą przesyłową o blisko 30% (z 154,94 zł/GJ na 200,81 zł/GJ) oraz wzrost kosztów energii cieplnej pochodzącej z kotłowni gazowych o ponad 153% (z 78,29 zł/GJ do 198,20 zł/GJ) .

Uprawnieni odbiorcy Ciepła systemowego oraz uprawnieni odbiorcy ciepła z kotłowni gazowych korzystają z rekompensaty, która ma obowiązywać do końca 2023 roku, i ma gwarantować znacznie mniejsze podwyżki nie wynikałoby to z taryfy.

Oznacza to, że cena Ciepła systemowego wraz z opłatą przesyłową wzrośnie z (132,02 zł/GJ aktualna cena z rekompensatą do 143,16 zł/ GJ), czyli o 8,44% a nie jak to wynikałoby z nowo wprowadzonej taryfy o blisko 30%. Z informacji podanej w ciągu ostatnich dni przez Minister Klimatu i Środowiska, Panią Annę Moskwę rekompensata będzie obowiązywała do końca roku 2023.

Z rekompensaty w jeszcze większym stopniu skorzystają mieszkańcy korzystający z ciepła wytwarzanego na kotłowniach gazowych.

Wzrost kosztów energii cieplnej pochodzącej z kotłowni gazowych w taryfie wzrósł o ponad 153% (z 78,29 zł/GJ do 198,20 zł/GJ) . Dzięki rekompensacie, która ogranicza wzrost ceny do 150,95 zł/GJ, wzrost kosztów ciepła wyniósłby 92,81%. Ministerstwo Klimatu zadeklarowało jednak, że wzrost cen energii cieplnej od października 2022 r. nie może być wyższy niż 40% w odniesieniu do września 2022 r.

Oznacza to, że dodatkowa rekompensata zapowiadana przez Panią Minister Moskwę spowoduje, że mieszkańcy korzystający z ciepła wytwarzanego w kotłowniach lokalnych (gazowych) powinni płacić nie więcej niż 110 zł/GJ, czyli wzrost kosztów wyniósłby około 40% a nie jak wynikałoby z zapisów taryfy ponad 153%. Cena taka powoduje, że koszt ciepła z kotłowni gazowych dla uprawnionych odbiorców jest niższy niż koszt wytworzenie ciepła w indywidualnych kotłach gazowych. Wynikowa cena 1MWh z uwzględnieniem rekompensaty dla kotłowni gazowych wynosić będzie około 180 zł/MWh, natomiast odbiorcy indywidualni mają cenę w taryfie gazowej na poziomie 200 zł/MWh.

Źródło: inf. prasowa PEC

PEC: Ciepło jednak nie aż takie drogie. Taryfa wyższa ale podwyżki dla mieszkańców niższe

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto