Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gnieźnieński. Liczba bezrobotnych wzrasta. Czy to wina pandemii?

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii, która wpłynęła na wiele aspektów życia codziennego. Jednak nie tylko koronawirus, ale i sroga zima mają wpływa na zwiększenie liczby bezrobotnych zarejestrowanych w gnieźnieńskim Urzędzie pracy.

Na początku pandemii przewidywano masowe redukcje etatów w wielu firmach. Co prawda wiele małych firm upadło z uwagi na lockdown, ale sytuacja na ogólnopolskim rynku pracy jest lepsza niż się spodziewano. Z jak wysokim bezrobociem mamy do czynienia w powiecie gnieźnieńskim?

- W listopadzie stopa bezrobocia wynosiła 4,2 procent, a liczba bezrobotnych wynosiła 2132 osoby

– relacjonuje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Jerzy Koczan. W grudniu przybyło bezrobotnych – było ich 2159, a stopa bezrobocia była identyczna jak w listopadzie. W styczniu natomiast, mimo że stopa bezrobocia jeszcze nie jest znana, bezrobotnych mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego przybyło. Ich liczba wzrosła do 2239 osób. - Patrząc w perspektywie kolejnych miesięcy, możliwe że w lutym bezrobocie wzrośnie do 4,4 procent. Tendencja więc jest wzrostowa – podkreśla dyrektor urzędu pracy, dodając jednak, że nie jest aż tak źle, jak się spodziewano. Przewiduje się, że w lutym liczba bezrobotnych może wynieść 2500 zarejestrowanych w PUP osób. Urząd obecnie oferuje około 50 ofert pracy na terenie powiatu.

Nie tylko koronawirus, ale i zima ma wpływ na bezrobocie

Skąd ta różnica? Jak wyjaśnia J. Koczan, czynników jest kilka i nie jest to tylko i wyłącznie efekt pandemii. Po pierwsze, ludzie tracą pracę w wyniku pandemii, choć jej skutki na rynku pracy mogą być odczuwalne na wiosnę. Firmy zmuszone będą zredukować zatrudnienie, aby przetrwać. Analizując bezrobocie na w powiecie należy także wziąć pod uwagę srogą zima, która zaskoczyła w tym roku nie tylko drogowców, ale i pracodawców. Jak podkreśla Jerzy Koczan, cała branża budowlana stoi. Nie jest możliwe kontynuowanie rozpoczętej budowy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -15 stopni Celsjusza.

Jak się okazuje, mimo niewielkiego wzrostu bezrobocia w powiecie, nadal przybywa pracowników z zagranicy. - W roku 2020 r. urząd wydał w imieniu Starosty Gnieźnieńskiego 699 Oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy oraz 240 Zezwoleń na prace sezonową. Głównie o pracę na terenie powiatu ubiegają się obywatele Ukrainy, którzy stanowią 90% cudzoziemców. Kolejną grupą są obywatele Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Rosji, Armenii, Rumuni i Maroka – informuje dyrektor PUP w Gnieźnie.

Powiat gnieźnieński. Liczba bezrobotnych wzrasta. Czy to wina pandemii?

Powiat gnieźnieński. Liczba bezrobotnych wzrasta. Czy to win...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto