Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oficjalnie otwarta. Ułatwi ona leczenie pacjentów onkologicznych z południa Wielkopolski

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oficjalnie otwarta. Ułatwi ona leczenie pacjentów onkologicznych z południa Wielkopolski
Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oficjalnie otwarta. Ułatwi ona leczenie pacjentów onkologicznych z południa Wielkopolski Bartłomiej Hypki
We wtorek, 12 marca w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Kaliszu otwarto Pracownię Medycyny Nuklearnej. Ułatwi to leczenie pacjentów w południowej Wielkopolsce, którzy do tej pory musieli korzystać z ośrodków w Poznaniu, Wrocławiu, czy w Łodzi.

Blisko na badanie

Dostęp do nowoczesnych metod diagnostyki blisko miejsca zamieszkania oraz możliwość precyzyjnego znalezienia niewielkich ognisk nowotworowych, czasem niewidocznych w innych metodach diagnostyki obrazowej - to możliwości, jakie będzie oferowała Pracownia Medycyny Nuklearnej w ośrodku Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu.

- W przypadku chorób nowotworowych musimy pamiętać, że dotyczy ona przede wszystkim osób już trochę starszych - to po pierwsze. Po drugie - są to ludzie chorzy. I dojazd z okolic Kalisza czy z samego Kalisza do Poznania czy Wrocławia to dwie godziny w jedną stronę. Samo badanie trwa też kilka godzin. Jest to bardzo obciążające. Pacjenci potrzebują też na ogół dwóch osób do pomocy - kierowcy i osoby do pomocy, która doprowadzi je do szpitala. A w naszej okolicy pacjenci sami mogą dojechać na terapię - tłumaczył prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Zakładu Radioterapii III WCO.

Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu będzie wyposażona w urządzenia do prowadzenia badań scyntygraficznych oraz PET-CT. Jej uruchomienie będzie stanowić znaczące ułatwienie dla pacjentów z południa Wielkopolski. Bliskość nowoczesnych metod diagnostyki i terapii ma kluczowe znaczenie dla efektywnego leczenia chorób nowotworowych oraz komfortu i jakości życia pacjentów zmagających się z tą chorobą.

Liczba zachorowań rośnie. Trzeba się badać

O problemie jakim jest choroba onkologiczna i konieczności działań profilaktycznych mówiła Eugenia Dobrowolska z Kaliskiego Klubu Amazonek.

- Często kobiety nie chcą iść się zbadać a potem jest za późno. Jedna pani powinna namawiać na badania drugą. Łatwiej jest zaciągnąć na badanie na miejscu. A bardzo często młode dziewczyny a nawet panowie chorują na raka piersi - tłumaczyła Eugenia Dobrowolska.

Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu posiada dwa ośrodki filialne - w Kaliszu i w Pile.

- Te dwie placówki będą współpracować tak, aby ta oferta onkologiczna była jak najszersza. To jest taka konsekwentna strategia, jaką realizujemy wykorzystując do tego środki województwa, jak i fundusze unijne - mówił marszałek Marek Woźniak

Najnowsza inwestycja została sfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków własnych oraz unijnych. Całkowity koszt zadania to 37,5 mln zł.

Centrum w Kaliszu działa od 10 lat i co roku liczba pacjentów rośnie. Rocznie w Polsce co roku notuje się 180 tys. nowych zachorowań na nowotwory.

Zobacz także:

Tłumy na koncercie z okazji Dnia Kobiet w Hali Kalisz Arena....

Dzień Kobiet w Nowych Skalmierzycach. Dla pań wystąpił Mateu...

Panie z gminy Blizanów świętowały Dzień Kobiet. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto