Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środki na dodatek węglowy trafiły do gmin, jednak nie wszystkie. Pierwsze wypłaty mogą nastąpić już po weekendzie

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Pixabay/zdj. ilustracyjne
Na początku tygodnia informowaliśmy Państwa o środkach na dodatek węglowy, które miały zostać przekazane z Ministerstwa Klimatu i Środowiska do Wojewody Wielkopolskiego. Te pieniądze trafiły już do gmin powiatu nowotomyskiego i m.in. do gminy Grodzisk Wielkopolski. Kiedy mogą nastąpić pierwsze wypłaty?

Dodatek węglowy 2022. Urząd Wojewódzki otrzymał środki z Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Jak poinformowała nas w środę, 21 września 2022 roku Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego biura prasowego Oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim zapotrzebowanie na środki na wypłatę dodatków węglowych Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przekazuje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska co miesiąc.

- Zgodnie z ustalonym harmonogramem 2 września br. przekazaliśmy jako urząd wojewódzki pierwsze takie zapotrzebowanie. Łącznie 226 gmin województwa wielkopolskiego zawnioskowało na kwotę 1.627.945,79 zł

- wyjaśniała Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego z Urzędu Wojewódzkiego. I jak wskazuje nowelizacja ustawy przewiduje więcej czasu na rozpatrzenie wniosków przez gminy.

- Właśnie dzisiaj (przyp. red. 21 września br.) na konto Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wpłynęły środki w wysokości 834 948 096,89 zł na wypłatę dodatku węglowego. Jest to pierwsza transza środków przekazanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Środki zostaną rozdysponowane do gmin w województwie wielkopolskim, proporcjonalne do złożonego przez gminy zapotrzebowania

- dodawała.

Środki na dodatek węglowy już na kontach gmin

Postanowiliśmy zweryfikować czy środki na dodatek węglowy zostały do gmin przekazane. 23 września 2022 roku skontaktowaliśmy się z gminami i komórkami organizacyjnymi danych gmin, zajmujących się dodatkiem. Jak udało nam się ustalić, środki do gmin już trafiły. Jednak nie w całości.

- Środki otrzymaliśmy na konto. Jednak nie była to całość złożonego przez nas zapotrzebowania. Ale to i tak dobra informacja. Wczoraj (przyp. red. 22 września 2022 roku) w Kuślinie odbyła się sesja Rady Gminy i pieniądze te zostały przyjęte do budżetu. W związku z tym już na początku przyszłego tygodnia możemy wypłacić pierwsze dodatki na konta naszych mieszkańców

- powiedziała kierownik GOPS w Kuślinie, Anna Kędziora - Kanik.

Jednak sytuacja nie wygląda tak optymistycznie w innych gminach, ponieważ pieniądze te muszą zostać uchwałą przyjęte do budżetu gmin - w zależności od tego, kiedy odbędzie się w danym samorządzie sesja. Jak wyjaśniły nam m.in. gminy Lwówek i Nowy Tomyśl sesje takowe odbędą się na koniec miesiąca, następnie na początku października mogą nastąpić wypłaty tych świadczeń. Natomiast w gminie Miedzichowo sesja musi zostać dopiero zwołana, co wydłuży czas oczekiwania na pieniądze.

Pieniądze otrzymała również gmina Grodzisk Wielkopolski

Jak poinformowała nas skarbnik gminy z Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim również i ta gmina otrzymała środki na swoje konto.

- Środki otrzymaliśmy. Jednak, tak jak w innych gminach, nie w całości. A jeśli chodzi o wypłaty - nie nastąpią wcześniej aniżeli po 29 września 2022 roku, ponieważ tego dnia mamy sesje Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim. Przewidujemy, że już od 30 września 2022 roku będziemy mogli wypłacać pierwsze dodatki węglowe na konta grodziszczan

- powiedziała.

A jak wygląda sytuacja z dostępnością węgla? "Węgiel jest, ale jego sprzedaż spadła" - mówią sprzedawcy

W całym powiecie nowotomyskim węgiel jest dostępny. Są jego również różne rodzaje - nie ma problemu z zakupem brykietu czy pelletu. Ceny jednak są kolosalne i jak zdradzają nam sprzedawcy skupów węgla większość tylko dzwoni, pyta o cenę i na tym się kończy.

- Telefonów mamy mnóstwo, m.in. o to czy węgiel jest? I jaka jest jego cena? A gdy tylko mówimy cenę, słyszymy - "Dobrze, dziękuję". Sprzedaż węgla spadła, w porównaniu z innymi latami nawet o 90%.

- słyszymy od sprzedawców.

Jak wielu dodaje mieszkańcy szukają tańszych zamienników - brykietu, pelletu itp. jeśli mają możliwość takowych używać. Dodatkowo zdradzają nam, że wielu zaczęło przerabiać swoje piece aby palić czymkolwiek i jakoś przetrwać tą nadchodzącą zimę. A cena za tonę węgla? Waha się w granicach od 3200 złotych do nawet 3600 złotych za tonę. Dramatyczne jest to, że dodatek węglowy zapowiedziany przez rząd nie wystarczy na zakup chociażby jednej tony.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto